Nadzorniki SDH so potrdili osnovno zavezujočo ponudbo za Telekom Slovenije, ki jo je Cinven podal 20. maja. A to še ne pomeni konca postopka. Cinven je namreč v torek dopolnil ponudbo, pri čemer pa dopolnitve za upravo niso sprejemljive in jih nadzorniki niso obravnavali. Zato so zadolžili upravo, da s Cinvenom uskladi končno besedilo pogodbe.
Nadzorni svet je tako danes podal soglasje le k osnovni zavezujoči ponudbi Cinvena z 20. maja ob pogoju upoštevanja sklepov vlade kot skupščine SDH z minule nedelje. Kot je po seji povedal predsednik uprave SDH Matej Pirc, je bil z današnjo odločitvijo nadzornikov storjen velik korak k prodaji Telekoma, ni pa družba še prodana.
Potem ko bosta uprava in britanski zasebni naložbeni sklad Cinven uskladila končno besedilo kupoprodajne pogodbe, jo bo uprava pred sklenitvijo posredovala v končno soglasje nadzornemu svetu, je po današnji seji pojasnil predsednik nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga (SDH) Samo Lozej.
Cinven je prav danes uradno potrdil, da je v torek dopolnil svojo že podano končno ponudbo za večinski delež v Telekomu Slovenije. Dopolnil jo je zaradi zamud v postopkih regulatorne presoje Telekomovega prevzema Debitela in transakcije s hčerinsko družbo v Makedoniji.
Telekom Slovenije in Telekom Austria, lastnik drugega največjega slovenskega mobilnega operaterja Simobil, sta se oktobra lani dogovorila za združitev njunih makedonskih hčerinskih družb One in Vip. Telekom je v združenem podjetju dobil 45-odstotni delež, pogodba pa vključuje opcijo za izstop Telekoma Slovenije iz družbe v roku treh let po zaključeni združitvi. Vendar pa posel še vedno čaka na luč s strani makedonskega varuha konkurence.
Telekom Slovenije je poleg tega februarja kupil slovenskega ponudnika storitev mobilne telefonije Debitel. Celoten posel bo zaključen po pridobitvi soglasja pristojnih organov za varstvo konkurence.
"Odločitev o pristopu k podpisu prodajne pogodbe je s tem na strani potencialnega kupca, uprava pa si bo prizadevala, da z družbo Cinven uskladi končno besedilo kupoprodajne pogodbe in jo pred sklenitvijo posredovala še v soglasje nadzornemu svetu," je povedal Pirc.
Kaj na vse poreče Cinven?
Cinven zaenkrat še ne more komentirati današnje odločitve nadzornega sveta SDH glede prodaje Telekoma. Čakajo uradno informacijo o sklepu s strani SDH.
Igor Štemberger, predsednik uprave borzno-posredniške hiše Ilirika, ki sodeluje s skladom Cinven, je sicer za nacionalno televizijo izrazil prepričanje, da bo, v kolikor bo namen na obeh straneh resen, do potrditve posla in sklenitve pogodbe prišlo.
"Sem pa prepričan, da je transakcija in prodaja Telekoma koristna tako za podjetje samo kot tudi za zaposlene, dobavitelje. Telekom potrebuje strateškega partnerja, ki bo kos konkurenci, ki v tem trenutku na našem trgu ni več tako majhna," je še povedal.
Cerar: Zdaj bo treba počakati na odgovor Cinvena
Premier Miro Cerar je v pisnem komentarju odločitve nadzornega sveta SDH o prodaji Telekoma Slovenije izjavil, da bo zdaj treba počakati na odgovor Cinvena, takrat pa bo tudi mogoče komentirati dejansko prodajo Telekoma, če bo do nje prišlo.
