Gospodarstvo

Občina Krško je dala soglasje za izgradnjo odlagališča

Krško / Ljubljana, 23. 07. 2009 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Občina Krško je v začetku julija podala soglasje za stalno odlagališče radioaktivnih odpadkov. To je med drugim tudi eden izmed predpogojev za izgradnjo drugega bloka NEK.

Nuklearna elektrarna Krško
Nuklearna elektrarna Krško FOTO: POP TV

V Sloveniji imamo trenutno le dve začasni odlagališči radioaktivnih odpadkov (RAO) – v Brinju (to se uporablja za RAO, ki nastajajo v raziskovalni dejavnosti, medicini in industriji) in v posebnem bazenu poleg NEK, kamor odlagajo RAO iz NEK.

Za odlagališče nizko in srednje radioaktivnih odpadkov še vedno ni sprejet državni prostorski načrt, saj je vlada čakala na soglasje občine Krško. Ta je prav v začetku julija soglasje dala (Občinski svet Občine Krško je na izredni seji 6. julija podal pozitivno mnenje za prostorski načrt). Na ministrstvu za gospodarstvo sedaj pričakujejo, da bo Ministrstvo za okolje in prostor takoj po počitnicah vladi predlagalo sprejetje državnega prostorskega načrta.

Sicer pa pravijo na ARAO, da je, kot kažejo domače in tuje izkušnje, najbolj nepredvidljiv del projekta odlagališča tovrstnih odpadkov prav pridobitev lokacije, saj sodi med okoljsko zahtevnejše projekte, zlasti z vidika družbene sprejemljivosti. “Izkušnje umeščanj v tujini kažejo, da lokacije brez soglasja javnosti ne moremo potrditi,” pravijo v ARAO.

Krajani iz okoliških občin bi želeli referendum

Območje Nuklearne elektrarne Krško
Območje Nuklearne elektrarne Krško FOTO: POP TV

Kljub temu, da prebivalci občine Krško niso zahtevali referenduma, pa bi ga želeli krajani iz okoliških občin, kar pa je župan Krškega zavrnil. Kot so pojasnili na občini so krajani namreč želeli referendum le v njihovem okolišu ne pa tudi v Krškem. Krajani so na upravnem sodišču sprožili spor, sodišče pa o tem še ni odločalo.

Za umestitev odlagališča je sicer glasovalo vseh 23 prisotnih občinskih svetnikov, svetniki LDS pa so sejo pred glasovanjem zapustili, pojasnjujejo na ARAO.

Občina Krško bo kot nadomestilo za odlagališče prejela 7,2 milijona evrov. Kako bi ta znesek razdelili pa se na občini še niso dogovorili, so pojasnili na občini. Zadnji predlog župana je, da bi občina dobila 80 odstotkov, krajani pa 20.

MG: V Sloveniji bo v kratkem primanjkovalo 1300 MW baznih zmogljivosti za proizvodnjo elektrike

Na ministrstvu za gospodarstvo podpirajo gradnjo drugega bloka Nuklerne elektrarne Krško (NEK), ker bo v Sloveniji v kratkem primanjkovalo več kot 1300 MW baznih zmogljivosti za proizvodnjo elektrike, pravijo na omenjenem ministrstvu. Kot so povedali, je jedrska energija poleg obnovljivih virov energije edina opcija, ki omogoča izpolnjevanje okoljskih zahtev glede izpustov toplogrednih plinov. “Analize kažejo, da navkljub optimalnim scenarijem učinkovite rabe energije in obnovljivih virov ni mogoče izpolnjevati zahtev EU glede izpustov. Tako se jedrska energija kaže kot še sprejemljiva rešitev za doseganje okoljskih ciljev in kot vir konkurenčne električne energije,” so pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo.

Državni zbor bo o gradnji elektrarne predvidoma odločal sredi prihodnjega leta – gradnja naj bi trajala najmanj šest let

NEK
NEK FOTO: POP TV

Namero o gradnji drugega bloka NEK nameravajo na ministrstvu za gospodarstvo, kot so napovedali, vključiti v nov nacionalni energetski program, ki ga bo Državni zbor predvidoma obravnaval sredi prihodnjega leta. “Če bo odločitev sprejeta, bomo začeli s postopkom priprave državnega prostorskega načrta, ki bo tekel vsaj dve do tri leta. Po tem bo šele pravi čas za investicijsko odločitev,” pojasnjujejo na ministrstvu. Če bo prišlo do gradnje, pa bi ta trajala vsaj šest let. Če bi torej prišlo do gradnje brez dodatnih zapletov, bi bil drugi blok lahko zgrajen šele leta 2018.

