V družbi Lafarge Cement v Trbovljah so 26. aprila poskusno zagnali razžvepljevalno napravo, saj so bila dela opravljena pred predvidenim rokom. Razžvepljevalna naprava naj bi v naslednjih mesecih obratovala poskusno, redni zagon pa pričakujejo v letošnji jeseni.
Poskusni zagon razžvepljevalne naprave so v trboveljski cementarni pričakovali šele junija, zato je vodstvo s predčasnim dokončanjem te, okrog 10 milijonov evrov vredne investicije, zelo zadovoljno. Po besedah finančnega direktorja in člana uprave Lafarge Cementa Marka Pirca lahko v času poskusnega obratovanja nove čistilne naprave občasno še prihaja do kratkotrajnih povišanih izpustov žveplovega dioksida in prahu, vendar pa bodo vse morebitne težave sproti odpravljali.
V cementarni pravijo, da so v tem testnem obdobju z obratovanjem razžvepljevalne naprave zelo zadovoljni, saj količine izpustov po meritvah sodeč v času nemotenega obratovanja čistilne naprave ne presegajo zakonske meje, ki znaša 400 miligramov na kubični meter.
Manj zadovoljni pa so člani društva Ekokrog. Njihov predsednik Uroš Macerl je povedal, da se je stanje v zasavskem okolju z začetkom poskusnega obratovanja razžepljevalne naprave sicer izboljšalo, vendar samo pri izpustih žvepla in prahu, problem pa naj bi še vedno predstavljale organske spojine in drugi plini.
Macerl je še poudaril, da je težko oceniti morebitno izboljšanje okoljskega problema, saj so meritve, ki so jih v Lafarge Cementu začeli objavljati pred dobrim mesecem, netransparentne. Preračunane so namreč v dnevna povprečja, kar pa po Macerlovih besedah zakrije vse prekomerne izpuste, ki se zgodijo čez dan. Dokler meritve ne bodo objavljene takšne, kakršne v Lafargeu izmerijo, to je vsake pol ure, se po njegovih besedah dejanskega vpliva razžvepljevalne naprave ne bo videlo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.