Največja svetovna bonitetna hiša Dun&Bradstreet (D&B) v avgustovskem poročilu ohranja bonitetno oceno Slovenije nespremenjeno pri DB2c, kar pomeni nizko tveganje, vendar pa je trend za v prihodnje negativen, kar pomeni, da obstaja možnost poslabšanja ocene. D&B opozarja na možnost razpada koalicije, a ne vidi nevarnosti za politično stabilnost.
Kot so sporočili iz ljubljanske Bonitetne hiše I, ki je partnerska družba D&B, Slovenija tudi v času krize ponuja ugodno poslovno okolje, ki upošteva standarde EU in druga mednarodna merila in je vsaj na enaki ravni, če ne boljše, kot v južnoevropskih članicah EU. Vse to se odraža v ratingu Slovenije, ki predstavlja nizko tveganje za finančno nestabilnost.
D&B izpostavlja sodobno infrastrukturo v Sloveniji, najnižjo stopnjo korupcije v srednji in vzhodni Evropi, dobro zaščito intelektualne lastnine in dobre upravljavske prakse. Obenem so bile nedavno sprejete določene zakonodajne spremembe, ki so poslovno okolje še izboljšale, vseeno pa ostajajo še nekateri negativni vidiki, kot so ponekod dolgi administrativni postopki, slabo razvita konkurenca v nekaterih sektorjih in podrazviti kapitalski trgi.
D&B poudarja, da je vlada od prihoda na oblast sprejela več paketov ekonomskih ukrepov za podporo gospodarskemu in finančnemu sektorju, vendar pa opozarja, da so nekatera vprašanja, kot je upravljanje s podjetji v večinski državni lasti, vneslo napetosti v odnose med koalicijske partnerje. Pri tem pojasnjujejo, da se koalicijske stranke vseeno strinjajo glede splošnih usmeritev in potrebe po stimulacijskih ukrepih.
Čeprav je koalicija za zdaj trdna, D&B ne izključuje razpada koalicije pred koncem štiriletnega mandata. V vsakem primeru pa v bonitetni hiši verjamejo v tradicijo političnega in družbenega konsenza v Sloveniji, ki naj bi zagotovila politično stabilnost in kontinuiteto.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.