Izgradnja NEK 2 bi stala od 3,5 do sedem milijard evrov

NEK 2 bi spadal v tretjo generacijo jedrskih reaktorjev (izboljšana tehnologija in varnost ter ekonomska konkurenčnost), lahkovodnega tlačnega tipa. Življenjska doba reaktorja naj bi bila 60 let. Moč objekta bi bila med 1100 in 1700 MW, so pojasnili z ministrstva za gospodarstvo. Če bi se odločili za objekt moči 1000 MW, je pričakovana proizvodnja električne energije okoli 8 Twh, predvidena cena pa bi se gibala med 35 in 40 evri/Mwh. Investicijska vrednost naj bi se gibala med 3,5 in 7 milijard EUR. Investicijo bi večinsko financirala združena podjetja slovenske elektroenergetike, manjšinsko pa različni tuji partnerji, še pravijo na MG.

Odpadke skladiščijo v začasnem skladišču v NEK

Nizko in srednje radioakitvni odpadki (NSRAO) so radioaktivni do 300 let, dolgoživi NSRAO do tisoč ali več tisoč let, visoko radioaktivni odpadki pa so radioaktivni do milijon let. Zadnjih dveh vrst je v Sloveniji zelo malo.

V NEK nastaja večina nizko in srednje radioaktivnih odpadkov (NSRAO), ki nastanejo v Sloveniji, poleg tega pa v NEK nastajajo tudi visoko radioaktivni odpadki v obliki izrabljenega jedrskega goriva.

Po podatkih ARAO pri obratovanju elektrarne nastaja letno nekaj deset m3 nizko in srednje radioaktivnih odpadkov. Leta 2008 so v NEK uskladiščili 69 sodov (27,5 m3). Junija letos pa pet sodov (1,04 m3). Konec leta 2008 je bilo v Nek uskladiščenih 2327 kubičnih metrov NSRAO.

