Gospodarstvo

V Sloveniji nizko tveganje za poslovneže

Ljubljana, 04. 08. 2009 12.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Največja svetovna bonitetna hiša D&B ohranja bonitetno oceno Slovenije nespremenjeno. Tveganje za finančno nestabilnost je nizko, stopnja korupcije prav tako, ugotavljajo. Ne izključujejo pa možnosti razpada koalicije.

Poslovno okolje v Sloveniji je ugodno, ugotavljajo pri D&B.
Poslovno okolje v Sloveniji je ugodno, ugotavljajo pri D&B. FOTO: Reuters
D&B ohranja napoved o sedemodstotnem padcu bruto domačega proizvoda (BDP) v Sloveniji, še posebej, ker naj bi se gospodarska kriza v naslednjih mesecih začela odražati tudi v zasebni potrošnji. V nekaj naslednjih mesecih D&B napoveduje tudi deflacijo, pri čemer pa v bonitetni hiši niso pretirano zaskrbljeni nad možnostjo daljše deflacijske spirale. Letna inflacija naj bi tako letos znašala 0,5 odstotka, prihodnje leto pa dva odstotka.

Največja svetovna bonitetna hiša Dun&Bradstreet (D&B) v avgustovskem poročilu ohranja bonitetno oceno Slovenije nespremenjeno pri DB2c, kar pomeni nizko tveganje, vendar pa je trend za v prihodnje negativen, kar pomeni, da obstaja možnost poslabšanja ocene. D&B opozarja na možnost razpada koalicije, a ne vidi nevarnosti za politično stabilnost.

Kot so sporočili iz ljubljanske Bonitetne hiše I, ki je partnerska družba D&B, Slovenija tudi v času krize ponuja ugodno poslovno okolje, ki upošteva standarde EU in druga mednarodna merila in je vsaj na enaki ravni, če ne boljše, kot v južnoevropskih članicah EU. Vse to se odraža v ratingu Slovenije, ki predstavlja nizko tveganje za finančno nestabilnost.

D&B izpostavlja sodobno infrastrukturo v Sloveniji, najnižjo stopnjo korupcije v srednji in vzhodni Evropi, dobro zaščito intelektualne lastnine in dobre upravljavske prakse. Obenem so bile nedavno sprejete določene zakonodajne spremembe, ki so poslovno okolje še izboljšale, vseeno pa ostajajo še nekateri negativni vidiki, kot so ponekod dolgi administrativni postopki, slabo razvita konkurenca v nekaterih sektorjih in podrazviti kapitalski trgi.

Medtem ko rating Slovenije ostaja nespremenjen (DB2c), vendar z negativnim trendom, pa so tokrat analitiki D&B rating znižali šestim državam, Čilu, Cipru, Kuvajtu in Savdski Arabiji (vsi DB3a), Grčiji (DB3c), Indoneziji (DB4d)in Ekvadorju (DB6b).
Medtem ko rating Slovenije ostaja nespremenjen (DB2c), vendar z negativnim trendom, pa so tokrat analitiki D&B rating znižali šestim državam, Čilu, Cipru, Kuvajtu in Savdski Arabiji (vsi DB3a), Grčiji (DB3c), Indoneziji (DB4d)in Ekvadorju (DB6b). FOTO: Reuters
D&B opozarja na podaljšanje plačilnih rokov in povečano število stečajev v prvem četrtletju, pa tudi na skokovito rast slovenskega zunanjega dolga v zadnjih letih, a obenem ugotavlja, da tveganje za plačilno nesposobnost podjetij in gospodinjstev tudi zaradi članstva v območju evra in velikega obsega slovenskega premoženja v tujini v velikem obsegu ni veliko.

D&B poudarja, da je vlada od prihoda na oblast sprejela več paketov ekonomskih ukrepov za podporo gospodarskemu in finančnemu sektorju, vendar pa opozarja, da so nekatera vprašanja, kot je upravljanje s podjetji v večinski državni lasti, vneslo napetosti v odnose med koalicijske partnerje. Pri tem pojasnjujejo, da se koalicijske stranke vseeno strinjajo glede splošnih usmeritev in potrebe po stimulacijskih ukrepih.

Čeprav je koalicija za zdaj trdna, D&B ne izključuje razpada koalicije pred koncem štiriletnega mandata. V vsakem primeru pa v bonitetni hiši verjamejo v tradicijo političnega in družbenega konsenza v Sloveniji, ki naj bi zagotovila politično stabilnost in kontinuiteto.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kg1
04. 08. 2009 20.50
tega pa v sloveniji ni za videt nikjer...no ja...saj dobre misli če ne kaj drugega
Tonček Balonček
04. 08. 2009 19.28
Tu ni nobenega tveganja, saj je že vnaprej jasno, da nima smisla vlagati!!!! Pri ans so v izgubi še telekomunikacije, elektrika, bencinske črpalke, kazinoji, kaj bi sploh še? Vs e sakupaj lahko sanirata le še Walter Wplf in Joc pečečnik, Ace Obradovića pa žal ni več, on je bil pa genij za te reči!
.eu.
04. 08. 2009 19.19
to kar eni pametujejp pa nč ne delajo. Bedniki
odbogaposlan
04. 08. 2009 17.28
Verjetno je to poročilo iz UK pisal za D& B, DOMN ZAVERL!
alterego
04. 08. 2009 14.44
nizka stopnja korupcije!? v primerjavi s katerimi državami? afriškimi? res pa je, da je stopnja tveganja da boš šel sedet, če te dobijo pri goljufijah, zelo nizka
Damir Zor?i?
04. 08. 2009 13.57
Spet kotalijo buče, trg je za podjetnike pri nas stabilen, nič ti ne ostane, bolj ko delaš več ti vzamejo. Mogoče je to ta stabilnost, ki jo imajo v mislih, zelo stabilna kraja pošteno zasluženega denarja. Eh samo slabo mi je ob branju takih pravljic.
manco-capac
04. 08. 2009 12.42
Že ta "podrazvit" kapitalski trg je naredil veliko škode, kaj bo šele, ko se razvije!