38. mednarodni obrtni sejem (MOS) je bil tudi letos dobro pripravljen in voden s pomočjo najpomembnejšega partnerja, Obrtne zbornice Slovenije (OZS). Po prvih ocenah si ga je ogledalo več kot 175.000 obiskovalcev, je povedal direktor družbe Celjski sejem Franc Pangerl. Predsednik upravnega odbora OZS Štefan Pavlinjek pa meni, da je sejem povezal zahodno in vzhodno Evropo, označil ga je tudi kot transfer med kapitalom, znanjem in tehnologijo.
Po Pangerlovih besedah je bil sejem v primerjavi s preteklimi leti letos bolj kakovosten, pridobil pa je tudi nekakšno novo noto po odmevnosti, poslovnosti in mednarodni udeležbi. "Zelo smo zadovoljni predvsem z odzivom jugovzhodnega dela Evrope. Če pogledam interes širšega tržišča, raznih združenj, podobnih naši zbornici, zrem naprej z nekim optimizmom," je povedal Pangerl.
Načrt o pripravi sejma tudi izven Slovenije
Pojasnil je, da v upravi družbe Celjski sejem že razmišljajo o naslednjem letu. Uprava družbe se bo tako lotila uveljavljanja sejma izven meja Slovenije. V stik želi družba priti z gospodarskimi združenji v Italiji, Avstriji, Nemčiji, na Madžarskem in v jugovzhodnem delu Evrope. Uprava družbe želi k sodelovanju privabiti tudi ministrstvo za gospodarstvo, ki bi lahko skupaj z ministrstvom za finance na sejmu kot osrednjem poslovnem dogodku predstavilo svoje projekte in delovanje. Pangerl je izrazil tudi željo po večjem številu sejemskih dni in večji udeležbi tujih razstavljalcev.
Pavlinjek je dejal, da je sejem postal zanimiv za evropsko tržišče, ter da poudarja malo gospodarstvo. Slovenski obrtniki so se tako letos predstavili na 11.000 kvadratnih metrov razstavnih površin, 1500 ljudi pa se je udeležilo 25 sejemskih dogodkov, ki jih je pripravila OZS. K sodelovanju je zbornica letos pritegnila tudi 18 tujih partnerskih zbornic. "Na sejmu se je pokazalo, da smo kvalitetno rasli, vendar moram obrtniki to kvaliteto tudi vnovčiti," je še opozoril Pavlinjek.
Nižja cena za dodatno promocijo?
Nekateri razstavljalci so letos podali pripombo na ceno dodatne promocije. V upravi družbe Celjski sejem zato razmišljajo, da bi prihodnje leto za razstavljalce oblikovali nižjo ceno za dodatno promocijo, podjetja, ki na sejmu delijo le letake in nimajo razstavnega prostora, pa bodo dodatno promocijo plačevala po višjih cenah.
Janša razveselil obrtnike
Slovenske obrtnike je že ob odprtju sejma razveselil slovenski premier Janez Janša, ki je napovedal, da se bo z letom 2006 davek na dodano vrednost plačeval po plačani in ne obračunani realizaciji. Po oceni predsednika Obrtne zbornice Slovenije Miroslava Kluna bo to sprožilo vrsto pozitivnih posledic. Takšna sprememba plačila davka je namreč pomembna za tiste, ki obratnega kapitala nimajo toliko in so morali na plačilo čakati tudi po 120 dni ali več ali pa ga sploh niso dobili.
V okviru številnih strokovnih prireditev je bila na 38. MOS pozornost namenjena tudi celovitosti prostorskega urejanja, ravnanju z odpadki, programiranju razvojnih in kohezijskih skladov, priložnostim, ki jih ponujajo trgi Rusije, SČG ter BiH. V sklopu Finančne arene, ki je bila letošnja sejemska novost, so obiskovalcem ponujali sklop finančno-izobraževalnih predavanj s področja osebnih financ, zavarovalništva in drugih vrst naložb.