V sredo je cena zahodnoteksaške lahke nafte v New Yorku z eno samcato transakcijo za kratek čas dosegla točno 100 dolarjev za sod (159 litrov). Mnogi menijo, da se je trgovec želel s tem le zapisati v zgodovino. Danes opoldne je bilo treba za sod, ki bo dobavljen v februarju, odšteti 99,68 dolarja. To je bilo šest centov več kot ob koncu trgovanja v sredo.
Razlogi za dvig cene so po navedbah analitikov nasilje v največji afriški proizvajalki nafte, Nigeriji, nemiri v Pakistanu, šibek tečaj dolarja in strah, da zaloge ne bodo zadostile povpraševanju. K rasti cene je pripomogla tudi novica, da je več mehiških pristanišč, iz katerih izvažajo nafto, zaprtih zaradi slabega vremena. Vendar pa je ceno nafte, ki kotira v ameriški valuti, navzgor potiskal predvsem šibak dolar.
Trgovci pričakujejo objavo tedenskega poročila o ameriških zalogah; po mnenju nekaterih bi lahko cena presegla 100 dolarjev, če bo poročilo pokazalo, da so se zaloge znižale bolj, kot je pričakovano. "Če bo poročilo pokazalo, da so se zaloge znižale, še posebej, če bo padec večji od pričakovanj ter če upoštevamo geopolitična tveganja in padajoči dolar, bi lahko cena presegla 100 dolarjev," je dejal analitik pri singapurski družbi Purvin&Gertz Victor Shum. Strokovnjaku za nafto z nemškega Inštituta za svetovno gospodarstvo (IfW) Klaus-Jürgenu Gernu pa se "ne zdijo absurdne" iti napovedi nemškega inštituta za gospodarska raziskovanja DIW, da bo cena nafte v petih letih dosegla 150 dolarjev, v desetih letih pa celo 200 dolarjev.
Del rasti naj bi bil sicer posledica špekulacij. "Načeloma se ni nič spremenilo: obstaja zadostna ponudba za zadostitev povpraševanja po surovi nafti," je poudarila tiskovna predstavnica združenja proizvajalcev mineralnih olj MWV Barbara Meyer-Bukow.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.