V oktobru je bila mesečna inflacija 0,7-odstotna, na letni ravni pa 2,7-odstotna. Po podatkih državnega statističnega urada se je blago podražilo za 1,6 odstotka, storitve pa so se pocenile za 1,2 odstotka.
Oktobra so se cene zvišale v skupini obleka in obutev (za 10,4 odstotka), alkoholne pijače in tobak (za 1,8 odstotka), izobraževanje (za 0,9 odstotka), stanovanje (za 0,6 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače in prevoz (za 0,3 odstotka), raznovrstno blago in storitve (za 0,2 odstotka) ter zdravje (za 0,1 odstotka).
Na zvišanje cen je po podatkih statističnega urada vplivala zamenjava kolekcij v trgovinah. Oblačila so se tako podražila za 9,4 odstotka, obutev pa za kar 15 odstotkov.
Med izdelki v skupini alkoholne pijače in tobak so se zaradi letošnjega drugega dviga trošarin za cigarete najbolj podražili tobačni izdelki, v povprečju za 2,6 odstotka. Alkoholne pijače pa so se podražile za 0,6 odstotka.
V skupini izobraževanje so se ob začetku novega študijskega leta izraziteje podražili visokošolsko izobraževanje (v povprečju za 1,5 odstotka) in izobraževalni tečaji (za 1,2 odstotka). Cene predšolskega izobraževanja pa se niso spremenile.
Na gibanje cen v skupini raznovrstno blago in storitve so najbolj vplivale višje cene nakita in ur, pri čemer so se cene zvišale za 3,1 odstotka. Pocenile pa so se nekatere finančne storitve (za 1,5 odstotka).
Nižje cene počitnic v paketu ter telefonskih in internetnih storitev
Oktobra smo znižanje cen zaznali v skupinah: komunikacije (za 2,7 odstotka), rekreacija in kultura (za 2,1 odstotka), stanovanjska oprema (za 0,5 odstotka) ter gostinske in nastanitvene storitve (za 0,4 odstotka).
Na gibanje cen v skupini komunikacije so najbolj vplivale nižje cene nekaterih telefonskih in internetnih storitev (v povprečju za 2,8 odstotka).
Nižje so bile tudi cene počitnic v paketu, ki so se povprečno znižale za 6,9 odstotka.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.