Evropska komisija bo sicer konkretne ukrepe na tem področju predstavila jeseni, že zdaj pa je jasno, da bosta razdeljeno sadje in zelenjava v slovenskih šolah zastonj. Stroške bosta, vsak polovico, pokrila evropski in državni proračun.
„Eden izmed ciljev reforme sektorja sadja in zelenjave v Evropski uniji je namreč tudi promocija sadja in zelenjave otrokom v šolskih ustanovah,“ je danes povedal direktor direktorata za kmetijstvo Branko Ravnik.
Glavno težišče reforme sektorja sadja in zelenjave v Sloveniji bo sicer na informiranju in spodbujanju pridelovalcev, da se organizirajo v organizacije proizvajalcev (OP), je ob tem dejala državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Branka Tome.
Namen organizacij, t.i. OP-jev, je predvsem vzpostaviti koncentracijo ponudbe in trženja sadja in zelenjave, tako da bi lahko pridelovalci učinkoviteje zastopali svoje interese nasproti trgovcem. Koncentraciji trgovine namreč ni sledilo združevanje ponudbe na strani pridelovalcev, zato lahko trgovina izvaja velik pritisk na cene v tem sektorju, ugotavljajo na ministrstvu.
Še nepripravljeni na združevanje
Slovenski pridelovalci še niso pripravljeni na združevanje v OP-je, saj gre za administrativno dokaj zahteven postopek. V Sloveniji trenutno ne obstaja noben OP, saj sta se dva razpustila sama, enemu pa je priznanje zaradi neizpolnjevanja pogojev ministrstvo odvzelo. Največja težava pri tem je zaposlovanje kadrov, ki jih zahteva vzpostavitev OP-ja, za kar primanjkuje denarja.
Sadjarji in zelenjavarji imajo ob tem možnost, da se v prihodnjih petih letih združijo v t.i. skupine proizvajalcev, za katere ne veljajo tako strogi pogoji kot za organizacije proizvajalcev.
Ukinjene bodo izvozne subvencije
EU želi tudi sektor sadja in zelenjave vključiti v reformo skupne kmetijske politike (CAP) povezave. Podpore pridelovalcem tako ne bodo več vezane na količino pridelka, ampak bo plačilo, vezano na pridelovalno površino. Ukinjene bodo tudi izvozne subvencije, ki jih večji izvozniki na trge tretjih držav dobijo za okoli 300.000 evrov, so še pojasnili na ministrstvu.
V Sloveniji je sicer 11.000 hektarjev sadovnjakov in 3500 hektarjev površin, na katerih se goji zelenjava. Slovenija več sadja in zelenjave uvozi kot izvozi, največji delež v uvozu pa predstavljajo banane in paradižnik, še kažejo podatki ministrstva.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.