V stečaju Aha Mure je 71 upnikov prijavilo za 116,5 milijona evrov terjatev. Od tega je stečajni upravitelj Stevo Radovanović priznal za 31,7 milijona evrov terjatev, za 20,1 milijona evrov je delno ali v celoti prerekanih terjatev, pogojno priznanih pa je za 64,6 milijona evrov terjatev, kaže danes objavljeni osnovni seznam preizkušenih terjatev.
Med drugim je v stečaju večmilijonske terjatve prijavila nekdanja solastnica Aha Mure Mojca Lukančič. Kot odvetnica je prijavila za 5,8 milijona evrov navadnih terjatev, ki izhajajo iz poroštva za kredit NLB, stečajni upravitelj pa je terjatev pogojno priznal. Prav tako je stečajni upravitelj pogojno priznal terjatev Lukančičeve v višini 8,7 milijona evrov, ki izhaja iz poroštva za kredit NLB v povezavi z državno subvencijo, je razvidno iz osnovnega seznama preizkušenih terjatev, ki je danes objavljen na spletnih straneh Agencije za javnopravne evidence in storitve.

Večmilijonske terjatve so prijavila tudi nekatera podjetja iz skupine Aha, ki jo obvladujeta Lukančičeva in Nigel Peter Buxton. Med drugim so jih prijavili Holding družbe Aha Skupina, Aha Emmi, Aha Plastik, Aha Secaplast, Aha EMS in Aha Hoja, vse v povezavi s poroštvom za kredit NLB, stečajni upravitelj pa je terjatve pogojno priznal.
Med večje upnike Aha Mure spadajo državne institucije in banke. Med drugim je Davčna uprava RS prijavila terjatev v višini skoraj treh milijonov evrov, ki je priznana, prav tako je priznana zavarovana terjatev v višini sedmih milijonov evrov ministrstva za gospodarstvo iz naslova državne subvencije.
Probanka je prijavila terjatev v višini dobrega milijona evrov, ki jo stečajni upravitelj v večjem znesku prereka. NLB je prijavila terjatve v skupni višini več kot 5,8 milijona evrov, ki so večinoma priznane. Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je prijavil prednostno terjatev v višini dobrega dva milijona evrov, ki je priznana, prav tako je priznana prednostna terjatev Zavoda za zdravstveno zavarovanje v višini 1,1 milijona evrov.
Gorenjska banka je prijavila zavarovano terjatev v višini dveh milijonov evrov, ki je priznana, prerekana pa je ločitvena pravica, podobno je pri terjatvi Banke Koper, prav tako v višini dveh milijonov evrov.
Delavci so prijavili za 6,2 milijona evrov terjatev, od tega je za 5,3 milijona evrov prednostnih terjatev, ostalo so navadne terjatve, vse terjatve pa je stečajni upravitelj priznal. Aha Mura je ob stečaju 23. maja letos imela 1138 zaposlenih, od tega ima trenutno t.i. zdravo jedro še 452 zaposlenih, dodatnih deset delavcev je zaposlenih na mestih strokovnih služb.
Stečajni upravitelj v prav tako danes objavljenem načrtu poteka stečajnega postopka Aha Mure še ne more natančno napovedati, kdaj bi se lahko zaključil stečajni postopek, saj je to odvisno od unovčenja premoženja in poteka pravdnih postopkov pred sodišči.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.