Bogata elita v davčnih oazah skriva najmanj 13 bilijonov (13.000.000.000.000) angleških funtov oziroma 16.700.924.974.306 evrov, morda celo do 25.693.730.729.702 evrov. To je toliko, kot znašata japonski in ameriški proračun skupaj, je britanskemu časniku Observer sporočila skupina Tax Justice Network. Podatke o stekanju denarja v skrivne ''predale'' v Švici ali pa na Kajmanskih otokih je zbiral nekdanji svetovalec in ekonomist pri svetovalni družbi McKinsey in strokovnjak za davčne oaze James Henry.
Raziskava kaže, da so predvsem bogataši iz držav, bogatih z nafto, naklonjeni skrivanju svojega denarja v davčnih oazah, namesto da bi investirali doma. Tako naj bi Rusijo od leta 1990 ''zapustilo'' okoli 500 milijard britanskih funtov oziroma okoli 642 milijard evrov, iz Savdske Arabije je tako od leta 1970 odteklo okoli 197 milijard funtov oziroma 253 milijard evrov, iz Nigerije pa 196 milijard funtov oziroma 251 milijard evrov. ''Največja težava v teh državah je, da sredstva drži peščica bogatih, medtem pa dolgovi ležijo na ramenih navadnih ljudi,'' piše v poročilu skupine, ki ga povzema Observer.
Kupi denarja, ki so zunaj dosega davčnih organov, kažejo pravo neenakost med ljudmi. Po izračunih Henryja je kar 6,3 bilijona funtov v lasti le okoli 92.000 ljudi, ki prestavljajo le 0,001 odstotka prebivalcev na svetu.
Poročilo kaže, da bi lahko mnoge države v razvoju, če bi lahko pobrale vse davke od leta 1970, z lahkoto odplačale vse dolgove, ki jih imajo do preostalega sveta, še piše britanski časnik. Ob predpostavki, da teh 13 bilijonov funtov predstavlja le tri odstotke letnega premoženja njegovih lastnikov in da bi veljala 30-odstotna obdavčitev, bi obdavčitev v državne blagajne prinesla okoli 121 milijard funtov – to pa je več, kot bogate države vsako leto namenijo za pomoč državam v razvoju.
Davčne oaze oziroma 'off shore' področja so države, ki za dohodke, dobičke in premoženje ne zaračunavajo davkov ali pa je njihova davčna stopnja bistveno nižja kot v večini drugih držav. Nekatere so bolj priljubljene pri podjetjih, druge pa so bolj privlačne za fizične osebe.
Oazam je skupno, da imajo ugodnejšo davčno zakonodajo, zelo malo ali celo nič omejitev glede državljanstva članov 'off shore' družb in visoko stopnjo tajnosti podatkov o bančnih računih in visoko stopnjo zaščite premoženja.
Najbolj znane davčne oaze so na Karibih, v nekaterih zveznih državah ZDA in na bližnjem vzhodu. Med najbolj znanimi v Evropi pa so Gibraltar, Malta, nekateri kantoni v Švici, Nizozemska, Luksemburg, Liechtenstein, Monako, Ciper, otok Man in kanalska otoka Jersey in Guernsey.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.