Decembra bo v Revozu proizvodnja praktično stala. Kot ukrep zaradi zmanjšanja naročil bodo imeli delavci v proizvodnji proste dneve – 1., 8., 9., 10., 17., 18. in 19. december – zadnja dva tedna v decembru pa bo proizvodnja stala že zaradi vnaprej določene prenove. Kot je pojasnila tiskovna predstavnica Revoza Nevenka Bašek, se bodo glede proizvodnje v januarju odločili sredi decembra. "V podjetju dnevno spremljamo naročila in se o krčenju proizvodnje odločamo v zadnjem trenutku, ko je to še možno," je pojasnila Baškova. Prav tako pa se tudi novim odpuščanjem trudijo izogniti. Trenutno dobivajo vsi zaposleni, kljub manjšemu obsegu dela, še polne plače, dobili pa bodo tudi letni dodatek za uspešno poslovanje podjetja – božičnico v vrednosti 810 evrov bruto, je še pojasnila Baškova. Napovedi komercialistov so za prihodnje leto bolj ugodne, pravi. Če pa bi se morali tudi v prihodnjem letu prilagajati sedanjim trendom, bi morali proizvodnjo skrčiti z dveh in pol izmen na dve izmeni.
Upad in preklic naročil v Uniorju
Zreški Unior, ki je tesno vpet v avtomobilsko industrijo, je zaradi finančne in gospodarske krize sprejel ukrepe za znižanje stroškov. Kot je pojasnil predsednik uprave Uniorja Gorazd Korošec, so jim naročila že upadla, nekatera so celo preklicana. Po njegovi oceni je najhitreje to občutil njihov program Odkovki, ki svoje izdelke dobavlja neposredno avtomobilskim proizvajalcem.
Med ukrepi za zmanjšanje stroškov so tudi skrajšani delovni čas, nepodaljševanje pogodb o zaposlitvi zaposlenim za določen čas, premeščanje na druga delovna mesta, zmanjšanje zalog in skrbno načrtovanje novih naložb. Slednje pomeni, da bo Unior pri novih projektih zelo selektiven in dolgoročno previden. Do konca letošnjega decembra bo na vseh prizadetih programih delovni čas prilagojen povpraševanju s strani podjetij, ki po Koroščevih besedah najavljajo, da bodo proizvodnjo ustavili že sredi meseca.
V prvih treh mesecih leta 2009 prvi mož Uniorja ne pričakuje izboljšanja stanja v segmentu naročil, kar pomeni znižanje prodaje in posledično proizvodnje za 5 do 15 odstotkov, različno po posameznih prodajno-proizvodnih programih podjetja.
Slovenski avtomobilski grozd ACS o kriznih razmerah
Prav v teh dneh pa potekajo sestanki slovenskega avtomobilskega grozda ACS, v katerih kot edini proizvajalec avtomobilov sodeluje tudi Revoz. V ACS so seznanjeni s predlogom Kolektorja, da bi nekatera podjetja uvedla 32-urni delavnik (štiri dni na teden), ki bi zmanjšal odpuščanja. Po predlogu bi delavci obdržali polne plače, manjkajoče ure pa naj bi subvencionirala država. Kot je pojasnila Baškova, pa Revozu bolj odgovarjajo določeni nedelovni dnevi, kot imajo to sedaj urejeno. Predvsem je treba ločiti podjetja, ki so v krizi zaradi finančne krize, in podjetja, ki so zašla v krizo zaradi slabega poslovanja, menijo v Revozu. Tako bo avtomobilski grozd ACS te dni oblikoval skupna stališča, ki jih bo poslal tudi vladi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.