Največ na bančnih računih v Nemčiji, kar 114 milijonov, sledijo Italija in Hrvaška. Največ obresti od prihrankov so Slovencem izplačali v Angliji, skoraj 700 tisočakov v letu 2016.
V Sloveniji v najnižjem dohodninskem razredu, v tujini pa imajo milijone
Kar 4445 davčnih zavezancev, ki so pri nas v najnižjem dohodninskem razredu, torej v prvem, ima v tujini kar 101 milijon evrov na bančnih računih. Za dividende so v tujini dobili 381 tisoč evrov, za obresti pa več kot pol milijona evrov. V Sloveniji pa spadajo med tiste z najnižjimi prijavljenimi dohodki.
Zavezanci, ki so v drugem dohodninskem razredu imajo v tujini 64 milijonov, za obresti so prejeli 352 tisočakov, za dividende pa 118. 20 milijonov evrov pa imajo v tujih bankah Slovenci, ki doma spadajo v najvišji, torej 4. dohodninski razred. Teh je 213, za obresti pa so prejeli 232 tisoč evrov.
In še zanimivost - v najnižjem dohodninskem razredu pri nas, z bruto mesečnimi dohodki do 850 evrov, je bil tudi rekorder, ki je imel na računih v tujini kar 7,5 milijona evrov. Po naših neuradnih podatkih gre za Primorca. 45-letni Ljubljančan pa Finančni upravi ni prijavil za več kot 90 tisoč evrov letnih obresti. Medtem ko 60-letni Ljubljančan ni prijavil za več kot 200 tisoč evrov dividend. 86-letni Ljubljančan pa je očitno pozabil prijaviti za več kot 900 tisoč evrov dividend, obresti in drugih izplačil. In vsi našteti zavezanci so iz najnižjega dohodninskega razreda pri nas.
Največ denarja imajo Slovenci v Nemčiji, največ obresti od prihrankov je izplačala Anglija
Največ denarja imajo slovenski državljani na bančnih računih v Nemčiji, kar 114 milijonov evrov. Izplačanih je bilo za 242 tisoč evrov dividend in 259 tisoč obresti. Na drugem mestu je Italija, kjer imajo Slovenci 69 milijonov evrov premoženja, na Hrvaškem in Nizozemskem pa po 49 milijonov. Sledi Anglija z 47 milijoni, zanimivo pa je, da so prav tam naši državljani dobili izplačanih največ obresti, za skoraj 700 tisoč evrov. Imajo pa Slovenci denar tudi na bačnih računih na otoku Man, pa na Irskem, dobre 4 milijone evrov, nekaj tudi na Kajmanskih otokih, 22 milijonov evrov v Luksemburgu in 12 milijonov v Belgiji. So pa slovenski državljani na Nizozemskem prodali za kar 240 milijonov evrov različnih finančnih sredstev.
Med lastniki bančnih računov v tujini tudi 105 davčnih dolžnikov
Med tistimi, ki imajo račune po svetu je tudi 105 davčnih dolžnikov, katerih dolg presega 1.500 evrov. Tako jih bo zdaj lahko izvršba na računu doletela tudi v tujini. Davčna uprava bo namreč za izterjavo dolžnikov zaprosila tuje države. Le polovica zavezancev je sama prijavila Finančni upravi, da imajo račune v tujini, druga polovica pa je ta podatek očitno zamolčala. Globe za neprijavo podatkov o transakcijskih računih v tujini znašajo za fizične osebe od 200 do 1.200 evrov, za samostojne podjetnike od 800 do 10 tisoč evrov, za pravne osebe pa od 1.200 do 15 tisoč evrov.
Prvih 700 davčnih zavezancev je FURS že pozval, da pojasnijo podatke o premoženju
Finančna uprava je prve davčne zavezance že pozvala, da se opredelijo do podatkov iz tujine, da se torej oglasijo pri njih in pojasnijo svoje premoženje in prihodke v tujini. Vsekakor je prava pot, da zavezanci sami poskrbijo za pojasnila, pravi namestnik generalne direktorice Finančne uprave RS Peter Jenko. V nasprotnem primeru jim bodo davčni inšpektorji potrkali na vrata. Ti bodo namreč v naslednjih mesecih preverili tudi izvor premoženja tistih, ki v tujini razpolagajo z milijoni. In poskrbeli za ustrezno obdavčitev. V najslabšem primeru zavezance lahko doleti 70 odstotna obdavčitev razlike med napovedanimi dohodki in dejanskimi. Obdavčene so tudi obresti, prodaja poslovnih deležev ali prikrito izplačilo dobička. Če se izkaže, da je nekdo utajil za več kot 50 tisoč evrov dajatev mu grozi že kazenska ovadba, kar je manj pa se smatra za prekršek in ga doleti le globa.
Tudi Švica in Avstrija bosta v celoti podatke posredovali šele letos
Sporazum o avtomatični izmenjavi podatkov o finančnih računih je podpisalo 98 držav po vsem svetu, septembra lani si je podatke prvič izmenjalo 51 držav, ostale bodo to storile letos, med drugim tudi sosednja Avstrija in Švica. Pa tudi nekatere druge dežele kot so Nova Zelandija, Monako, Panama, Bahami, Avstralija in še mnogo drugih. Za Slovence se je izkazalo, da imajo denar v 35 različnih državah, skoraj pol milijarde evrov. Finančna uprava je prejela podatke o transakcijskih računih državljanov, poslovnih, varčevalnih in skrbniških računih, o zavarovalnih pogodbah z odkupno vrednostjo ter pogodbah rentnega zavarovanja. Gre za račune fizičnih oseb, ki so bili v tujini odprti po 1. januarju 2016 ali do 31. 12. 2015 za tiste, ki so imeli na računu več kot milijon evrov. Tisti z nižjimi zneski bodo izmenjani septembra letos. Enako velja za račune pravnih oseb, le da gre tam za leto 2015 za zneske nad 250 tisoč evrov ameriških dolarjev.
KOMENTARJI (192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.