Vodilni v slovenskih podjetjih ter predstavniki ustanov in organizacij, povezanih z gospodarstvom, so se danes v Ljubljani srečali na vrhu slovenskega gospodarstva, tokrat namenjenem razpravi o najbolj aktualnih vprašanjih, predvsem pa nujnih korakih za učinkovito uresničevanje protikriznih ukrepov.
Zbrane je že nagovoril predsednik Danilo Türk, ki je bil zmerno kritičen do vladnega spopadanja s krizo. Dejal je, da mora vlada prevzeti vajeti v svoje roke. Zavzel se je tudi za boljši socialni in parlamentarni dialog. Rešitev iz krize slovenskega gospodarstva pa vidi predvsen v iskanju novih trgov. Predsednik se je zavzel tudi za dvig minimalne plače, vendar ob tem opozarja, da naj bodo zahteve sindikatov realne.
Gospodarstveniki so na današnjem srečanju z najvišjimi predstavniki države sicer vnovič opozorili, da je skrajni čas za dejansko ukrepanje zoper krizo. Ta je močno prizadela zaupanje v državi, so ugotovili ter pozvali k sprejemu socialnega pakta, kjer bo vsaka stran dala nekaj za to, da bomo čez čas uspešnejši. "V nasprotnem bomo vsi izgubili: državljani delovna mesta in varno prihodnost, lastniki svoje premoženje in kapital, država pa socialno vzdržnost in stabilnost," je na srečanju slovenskega gospodarstva s predsednikom države, premierom ter nekaterimi ministri opozoril generalni direktor GZS Samo Hribar Milič.
Premier Borut Pahor je menil, da lahko ob pametni politiki socialnega dialoga v naslednjih letih pridemo do gospodarske rasti v višini dveh odstotkov. "Danes sem večji optimist kot pred letom dni," je dejal in ugotovil, da se razmere v gospodarstvu izboljšujejo. Obeti za prihodnje mesece kažejo, da se bo dosedanje postopno okrevanje nadaljevalo, poglablja se edino kriza v gradbeništvu, je dejal in hkrati zaprosil za malo več optimizma tudi pri drugih. "Božiča nam ni treba praznovati v depresiji," je še dejal.
Kako iz gospodarske krize?
Na to vprašanje je že včeraj iskal odgovor tudi Borut Pahor. Nenapovedano je popoldne premier in predsednik Socialnih demokratov poslance in ministre SD povabil na delovno večerjo v restavracijo v okolici Ljubljane. Glavna tema po premierjevih besedah je bila strategija za izhod Slovenije iz gospodarske krize.
Skupina za izhodno strategijo Slovenije bo delala tri mesece brez počitka
Je pa vlada krenila v reformno ofenzivo. Ker smo tehnično že premagali recesijo, je velikopotezno napovedala, da bo v pičlih treh mesecih zastavila pokojninsko, zdravstveno in plačno reformo, pa tudi reformo trga dela. Pahorjev cilj je, da bi imeli ob božiču prihodnje leto enoodstotno rast bruto domačega proizvoda in največ 120 tisoč brezposelnih.
Bodo sindikati cokla pri uvajanju reform?
Veliki načrti vlade za izhod iz krize se utegnejo razbiti na sindikalnih čereh. Premier Pahor se je namreč včeraj sestal s predstavniki delavcev. Srečanje je bilo zelo burno, padale so zelo ostre besede.
Je pa Pahor obljubil, da bo vlada še letos pripravila nov zakon o minimalni plači, ki bi ga že januarja sprejel parlament, kolikšna bo, ostaja neznanka. Iz pogodbe o socialnem dialogu bo črtala točko, da delavci v času pogajanj ne smejo stavkati ali demonstrirati, ter stavek, da minimalna plača velja le za delavce brez kolektivne pogodbe.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.