Izrabljeni gorivni elementi sodijo med visoko radioaktivne odpake (VRAO). Te odpadke skladiščijo v posebnem bazenu za izrabljeno jedrsko gorivo, ki ga menjajo po koncu vsakega gorivnega ciklusa (gorivni ciklus je od enega remonta do drugega). V tem bazenu je uskladiščenih 928 izrabljenih gorivnih elementov iz 23 gorivnih ciklusov. V tem bazenu je sicer zmogljivosti za 1694 elementov, kar zadostuje do konca obratovanja NEK leta 2023.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (58)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kleopatra-1
23. 07. 2009 23.28
nosferatu23.07.2009, 15:55-3 Hehe, vi kar pametujte o varnosti jedrske energije, ja :) Saj ko bodo pa začele stvari it narobe - in to GOTOVO nekoč bodo - se vam bom pa smejal, ko vas bodo vaši otroci in vnuki v vozičkih šibali v avtomobile pa preko meje ;) Par mesecev nazaj so jih v Franciji tudi. Lp kaj narobe gre lahko povsod in povsod hodi zaenkrat veliko bolj narobe kot v jedrskih elektrarnah
kleopatra-1
23. 07. 2009 23.25
ne vem, zakaj so proti urejenemu odlagališču - saj imajo že sedaj tam uskladiščene odpadke, v urejenem odlagališču bodo bolj varni. Kot vem, je elektrika proizvedena iz jedrske elektrarne najcenejša, za okolje pa je najčistejša. Termo in hidroelektrarne okolje veliko bolj onesnažujejo in če pogledamo statistiko rakavih obolenj po področjih, je v Zasavju in Velenju veliko bolj črna kot v Krškem...
alterego
23. 07. 2009 22.06
izrablene gorivne palice moramo itak vrnit Amerikancem, da nas ne bi prijel bombe delat
miha.123
23. 07. 2009 21.44
Hi manco-capac: Se popolnoma strinjam :-))) In ko jim omeniš CO2, GSO, čebele, "global warming",... Pade mrak fantom in predvsem DEKLETOM na oči :-)))
manco-capac
23. 07. 2009 20.58
Nek britanski ekolog, sem že pozabil ime, je že pred leti lepo opredelil "amaterske" ekologe takole: so dobri, pošteni fantje, ki pa jih popolnoma zapusti razum, ko jim omeniš jedrsko energijo.
Tomozuki
23. 07. 2009 16.34
Daj, preberi najprej kaj, potem pa pametuj. Greenpeace je tudi rekel, da je Černobil območje, na katerem lahko umreš v nekaj dneh, dejansko pa okoli 500 ljudi nikoli ni zapustilo tega območja in še sedaj živijo tam. En dan v Pripyatu ni nič bolj nevaren od nekajurnega leta z letalom. Tako, da so vse te klobase samo antipropaganda neukih zelenih fanatikov. Termoelekrarne, ki okolje onesanžujejo s CO2 in radioaktivnim pepelom, pa se nobeden ne dotakne. Lahko čakaš na svoj smeh, samo jaz ti garantiram, da ga ne boš dočakal ne ti, ne 100 generacij za teboj. Gotovo je samo nekaj. Da pojma nimaš o jedrski energiji.
nosferatu
23. 07. 2009 15.55
Hehe, vi kar pametujte o varnosti jedrske energije, ja :) Saj ko bodo pa začele stvari it narobe - in to GOTOVO nekoč bodo - se vam bom pa smejal, ko vas bodo vaši otroci in vnuki v vozičkih šibali v avtomobile pa preko meje ;) Par mesecev nazaj so jih v Franciji tudi. Lp
Tomozuki
23. 07. 2009 13.41
Jules Verne: Ja, to je pač Slovenija. Ko se povprečni Slovenec s končano srednjo šolo spozna na vse. Ko lahko uči tudi tiste s fakultetno izobrazbo in celo pametuje na njihovem področju. Je sicer ključavničar, ampak spozna se na zdravstvo, šolstvo, ekonomijo, pravo itd. Največjo škodo taki delajo, če svoje "znanje" širijo na takih forumih, ki jih potem še kakšen neuki lahko prebere in njegove izjave vzame "zdravo za gotovo."
miha.123
23. 07. 2009 12.50
Nosferatu: Greenpeac in podobne inštitucije in pa znanost/statistika/dejstav so seveda dva različna svetova. Tu je resnično vsaka primerjava popolnoma brezpredmetna,... Greenpeace je cerkev modernih eko-fundamentalistov, ki religijo take ali drugačne vrsta pač potrebujejo. Ob sekularizaciji zahodne družbe in problematičnosti RKC - so si pač izbrali to,... In z njimi/vami govoriti o kakršnihkoli dejstvih je seveda precej brezplodno početje,... Me pa izredno veseli podpora NEK2 tule v debati,... Jules Verne = ob priliki gremo na pivo :-)
matej1771
23. 07. 2009 12.46
Če bo poknlo mene ni!!
Jules_Verne
23. 07. 2009 12.41
