Več kot dva tisoč delavcev se je dopoldne zbralo pred upravno stavbo Mure, kjer je sindikat na nadzorni svet naslovil štiri zahteve. Nadzorniki Mure se na sestanku sicer bolj kot z dolgoročno rešitvijo Mure ukvarjajo s tem, kako podjetje kratkoročno obdržati nad vodo. Pomaga jim tudi vlada, ki je dala kar dve veliki jamstvi. Zaradi prvega v podjetju ostaja podjetje Hugo Boss, zaradi drugega pa se bo podjetje lahko prijavilo na razpis za izdelavo novih policijskih uniform.
Prvi mož Slovenske odškodninske službe (Sod) je povedal, da je Sod še vedo pripravljen sodelovati pri sanaciji Mure, a le pod pogojem, da bodo pri njej sodelovali tudi ostali lastniki, morebiti celo zunanji. Neuradno naj bi se pogovarjali kar z dvema, ki sta v tem trenutku sicer bolj naklonjena temu, da bi Mura šla v stečaj, nato pa bi kupila zdravo jedro in tako ohranila okoli 1200 delovnih mest, medtem ko bi okrog 2000 ljudi ostalo na cesti. Oba lastnika sicer želita ustvariti dve podjetji. Prva Mura bi se ukvarjala z razvojem lastne blagovne znamke, druga Mura pa bi izdelovala uniforme in se ukvarjala s tako imenovanimi dodelanimi posli.
Nadzorniki so na seji obravnavali tudi lansko poslovanje, po neuradnih podatkih naj bi skupina Mura lani ustvarila 68,9 milijona evrov prihodkov in 5,8 milijona evrov izgube, v prvih petih mesecih letos pa je izguba znašala tri milijone evrov, v kar nista vključeni Mura Zagreb in Trendline, saj za omenjeni družbi nadzorni svet ni sprejel revizijskega poročila.
Več o dolgoročnih rešitvah glede Mure bo sicer znanega jutri.
Shod pred Muro
V Murski Soboti so se zbrali delavci, nekdanji delavci, upokojencev in še kdo. Pred njih je stopil prokurist Zdenko Podlesnik, sicer dober prijatelj največjega lastnika Mure, Staneta Valanta, ki družbi obljublja čudežno rešitev. Vendar pa o tem, kakšna naj bi bila, ne ve popolnoma nič niti vlada.
Zbrano množico je Podlesnik vprašal, ali želijo, da še naprej vodi Muro. 3000 delavcev je glasno zavpilo, da to želijo. Zdenko Podlesnik pa je zadovoljen odšel z odra. Potem so še glasno podprli zahtevo, da Mura ne sme v stečaj, čeprav je to po mnenju vlade in strokovne javnosti glede na zdajšnje poslovanje in predvsem vodenje Mure najboljša rešitev za delavce.
Zahteve
Na shodu je sindikat na Murin nadzorni svet naslovil štiri zahteve. Kot je pojasnil predsednik podjetniškega sindikata Drago Forjan, se prva zahteva nanaša na reševanje Mure iz finančnih težav brez stečaja.
Druga zahteva izpostavlja takšne oblike reševanja Mure, ki bi zagotovile ohranitev največjega števila delovnih mest, saj Mura zaposluje okrog 3300 delavcev.
Tretja zahteva določa, da se delavce v primeru izgube delovnega mesta poplača skladno z zakonodajo, kar pomeni, da jim je treba plačati tudi odpravnine.
Sindikat po Forjanovih besedah v četrti zahtevi navaja, da bo pozorno spremljal vse odločitve Murine uprave in nadzornega sveta. V primeru, da bodo ugotovili kakršne koli nepravilnosti, pa bodo po Forjanovih napovedih terjali tudi odgovornost odgovornih oseb.
Nadzorniki se danes naj ne bi seznanili s predlogom NFD Holdinga, ki je kot večinski lastnik podjetja pripravil predlog za njegovo rešitev iz finančnih težav. Nadzorniki naj ne bi prejeli v pisni obliki omenjenega predloga, zato naj bi osrednjo pozornost namenili le tekočemu poslovanju Mure.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.