Več tisoč delavcev in vodij sindikatov proizvajalca avtomobilov Opel iz vse Evrope pred obratom v Antwerpnu protestira ob napovedanem zaprtju omenjenega obrata.
Kanadski proizvajalec avtomobilskih delov Magna in ruski partner Sberbank sta se namreč dogovorila o nakupu večinskega deleža v Oplu, zdaj pa urejata še zadnje podrobnosti glede nakupa. Med drugim načrtujeta ukinitev okrog 10.500 delovnih mest od sedanjih 50.000.
"Nismo pripravljeni sprejeti načrtov o zaprtju obratov v kateri koli od evropskih držav," je dejal predstavnik sindikatov tovarne Ellesmere Port, ene od dveh Oplovih obratov v Veliki Britaniji, John Fetherston.
"Tu smo zato, da izkažemo solidarnost z našimi kolegi v Antwerpnu. Če se ne bomo borili, bo jutri na vrsti Bochum, Luton ali Zaragoza," pa je množico nagovoril generalni sekretar Evropske zveze kovinarjev Peter Scherrer. Pred antwerpsko tovarno se je namreč zbralo več tisoč delavcev, ki so prišli celo iz Nemčije, Španije in Velike Britanije. Po nekaterih ocenah naj bi jih bilo 5000.
Evropska komisija je medtem v sredo izdala odlok, s katerim se zavezuje, da bo preiskala, ali je Nemčija konzorciju res namenila 4,5 milijona evrov pomoči, da bi rešila nemškega avtomobilskega proizvajalca. V Nemčiji naj sicer ne bi načrtovali zaprtja nobene od tovarn, kljub temu da naj bi bil obrat v Antwerpnu bolj profitabilen od, denimo, obrata v nemškem Bochumu.
"Vsi razumemo potrebo po prestrukturiranju, vendar pa ima vsako od teh delovnih mest tudi obraz in ime, zato hočemo proces izpeljati brez zapiranja obratov in brez odpuščanj," je dejal Oplov predstavnik zaposlenih Klaus Franz.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.