Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je svojcem žrtev izrekel sožalje, poškodovanim zaželel čimprejšnje okrevanje, službam, ki so ukrepale ob nesreči, pa izrekel priznanje za delovanje v težkih pogojih dela.
Pomembno je, da v podjetju čim prej pridejo do ocene škode, je poudaril. Podjetje zaposluje skoraj 200 ljudi, če temu damo multiplikativni učinek dobaviteljev, pa številko lahko pomnožimo s tri, zato je pomoč podjetju nujna, je povedal minister. Država lahko po pravilih Evropske komisije lahko pomaga vsem, ki jih doleti industrijska nesreča. "Iz tega naslova lahko pokrijemo do 100 odstotkov škode," je dejal. Tu gre za gradbeno škodo, škodo, i jo bodo delavci utrpeli, ker ne bodo mogli na delo, in škodo zaradi izgube dohodkov, je pojasnil.
Na pomoč Melaminu bosta priskočila tudi SID banka in Slovenski podjetniški sklad, ki bosta, kot je dejal Počivalšek, naredila vse, da premosti finančne težave. "Najbolj pomembno pa je, da se bo delavcem zagotovilo plače v obdobju, ko bo potekala sanacija v podjetju."
Omenil je tudi decembra lani odobrenih 1,8 milijona evrov za nadaljnjo širitev podjetja, ki predstavlja dodaten vir sredstev. Rešitev za hitro pomoč, ki bi lahko prišla že v naslednjem tednu, iščejo tudi iz naslova sklada za regionalni razvoj.
V Kočevju so v vikendu in tednu, ki je pred nami zaradi tragedije odpovedali vse dogodke, je besedo prevzel kočevski župan Vladimir Prebilič. Nadaljeval je, da so v stiku tudi s predstavniki prihodnje vlade. "Želimo si, da bi bil kočevski primer primer, ko politika resnično dela za ljudi," je dejal.
Na občini so že v stiku z Rdečim križem in Centrom za socialno delo, ljudem, ki se bodo zaradi dogodka v Melaminu znašli v finančni stiski, bodo pomagali. Pojasnil je, da lahko z enkratno finančno pomočjo pomagajo tistim, ki bi se znašli v težavah. Pri Rdečem križu namreč obstaja mehanizem, kamor občina deponira lastna proračunska sredstva, ki se potem sproščajo v sodelovanju s CSD.
Zagotovil je tudi, da bodo ljudje dobili izplačano vso škodo na objektih zasebne lastnine, ki je bila povzročena zaradi eksplozije v Melaminu. Upajo, da bo popis končan že prihodnji teden. Podjetje Melamin je sicer v ta namen že odprlo poseben račun.
"Potrebnega bo veliko časa, da bomo ponovno na noge postavili vse skupaj," je še povedal in izrazil upanje, da bo čim več zaposlenih delo našlo drugje.
"Hitra pomoč je najboljša pomoč," je odgovoril direktor podjetja Srečko Štefanič. Kot pravi, so v podjetju dobavitelje in kupce že obvestili, v kakšnem položaju so se znašli, zdaj pa iščejo rešitve, kako naprej. "Položaj rešujemo tako s partnerji kot s konkurenco. V takih časih si namreč tudi pomagamo," je dejal. Ker gre za visoko tehnologijo, proizvodnje ne bodo mogli preseliti drugam. "Tu ni čarobne paličice," je dodal.
Danes so sicer bile izplačane plače z vsemi dodatki, je povedal direktor. "Pomembno je, da imamo instrumente, ki bodo omogočili izplačila delavcem, ki so zdaj v velikem šoku, in to bo gotovo obliž na rano, ki so jo doživeli včeraj," je še dejal. Večina delavcev je na čakanju, prisotni so le tisti, ki nudijo pomoč različnim službam pri popisu škode. "Do ponedeljka ali torka bomo imeli vse podatke, da bomo lahko zaprosili za pomoč iz evropske skupnosti," je še povedal. Dodal je, da so danes bile izplačane plače z vsemi dodatki.
O škodi je še preuranjeno govoriti, gotovo presega milijon evrov. Celotna proizvodnja sicer stoji, ker so uničeni kontrolni procesni računalniki.
Tako Štefanič kot Prebilič sta se zahvalila vsem, posameznikom, podjetjem in občinam, ki so nemudoma množično ponudili pomoč.
Spomnimo
Včeraj je župan občine Kočevje dr. Vladimir Prebilič požar označil kot največjo dosedanjo tragedijo v Kočevju. Proizvodnjo v podjetju, ki je bilo po besedah Štefaniča vlečni konj občine, bo zelo težko znova vzpostaviti. Ob eksploziji cistern so v podjetju zgoreli tudi procesni računalniki in del električne napeljave. Poudaril je, da bi bila kratkoročna rešitev za podjetje možna le v sodelovanju s partnerji ter domačo in tujo konkurenco.
Ker podjetje tudi po oceni Prebiliča še kar nekaj časa ne bo delovalo, se na občini sprašujejo, kako bodo pomagali oz. nadomestili izpad prihodkov družinam delavcev, ki so odvisni od delovanja podjetja. "Katastrofa je ogromna. Delavci bodo morali ostati doma, ker preprosto ne morejo priti na delo, nimajo kam priti, podjetje je v tem segmentu popolnoma uničeno. Treba bo počakati kakšen meseca ali dva, da bomo vse očistili, potem pa se bo začela sanacija. Upal bi si trditi, da do konca letošnjega leta zagona podjetja v obsegu, kot smo ga poznali do sedaj, najverjetneje ne bo," je dejal v oddaji 24UR ZVEČER.
V Melaminu, kjer je v četrtek prišlo do eksplozije in požara, sicer danes kriminalisti nadaljujejo preiskavo vzrokov nesreče. Ko bo ta končana, bo sledilo odstranjevanje posledic nesreče.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.