Za zaposlene pri Snapchatu zadnji teden ni bil prav dober. Analitiki se tako še naprej ukvarjajo z napovedmi o prihodnosti družbe Snap Inc. Medtem ko nekaj analitikov sicer meni, da ima Snapchat kljub vnovični polomiji, ki se mu je pred dnevi pripetila z zadnjimi poslovnimi (ne)uspehi, še vedno dovolj možnosti za dolgoročni uspeh, pa drugi izpostavljajo raziskavo, ki jo je Adweek opravil pred kratkim.
Pod drobnogled so vzeli 600 ljudi, ki kaj pomenijo na družbenih omrežjih. Čeprav na začetku navdušeni, so zdaj priznali, da svoje aktivnosti precej raje objavljajo v obliki zgodb na Instagramu kot na Snapchatu. 80-odstotkov jih je tako dejalo, da redno uporabljajo Instagram Stories, le 30-odstotkov pa redno objavlja tudi na Snapchatu. Še slabše - nihče od vprašanih ni dejal, da je Snapchat njegova najpomembnejša platforma, na kateri gradi osebno blagovno znamko. Ko pa so jih vprašali, s katero platformo zaslužijo največ, so dejali, da jim največ denarja prinese lastni blog, sledi Instagram, le dva odstotka sta dejala, da je to Snapchat.
Zato ni presenetljivo, da so, ko so jih vprašali, kateremu družbenemu omrežju bi se z največjo lahkoto odrekli, dejali, da Snapchatu. Glede prihodnosti pa je le en odstotek vplivnežev na družbenih omrežjih dejal, da bo v prihodnjih petih letih Snapchat najpomembnejše družbeno omrežje.
Skrčeno premoženje ustanoviteljev
Odkar je podjetje Snap Inc. marca svoje delnice javno ponudilo na borzi, se zdi, da se nekoliko majejo temelji pravljice o uspehu. Nekaj investitorjev je zaradi padanja vrednosti delnic, svoje deleže že prodalo, številni naj bi o tem razmišljali. Med tistimi, ki tega ne bosta storila, sta ustanovitelja družbe – Evan Spiegel in Bobby Murphy. Pa čeprav se s tem mesecem izteče obdobje, ko delnic nista smela prodati, piše Forbes.
Če bi storila kaj takšnega, bi to vrednost delnic pognalo še nižje, zato je javno zanikanje prodaje njunih deležev tudi strateška poteza. Potem ko so prejšnji objavili poročilo o poslovanju družbe v drugem četrtletju, so Snapove delnice izgubile skoraj 17-odstotkov vrednosti. Poročilo je namreč razkrilo, da podjetje ni doseglo zastavljenih ciljev o prihodkih, rasti uporabnikov in zaslužku. Družba je pričakovala, da bo drugem kvartalu število aktivnih uporabnikov povečala za 10 milijonov, a jih je le za 7,3 milijona. Pričakovali so za slabih 187 milijonov dolarjev prihodkov, a jih je bilo le za okoli 182 milijonov.
Slabo poročilo je tudi na hitro za kar milijardo dolarjev oklestilo premoženje ustanoviteljev družbe. Njuno premoženje se je v le nekaj urah s 3,1 milijarde dolarjev na posameznika, znižalo na 2,6 milijarde dolarjev na posameznika.
Vseeno pa so izgube manjše kot ob objavi poročila po prvem četrtletju, ko so delnice izgubile okoli četrtino vrednosti, Spiegel in Murphy pa vsak po 1,2 milijarde dolarjev. Vseeno Spiegel in Murphy ostajata edina milijarderja, mlajša od 30 let, ki sta sama ustvarila svoje premoženje in imata podjetje, z delnicami katerega se trguje na borzi.
Mnogo Snapovih težav je sicer mogoče pripisati konkurenčnemu Facebooku. Facebook je najprej skušal kupiti Snapchat, družbeno omrežje, priljubljeno predvsem med najstniki, ko to ni šlo, pa so večino Snapchatovih lastnosti skopirali v svoj Instagram, delno pa tudi na Facebook. S tem pa se je nekoliko ustavila bliskovita rast števila Snapchatovih uporabnikov.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.