Na drugi dan od uvedbe nove valute - evra v večjih trgovskih centrih, ki so že odprli svoja vrata, je vse potekalo nemoteno. Tako v Cityparku kot v Mercatorju v Ljubljani niso imeli večjih problemov z evri in so bili z bankovci in kovanci dobro oskrbljeni. Tudi cene so že ustrezno spremenjene, tako da do večjih zapletov ni prišlo.
Po besedah vodje profitnega centra Interspar Mihe Košaka so z današnjim obiskom zadovoljni, čeprav ni bilo takšne gneče, kot je bila pred novim letom. Največ plačil je bilo v tolarjih, plačila z evri so bila bolj redka. Kot je povedal, kakšnih večjih problemov ni bilo. "Tudi ni prišlo do tega, česar smo se kar malo bali, da bi prišli ljudje z večjimi vsotami tolarjev in kupovali škatlice cigaret zato, da bi dobili nazaj evre," je Košak še dodal.
Tudi zaposleni so bili zadovoljni s potekom dela. Kot sta povedali blagajničarki trgovine Spar v Cityparku, je bilo bankovcev dovolj, imeli pa so tudi rezervo kovancev, tako da bi lahko poklicali, če bi jih zmanjkalo. Evri jim niso delali problemov, saj imajo vse potrebno na računalnikih.
Po besedah vodje Hipermarketa Mercator Andreja Cvetka so nakupi potekali normalno tudi v Mercatorjevih trgovinah.Tako je zadeva zelo dobro stekla in niso imeli nobenih težav. Tudi evrske gotovine imajo dovolj, saj so se na novo valuto dobro pripravili, je povedal Cvetko.
Vračila v tolarjih in zavračanje prevelikih kovancev
Z delom so začeli tudi tržni inšpektorji v Ljubljani, Mariboru, Celju in Postojni, ki so že zabeležili nekaj kršitev. Največ zaradi opozoril trgovcev, da ne sprejemajo evro bankovcev večjih vrednosti, s čemer kršijo zakon.
V nekaterih gostinskih lokalih in trgovinah se je še zgodilo, da niso imeli pripravljenega dovolj drobiža, ali pa so imele trgovke pri vračanju evrov, kadar stranke plačujejo v tolarjih, težave, sicer pa je poslovanje z evri pri večini potekalo brez zapletov.
Tistih, ki so v trgovinah še vedno preračunavali, koliko tolarjev oziroma evrov so zapravili je bilo malo, pomagali pa so si kar z evro kalkulatorji. Najbolj pozorni so bili seveda kupci, ki še vedno plačujejo s tolarji in jim na blagajnah vračajo evre.
Zaradi bojazni pred ponaredki so nekateri trgovci zavračali plačevanje z bankovci za sto, dvesto in petsto evrov. Inšpektorji pa so opozarjali, da to ni v skladu z zakonom o uvedbi evra, zato bodo kršiteljem v prihodnjih dneh izrekli denarne kazni.
Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlič je sicer povedala, da zaradi te kršitve še niso izrekli nobene globe. Vsi kršitelji namreč takoj odpravijo nepravilnost, je zagotovila. Ob tem je trgovce, gostince in obrtnike pohvalila, da so bili po opozorilu, da gre za kršitev zakona, pripravljeni na sodelovanje ter takoj iz vseh svojih poslovalnic umaknili opozorila, da ne sprejemajo večjih bankovcev.
Nobene prijave ponarejenih evrov
Pri nadzorovanju uporabe nove valute sodeluje tudi policija, a kot so povedali na Policijski upravi Ljubljana, za zdaj ni bilo še nobene prijave zlorabe in ponarejanja evrov.
Leta 2005 so po podatkih Nacionalnega centra za ponaredke v Sloveniji odkrili 1058 ponarejenih evrskih bankovcev, najpogosteje bankovec za 50 evrov. Število ponaredkov evrskih bankovcev se je tako leta 2005 v primerjavi z letom 2004 povečalo za 89,3 odstotka, vrednost ponarejenih bankovcev pa za 96,5 odstotka in je znašala 96.639 evrov.
