Na zavodu za zaposlovanje se je na novo prijavilo 10.650 brezposelnih oseb, kar je 26,3 odstotka več kot decembra 2009 in 17,4 odstotka manj kot v lanskem januarju. Med novoprijavljenimi je bilo 1042 iskalcev prve zaposlitve, 2736 trajno presežnih delavcev in stečajnikov ter 4656 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas, poudarjajo na statističnem uradu RS (SURS).
Letos so se v primerjavi z lanskim januarjem zmanjšale vse pomembnejše kategorije novoprijavljenih brezposelnih oseb, med njimi najbolj, za 23,5 odstotka število novoprijavljenih po prenehanju delovnega razmerja za določen čas. Primerjava z decembrom 2009 je manj ugodna. Glede na prejšnji mesec je bilo za 33,8 odstotka več novoprijavljenih brezposelnih oseb po prenehanju delovnega razmerja iz poslovnih razlogov ali zaradi stečajev podjetij, 19,1 odstotka več iskalcev prve zaposlitve in 24,7 odstotka več brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas.
Porast brezposelnosti po regijah
Kljub dotoku novih brezposelnih oseb pa je spodbudno, da se povečuje tudi njihovo zaposlovanje. Od 7731 brezposelnih oseb, ki jih je Zavod v letošnjem januarju odjavil iz evidence, se jih je zaposlilo oziroma samozaposlilo 5032, kar je 28 odstotkov več kot decembra in 58,3 odstotka več kot januarja lani.
V januarju je glede na december brezposelnost porasla v vseh območnih službah zavoda, najbolj na Ptuju, kjer se je povečala brezposelnost za 5,5 odstotka. Porast je tudi v Kopru, in sicer za 3,9 odstotka. V Kranju se je povečala za 3,9 odstotka, v Velenju za 3,4 odstotka, v Ljubljani in v Mariboru za 3,3 odstotka. V zadnjem letu se je brezposelnost najbolj, za 50 odstotkov povečala na območju Nove Gorice, sledijo Murska Sobota (42,6 odstotka), Ljubljana (42,2 odstotoka), Ptuj (41,9 odstotka) in Kranj (35,7 odstotka). Najmanjši porast pa so zabeležile v Trbovlju in Novem mestu.
Po začasnih podatkih SURS-a je znašala stopnja anketne brezposelnosti v tretjem četrtletju lani 6,2 odstotka, kar Slovenijo uvršča med države EU z najnižjimi stopnjami anketne brezposelnosti.
Struktura brezposelnosti
Na strukturo brezposelnosti vse od začetka gospodarske krize vpliva obsežnejše prijavljanje presežnih delavcev in stečajnikov ter tistih, ki jim je prenehala zaposlitev za določen čas, v jesenskih mesecih pa tudi večji priliv iskalcev prve zaposlitve. V zadnjem letu so se povečali deleži brezposelnih moških, brezposelnih v starosti od 26 do 49 let, brezposelnih trajno presežnih delavcev in brezposelnih zaradi stečajev.
Predvsem kot posledica večjega števila novoprijavljenih brezposelnih oseb se skrajšuje tudi povprečni čas brezposelnosti. Ob koncu januarja 2010 je bila brezposelna oseba v povprečju brezposelna 1 leto, 6 mesecev in 15 dni, to je 4 mesece manj kot ob koncu lanskega januarja.
Prosta delovna mesta
Povpraševanje delodajalcev po delavcih še vedno ostaja na precej nizki ravni. Januarja 2010 smo zabeležili za ta mesec 8,7-odstotno povečanje prostih delovnih mest, vendar je bilo prostih delovnih mest za 7,7 odstotka manj kot v primerljivem mesecu lanskega leta. Glede na januar leta 2008, ki ga še ni zaznamovala gospodarska kriza, pa je bilo prostih delovnih mest manj kar za 43,4 odstotka.
V letošnjem januarju so delodajalci prijavili 12.660 prostih delovnih mest, od tega 77,2 odstotka za določen čas. Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) se je na predhodno prijavljenih prostih delovnih mestih januarja 2010 zaposlilo 8912 oseb ali 12,4 odstotka manj kot januarja 2009.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.