ZL: Telekom je prodal Cerar
Na današnjo odločitev so se odzvali v Združeni levici, ki pravijo, da je "Telekom Slovenije je prodal Miro Cerar, ki je danes svoje "nevmešavanje" v gospodarstvo pokazal z diktatom nadzornemu svetu SDH, naj Telekom proda in grožnjami o posledicah nasprotne odločitve. Miru Cerarju se seveda ni bilo treba skrivati za takimi prozornimi manevri, odločitev bi lahko sprejel že na vladi v nedeljo".
Pravijo, da bodo storili vse, da do "škodljive privatizacije Telekoma" ne pride. Zato pozivajo vse somišljenike, da se jim jutri ob 17. uri pridružijo v protestnem shodu na ljubljanskem Kongresnem trgu.
Židan: SDH sprejel salomonsko rešitev
Predsednik SD Dejan Židan ocenjuje, da je nadzorni svet SDH sprejel salomonsko rešitev. "Ni bilo prav, da se je vlada umaknila pred odgovornostjo in je odločitev znova prenesla na nadzornike," je dejal.
Židan na podlagi informacij, ki jih je dobil prek medijev, ocenjuje, da je nadzorni svet SDH danes sprejel pogojno odločitev in da bo končno odločitev o prodaji največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja še moral sprejeti.
"Ugotavljam tudi, da sta verjetno tako uprava SDH kot tudi premier Miro Cerar pritiskala na nadzornike, da odločajo, čeprav niso imeli popolnih informacij," je dejal in dodal, da so odločali o ponudbi, za katero niti ne vedo, če velja.
Zelo veliko je odprtih vprašanj, pojavljajo se velika tveganja glede jamstev, nejasnosti so glede strateške narave kupca, cena je nizka, je naštel Židan. "Sprejeli so salomonsko rešitev," je dodal.
Odločitev nadzornikov po njegovem mnenju kaže, "da enostavno ni bilo prav, da se je vlada umaknila pred odgovornostjo in je odločitev znova prenesla na nadzornike, ki prav tako niso imeli popolnih informacij in so odločali v zelo težkih okoliščinah".
Dotaknil se je tudi današnjih izjav premierja, ki je v Bruslju dejal, da je bilo preveč zamujenih priložnosti, da bi si lahko privoščili še eno. SDH je ob tem pozval, naj odgovorno izpelje še zadnje dejanje in sprejme odločitev za prodajo. Židan je ocenil, da je Cerar nadzornike pozival k odločitvi "na način, da bi lahko nekdo razumel, da jih je pozival tudi k temu, da potrdijo prodajo Telekoma", s čimer je po ministrovem mnenju "nase prejel veliko breme".
Erjavec: Dobro je, da so nadzorniki SDH prekinili obravnavo prodaje Telekoma
Po mnenju prvaka DeSUS Karla Erjavca je dobro, da so nadzorniki SDH prekinili obravnavo prodaje Telekoma. Po uskladitvi pogodbe bodo nadzorniki znova odločali. Erjavec upa, da bodo odločili tako, da bo najbolje za državo.
Erjavec je izrazil zadovoljstvo, da se je postopek prodaje Telekoma nadaljeval na SDH, saj je bil ta ustanovljen, da upravlja z državnim premoženjem.
Po njegovih besedah je dobro, da so nadzorniki prekinili obravnavo. "Gre za prodajo Telekoma, proda se lahko samo enkrat," je dejal. Erjavec pričakuje, da bodo nadzorniki ravnali transparentno in v skladu z zakonom.
Kot meni Erjavec, ni prav, da se politika kakorkoli vmešava v to zadevo, saj je bil za to ustanovljen SDH. "Politika se je lahko vmešavala v tistem času, ko se je odločalo o tem, katera podjetja se uvrsti na seznam za prodajo," je pojasnil.
Po Erjavčevih besedah je sicer pri prodaji pomembno, da je cena prava in da je ponudnik strateški kupec, da bo razvijal Telekom. "Če ponudnik ni to, kar pričakujemo, potem gotovo ne bi bilo dobro, da bi prišlo do prodaje Telekoma," je dejal.
KOMENTARJI (662)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.