Lastniki Term Čatež so na torkovi skoraj osem ur dolgi skupščini, na kateri je bilo navzočega nekaj več kot 93 odstotkov kapitala, zavrnili skoraj vse predlagane sklepe uprave in nadzornikov, razen imenovanja organov skupščine in imenovanja revizorja. Skupščina je podprla dva predloga Kapitalske družbe (Kad), in sicer predlog o delitvi lanskega dobička in predlog o imenovanju nadzornikov družbe, kjer pa ne bo predstavnikov največjega posamičnega lastnika Term, družbe DZS.
Zaradi zagotovitve enakomerne obveščenosti in varstva interesov vlagateljev je uprava Ljubljanske borze začasno zaustavila trgovanje z delnicami družbe Terme Čatež.
V boju zmagala država
Čeprav je videti, da je država v Termah že zmagala, v DZS, ki za zdaj deleža ne prodajajo, lahko pa ga kmalu bodo, napovedujejo novo vojno.
Minister Vizjak je na dopustu, prav tako ostali na ministrstvu za gospodarstvo, ki bi zgodbo o prevladi v Termah Čatež med državo in DZS, ki se je potiho začela pred dvema letoma, zadnje mesece pa se je odvijala kar na glas, lahko komentirali. Včerajšnjo očitno začasno zmago je odločil 10 odstotni delež, ki ga je kupila avstrijska Erste bank, pod pokroviteljstvom Pivovarne Laško, ki se je v zadnjem hipu postavila na vladno stran.
Predlogi DZS naleteli na gluha ušesa
Pri obeh predlogih je Kad dobil približno 54-odstotno podporo, temu pa so nasprotovale predvsem DZS s prvim možem družbe Bojanom Petanom na čelu, družba M.B. Satler in Hrvatska poštanska banka, ki jo je zastopal Miha Kozinc. Omenjene družbe so tudi napovedale izpodbojne tožbe na sprejete sklepe skupščine.
V nadzornem svetu zgolj predstavniki države
Delničarji so tako podprli Kadov predlog, ki predvideva, da bodo v prihodnjih štirih letih v nadzornem organu sedeli Johannes Attems, Ivan Molan, Andreja Pihler in Mladen Stariha, kar je predlagal tudi sedanji nadzorni svet družbe. Namesto prvotnega predloga nadzornikov, ki je na mestu nadzornikov predvideval tudi Petana in Roberta Krajnika, pa bosta po predlogu Kad in odločitvi skupščine sedela Helena Brandner in Martin Bratanič. DZS, ki ima v Termah več kot 21 odstotkov delnic, je tudi predlagal nadzornike, vendar njegov predlog ni bil sprejet.
Pol manj za dividende
Kad, ki je z več kot 19-odstotnim deležem drugi največji lastnik Term, je pri predlogu delitve lanskega bilančnega dobička dobil zadostno podporo, da se za dividende od 4,4 milijona evrov razdeli 1,3 milijona evrov oz. 2,19 evra na delnico. Uprava družbe je predlagala, da se za dividende nameni 2,62 milijona evrov oz. 4,38 evra na delnico.
Pooblaščenka nekaterih malih delničarjev Nevena Tea Gorjup, ki je tudi dala nasprotna predloga za delitev bilančnega dobička z višjimi dividendami od predloga uprave, a niso bili sprejeti, je upravi očitala nezakonitost, saj naj bi družba še vedno imela približno za 10 odstotkov lastnih delnic, ki jih je družba pridobila s prevzemom portoroške Marine pred nekaj leti.
Petan zahteva ničnost skupščine
Te bi morala po njenem mnenju v skladu z zakonom odsvojiti, vendar uprava tega ni storila. Da gre po njegovem mnenju za zavestno kršitev zakona o gospodarskih družbah, je prepričan tudi Petan, ki je skupaj s pravnim zastopnikom na vsako točko dnevnega reda skupščine vložil izpodbojno tožbo, zahteval pa naj bi tudi ničnost skupščine in kazensko odgovornost predsedstva skupščine.
Zapleti že na samem začetku
Skupščina Term Čatež se je že začela vroče, saj je do zapletov prišlo že pri izvolitvi predsedstva skupščine in verifikacijske komisije. V zvezi z izvolitvijo predsedstva in verifikacijske komisije je bilo podanih več nasprotnih predlogov. Enega je podala DZS, enega pa generalni direktor Term Čatež Mladen Kučiš. Ta je tudi zahteval, da se najprej glasuje o njegovem predlogu in ne o predlogu DZS. Sprejet je bil Kučišev predlog, Petan pa je zaradi takšne odločitve Kučiša zoper njega napovedal kazensko ovadbo.
Pravni pooblaščenec DZS je nato pri točki o delitvi lanskega bilančnega dobička zahteval preklic glasovalnih pravic Kad, njenih skladov, Prvega pokojninskega sklada in KS PPS, Zavarovalnice Triglav in Triglav steber I, ker naj bi šlo za povezane družbe, ki delujejo usklajeno. Njihov delež na skupščini je po mnenju pravnega zastopnika DZS presegal 25 odstotkov, s čimer naj bi bile zavezane k prevzemni ponudbi.
Pooblaščenec Kada je sklicujoč se na novo zakonodajo zavrnil usklajeno delovanje, hkrati pa poudaril, da omenjenim družbam po novi zakonodaji ni treba dati prevzemne ponudbe. Predsedstvo skupščine se je nato odločilo, da ne bo odvzelo glasovalnih pravic omenjenim družbam, niti drugim družbam, ki naj bi po ugotovitvah Gorjupove prepozno oddale prijavnice za skupščino.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.