Finančni ministri skupine sedmih najrazvitejših držav in Rusije menijo, da morajo vlade še naprej ukrepati proti krizi, ki je svet zajela leta 2008. Spodbude morajo biti "skladne s stabilnostjo cen in srednjeročno proračunsko vzdržnostjo", zagotoviti pa morajo tudi ustrezen dotok denarja, ki ga potrebuje bančni sektor. "Smo sredi najhujše krize po veliki depresiji," so v sklepni izjavi na srečanju v italijanskem Lecceju zapisali finančni ministri.
Ministri so bili pred srečanjem razdeljeni glede tega, kako se odzvati na znamenja oživljanja svetovnega gospodarstva. ZDA in Velika Britanija sta zagovarjali nadaljevanje odločnih posegov vlade, vključno z zniževanjem davkov, nizkimi obrestnimi merami in povečanim dotokom denarja. Na drugi strani so Kanada in več evropskih držav menile, da bi novi paketi spodbud še povečali javni dolg in povzročili inflacijo. Po njihovem mnenju je morda že nastopil čas za umik vlade s pomočjo t. i. izhodnih strategij.
V sklepni izjavi po dvodnevnem srečanju jim je očitno uspelo doseči kompromis. Strinjali so se, da je treba pripraviti ustrezne strategije za "sproženje izrednih političnih ukrepov, ko bo okrevanje zagotovljeno. Te 'izhodne strategije', ki se bodo razlikovale od države do države, so nujne za spodbujanje vzdržnega okrevanja skozi dolgoročno obdobje," piše v sklepni izjavi.
Finančni ministri iz ZDA, Japonske, Nemčije, Francije, Velike Britanije, Kanade, Italije in Rusije so poudarili tudi potrebo po določitvi skupnih načel in strategij pri vodenju mednarodnega poslovanja in financ. Priporočila iz sklepne izjave, sprejete v Lecceju, bodo predstavljena na julijskem vrhu voditeljev G8 v L'Aquili.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.