Letos objavljena raziskava Statistične službe Evropske unije (EUROSTAT) o stopnji komepenzacije zaposlenih v EU prikazuje podatke o zaslužkih, plačah ter socialnih prispevkih, ki jih plačujejo delodajalci za leto 2016. Kot kažejo podatki, so razlike med državami članicami še vedno velike. Če je povprečna urna postavka v okolici Bruslja in v Luksemburgu okrog 44 evrov, pa v treh bolgarskih regijah delavci zaslužijo manj kot 4 evre bruto. Slovenija se z urno postavko 16,1 evra bruto nahaja pod evropskih povprečjem (22,8 evra). Pri vrhu so tudi Danska (38,9 evra), Belgija (38 evrov), Francija (32,8 evra) ter Nemčija (31,3 evra). Največja razlika med minimalno in maksimalno postavko je v Veliki Britaniji, kjer v gospodarsko najšibkejših regijah zaslužijo nekaj manj kot 20 evrov bruto, v najrazvitejših pa dobrih 40 evrov.
Vzhod zaostaja
Podatki za vzhodno Evropo razkrivajo očiten prepad v primerjavi z zahodom. V jugovzhodni regiji se bruto urne postavke gibljejo med 4,7 evra (Bolgarija) ter 11,2 (Grčija). Naši južni sosedi povprečno zaslužijo 8,6 evra bruto. Na Madžarskem bruto urna postavka znaša 6,9 evra, kar je malce več kot na Poljskem (6,3) in manj kot v drugih vzhodnoevropskih državah. Podatki še kažejo, da so urne postavke pričakovano najvišje v osrednjih regijah oz. prestolnicah držav.
Tudi pri nas razlike med zahodom in vzhodom
Konec preteklega tedna objavljeni podatki Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) znova kažejo na razliko v plačah med zahodno in vzhodno polovico države. Povprečna mesečna bruto plača znaša 1714,49 evra. Najvišja povprečna bruto plača je v osrednjeslovenski regiji, in sicer 1908 evrov, medtem ko v Pomurju znaša 1519 evrov. Višina plača je tudi odvisna od izobrazbe. Povprečna mesečna bruto plača oseb z osnovnošolsko izobrazbo ali manj je v 2017 po začasnih podatkih letne strukturne statistike plač znašala 1134 evrov, oseb s srednješolsko izobrazbo 1389 evrov in oseb z višješolsko ali visokošolsko izobrazbo 2356 evrov.
Osebe z osnovnošolsko izobrazbo ali manj so imele najvišjo povprečno mesečno bruto plačo v statistični regiji jugovzhodna Slovenija (1206 evrov), najnižjo pa v pomurski statistični regiji (1034 evrov). Osebe s srednješolsko izobrazbo so imele najvišjo povprečno plačo v obalno-kraški statistični regiji (1440 evrov), najnižjo pa v pomurski statistični regiji (1293 evrov). Osebe z zaključeno višješolsko ali visokošolsko izobrazbo so imele najvišjo povprečno plačo v osrednjeslovenski statistični regiji (2557 evrov), najnižjo pa v pomurski statistični regiji (2145 evrov).
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.