Sindikat tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Slovenije poziva vlado k pomoči Industriji usnja Vrhnika in Muri in pri tem opozarja, da gre za usodo številnih delavcev, za katero mora država kot lastnik družb prevzeti odgovornost. Če tega ne bo storila, bodo pred poslopjem vlade pripravili delavske proteste, opozarjajo.
IUV potrebuje rešitev takoj, je opozoril vodja sindikata v tem podjetju Slavko Zalar, sicer družbi v nekaj tednih grozi stečaj. Brez dokapitalizacije bo po navedbah sindikata okoli 600 delavcev že ob koncu leta na cesti.
Za zdaj v postopku dokapitalizacije, katere drugi krog se izteče v petek, ni bilo ponudnikov in "precej iluzorno je pričakovati, da bo kdo zadnji dan vplačal 2,5 milijona evrov," meni Zalar.
V prvem krogu dokapitalizacije, od 25. novembra do 5. decembra, se na razpisano javno prodajo delnic ni prijavil nihče od obstoječih delničarjev. Za dokapitalizacijo – na voljo je za pet milijonov evrov novoizdanih delnic, uspešna pa bi bila, če bi bila vplačana vsaj polovica teh delnic – se tako ni odločila tudi Slovenska odškodninska družba (Sod), ki je z 78,5-odstotnim deležem največji lastnik IUV.
"Če se bo izkazalo, da gre IUV v stečaj, sindikat ne bo več mogel zagotavljati socialnega miru," opozarja Zalar. Po njihovem mnenju je odgovorna država, ki je postavljala člane nadzornega sveta in uprave.
"Zaradi te odgovornosti države bodo delavci svojo nejevoljo izražali s protesti pred poslopji vlade in Soda," je napovedal Zalar.
Sindikat je nazadnje ta teden na ministrstva za delo, finance in gospodarstvo naslovil prošnjo za sestanek, vendar odgovora še niso dobili. Z dopisom so se obrnili tudi na predsednika vlade Boruta Pahorja. "Skušali bi najti rešitev, ki ne bi vključevala stečaja družbe in konca naše prihodnosti," je dejal Zalar.
Zaposleni v IUV so po Zalarjevih besedah v zadnjih treh mesecih prejeli skupno le 480 evrov plače.
Pomoč zahteva tudi Mura
Pomoč države zahtevajo tudi v Muri, saj je njihova usoda negotova, pravi vodja tamkajšnjega sindikata Drago Forjan. Delo imajo zagotovljeno namreč samo še za januar in februar. "Stečaj Mure bi pomenil pravo socialno bombo za Pomurje," pravi, saj da je od plače v tem podjetju odvisnih 13 odstotkov vseh zaposlenih v Pomurju.
Zahtevajo, da država tistim zaposlenim, ki bi v prihodnjem letu ostali brez dela in so težko zaposljivi, zagotovi denar vsaj za odpravnine.
Forjan je opozoril tudi, da družba po tem, ko je leta 2003 počrpala 10 milijonov državne pomoči in program zaključila, ne more več sodelovati na razpisih bodisi za državna bodisi evropska sredstva.
Kriza je letos, potem ko je lani ta dejavnost po več letih ponovno poslovala pozitivno, prizadela tudi tekstilno industrijo, je dejal sekretar sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Anton Rozman. "Če se ne bo pravočasno ukrepalo, bo marsikatero podjetje te dejavnosti zaprlo vrata," opozarja in dodaja, da ga navedbe, da bo država pomagala samo uspešnim podjetjem, skrbijo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.