V prvem lanskem polletju je bilo skupno zaseženih 1123 ponarejenih bankovcev, od tega 615 ponaredkov evrov, ostali so bili tolarji. Največ ponarejenih evrskih bankovcev je policija odkrila na območjih, ki mejijo z Italijo, in sicer v igralnicah, na bencinskih servisih in hotelih, medtem ko se ponaredki kovancev pojavljajo le na cestninskih postajah.
Deluje večina bankomatov
Bankomati so po navedbah vodje projekta evro v NLB Save Dinjaškega na evro prešli uspešno. V sistemu uspešno deluje 583 oz. 98 odstotkov vseh bankomatov NLB, 17 pa je v prostorih, ki se bodo za stranke odprli v sredo, je povedal Dinjaški. Kot zanimivost je nanizal, da je bilo v prvih minutah po uvedbi evra v Sloveniji na bankomatih opravljenih več kot 400 transakcij.
V ponedeljek, torej prvi dan z evrom v Sloveniji, so na vseh bankomatih po državi zabeležili 38.000 dvigov, povprečni dvig pa je znašal 45 evrov (približno 11.000 tolarjev), kar je nižje od siceršnjega povprečja, ki se giblje pri 16.000 tolarjih, je dejal Dinjaški. "To kaže, da so ljudje evre dvigovali s previdnostjo in radovednostjo," je dodal. V kartičnem poslovanju so v ponedeljek zabeležili 13.000 transakcij, povprečno plačilo pa je znašalo 130 evrov, je še navedel Dinjaški.
V dežurnih bankah več obiska
V dežurnih bančnih poslovalnicah, ki so bile tako kot v ponedeljek v 43 krajih po Sloveniji odprte od 10. do 14. ure, so drugi dan po uvedbi evra zabeležili nekoliko večji obisk občanov in pravnih oseb kot v ponedeljek. V bančne poslovalnice so prišli večinoma starejši ljudje in nekateri gostinci in trgovci, ki so v ponedeljek in torek že poslovali, so povedali v nekaterih bankah. "Ker je danes še praznik, imajo ljudje čas za obisk bank za zamenjavo tolarjev v evre. V poslovalnice pa so prihajali tudi podjetniki. Ljudje menjajo zlasti večje tolarske apoene v manjše evrske apoene," so povedali v NLB.
Jutri prvi delovni dan po prevzemu evra
Finančne institucije in trgovci se pospešeno pripravljajo na sredo, ko bo nastopil prvi delovni dan po uvedbi evra v Sloveniji. Banke so danes že simulirale delovanje plačilnega prometa v evrih, ki ga bodo dejansko vzpostavile v sredo. "Prvi del scenarija velika poka je za nami. A ni še čas za proslavljanje, saj je v sredo izredno pomemben dan, ko bomo odprli poslovalnice in aktivirali vse storitve za naše stranke, med njimi tudi najpomembnejšo, to je plačilni promet," je povedal Dinjaški.
NLB bo že danes 1,2 milijona strankam poslala decembrske izpiske stanj na računih. Izpiski bodo za december in bodo še v tolarjih, končno stanje pa bo preračunano v evre. Naslednji izpisek za januar bodo stranke dobile februarja, ti pa bodo že v evrih. Končni znesek bo informativno preračunan v tolarje do konca junija, ko se bo izteklo informativno dvojno označevanje v evrih in v tolarjih.
V sredo bodo na preizkušnji tudi trgovine, ki so bile med novoletnimi prazniki večinoma zaprle, saj bodo morale sprejemati tako tolarje kot evre, vračila pa izvrševati samo v evrih. Po enem tednu se bo znova začelo trgovati tudi na Ljubljanski borzi.
Potem ko je Ljubljanska borza zaradi učinkovitega in varnega prehoda na evro v letu 2006 trgovanje končala s 27. decembrom, bo v sredo možen ponovni vnos naročil v valuti evro za vse borzne člane že od 7. ure dalje. Trgovanje bo potekalo po običajnem urniku med 9.30 in 13. uro. S prvim trgovalnim dnem v letu 2007 v valuti evro bo borza borzne tečajnice pripravljala v evru. Z namenom dvojnega označevanja cen v skladu z zakonom pa bo še vse do 30. junija objavljala borzne tečajnice tudi še v tolarjih, in sicer po tečaju zamenjave na svoji spletni strani.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.