Tomozuki : Imaš seveda prav, ampak to dopovedati "vrhunskim jedrskim fizikom" na tem portalu je pa druga zgodba. Proti njim ne moreš nič, oni se seveda na vse spoznajo, imajo toliko znanja in pametii, da jim svojega znanjai ni treba dokazovati z nekimi šolami, to je za njih izpod časti. Vse vedo že od rojstva, kar pa mogoče ne pa zvedo na 24 kur ali pa iz "dokumentarcev" tipa "zeitgeist" :)
Tomozuki
23. 07. 2009 12.31
Superlolek: Mislim, da je TE Brestanica zagnana zgolj v primeru, če so na NEK-u vzdrževalna dela ali menjava goriva, ne pa tudi v primeru hlajenja, katerega reaktor ne potrebuje, četudi hladilo izteče iz njega, saj pride v primeru napake do samodejne zaustavitve. Za hlajenje in varnostne sisteme skrbita turbogeneratorja v sami nuklearki, ki bi se vklopila ob izpadu električnega toka. No, kakorkoli, o verjetnosti nezgode je brezveze razpravljati, bolj pomembno je poiskati primerno lokacijo za odlaganje NSRAO, ki mimogrede, nastajajo tudi v bolnišnicah in industriji. Odlagališče pač nujno potrebujemo. Če mi da država 100.000€ letno, so lahko tudi na mojem vrtu.
Tomozuki
23. 07. 2009 12.24
Nosferatu: Da ti prevedem, ker nisi dojel. Razumel sem tvoj sarkazem, vendar v kontekstu, katerem si ga povedal, ni bil primeren. Noben Krčan nima povišane vrednosti kakršnihkoli radioaktivnih elementov v sebi zaradi bližine Krškega. Vbistvu so oni statistično še najbolj razgledani prebivalci Slovenije, kar se tega tiče, zato so tudi najbolj odprti do take energije. Sploh pa dvomim, da sem jaz tisti, ki guši tu :P Jules_Verne: Efektu se reče negativni koeficient praznin. RBMK in BN reaktorji so edini, ki imajo pozitivnega in jih ne izdelujejo več (so pa bili sovjetskega tipa). Pri odvzetem hladilu so zavreli, voda se je spremenila v paro, neutroni pa so kljub izpareli vodi še zmeraj imeli moderator za nadaljevanje reakcije - grafit. Brez hlajenja se je sproščalo vedno več toplote in prišlo je do talitve sredice. Pri zahodnem tipu se ob izgubi hladila in moderatorja (torej, vode) reaktor ustavi, ker se reakcija ne more nadaljevati.
zlobniCO2
23. 07. 2009 12.21
SuperLolek
23. 07. 2009 12.16
Še dodajam Jules_Verne: VJederska elektrarna ima 2 dizelska generatarja ki obstajata samo z namenom da bi bilo potrebno hlajenje elektrarne, v primeru da bi ta kakorkoli odpovedala. Preizkušena pa sta vsako leto vsaj enkrat. Plus, samo za potrebe NEK je bila zgrajena TE Brestanica (kurilno olje & plin), torej primarno samo zaradi varnosti, in v primeru da bi odpovedalo vse ostalo bi potem TE in generatorji poskrbeli za hlajenje reaktorja.
Leandra
23. 07. 2009 12.07
Končno je prevladala pamet in zdrav razum z veliko kmečke logike, da z vetrnjaki in nekimi biomasami ter takrat ko sonce sije in podobnimi neresnimi zadevami... ne moreš reševati energetske odvisnposti in razvajenosti prebivalcev te čudovite zemeljske krogle..
Jules_Verne
23. 07. 2009 12.05
Vsak, ki pozna delovanje zahodnih reaktorjev ve, da je pri teh reaktorjih moderator, to je snov ki upočasnjuje nevtrone, da ti potem lahko cepijo jedra voda. In v primeru, da bi iz kakršnega koli razloga prišlo, do odpovedi hladilnih sistemov (sabotaža), bi voda v reaktorju zaradi vročine izparela in verižna reakcija bi se ustavila. Poleg tega pa imajo zahodni reaktorji tudi zadrževalni hram, ki tudi ob eventuelni stopitvi sredice reaktorja preprečuje izpust radioaktivnega materiala v zrak. Sicer pa bi se glede sevanja, če bi ga res bilo preveč morali najbolj sekirati tam zaposleni, pa se tam zaradi tega nobeden ne skrbi, pač vedo kaj je res.
tinncek
23. 07. 2009 11.57
@Jules_Verne V obeh komentarjih se strinjam s tabo. @domace_zganje Ti a raj kako knjigo v roke vzam in se začni izobraževat!
Jules_Verne
23. 07. 2009 11.53
Kar se pa tiče potresa je pa dejstvo, da je reaktor v Krškem verjetno potresno najbolj varen objekt v Sloveniji. Reaktor je v posebni betonski skledi, ki preprečuje eventueni izpust sredice v zemljo ob zelo hudem potresu. Ni tako hudega potresa, da bi ogrozil varnost, pa večina bi jih potem itak umrla zaradi potresa samega, ne pa zaradi sevanja.
nosferatu
23. 07. 2009 11.49
@tomozuki: "Ja, vsi Krčani se svetijo ponoči. Ne moreš verjeti kakšen je efekt. Raje kaj preberi preden se smešiš." Ti pa si preberi kaj o pojmih "ironija" in "sarkazem", preden se smešiš. A si že kdaj videl kakega žarečega človeka? No, pol pa lepo prosim ne guši, thx.