Gospodarstvo

'Ureditev direktorskih plač nujna'

Ljubljana, 21. 10. 2009 16.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Semolič pravi, da ne pozna nikogar, ki bi se odpovedal dvigu svoje plače, ker "da bi dvig menedžerskih plač ogrozil konkurenčnost podjetja", zato meni, da je ureditev direktorskih plač v državnih podjetjih nujna.

Predlog zakona o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v lasti države in lokalnih skupnosti, ki je v medresorskem usklajevanju, je po mnenju predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča nujen. Kriza je primeren čas za razumne in preudarne posege tudi na to področje, meni.

Dušan Semolič
Dušan Semolič FOTO: Damjan Žibert

Kot je pojasnil, je vedno, ko se zahteva dvig najnižjih delavskih plač, izgovor, da bi to uničevalo delovna mesta in sploh zniževalo konkurenčnost. "Ti isti gospodje, ki vidijo v dvigu delavskih plač konec slovenskega gospodarstva, se povsem drugače obnašajo pri svojih plačah," je poudaril. Ob tem je Semolič še dodal, da ne pozna nikogar, ki bi se odpovedal dvigu svoje plače, ker "da bi dvig menedžerskih plač ogrozil konkurenčnost podjetja".

Predlog zakona je, kot je znano, v usklajevanje poslal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. Po predlogu zakona morajo prejemki direktorjev spodbujati dolgoročno vzdržnost družbe ter biti v skladu z doseženimi rezultati in finančnim stanjem družbe.

Direktor bo upravičen do fiksne bruto plače, katere večkratnik do povprečne bruto plače v dejavnosti oziroma gospodarstvu bo določila vlada z uredbo. Poleg tega bo lahko upravičen tudi do variabilnega prejemka, ki pa ne bo smel preseči 20 odstotkov izplačanih bruto plač v poslovnem letu.

Predlog zakona poleg tega prepoveduje udeležbo direktorja pri dobičku, prav tako bo prepovedano nagrajevanje direktorja v obliki delnic ali raznih delniških opcij. Če bo sam odstopil, ne bo upravičen do odpravnine, prav tako ne v primeru hujših kršitev obveznosti, izreka nezaupnice na skupščini ali ponovne zaposlitve v družbi po prenehanju funkcije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Leandra
22. 10. 2009 16.50
Samo štrajk brez sindikata in zbornic daje rezultate.. In to takoj...
zulj001
22. 10. 2009 15.02
Ne samo pravico,država je dolžna postaviti osnovni okvir v katerem se morajo gibati plače v DRŽAVNI in PRIVATNI lasti.
nibo
22. 10. 2009 11.16
NE samo v državnih podjetjih, tudi v privatnih kajti veliko gospodov privatnikov plačuje mizerijo svoje delavce 400-500€, pa poglej njihove avtomobile, hiše , potovanja itd. Tudi za take bi morala biti palica. Časi suženjsva so mimo gospodje. Glede bega naših menedžerjev v tujino, kakor trdi GZS pa naj kar zginejo saj je njihova sposobnost pod kritiko. Tisti ki pa so bili dobri pa so že tako pobegnil.
hrcekmuri
22. 10. 2009 10.28
pa kaj je ta brihten ,naj ima direktor dobro placo ce imajo delavci tudi dobre-problem je nesposobnost in uravnilovka
dejkometod
22. 10. 2009 08.50
Se tudi g, Semolič ne bo odpovedal dvigu plače? Sindikalne plače pa so v javnosti neznane. Oni samo govorijo kake plače ima ta, oni, kake plače pa imejo oni?. To zanima javnost.!!!!!
minnaema@yahoo.com
21. 10. 2009 21.12
...to se dogaja šele zdaj, "da ima država pravico povedati, kaj so neka pravična razmerja" to so besede gospoda Boruta Pahorja in koliko VLAD v RS je bilo od osamosvojitve Slovenije do sedaj, ko so imele ta resnična načela (po besedah g.predsednika Vlade RS) v latencah in zakaj NI bilo že prej akurative ?
komarec
21. 10. 2009 19.43
Semolič predlagam, da se ukinejo vsi sindikati v Slovenji, ker si delavci znajo pomagati sami brez vas, primer gorenje. Take sindikati so delavcem več v napoto kot korist.
pepar
21. 10. 2009 19.11
Niti S od sindikatov pri nas,kar se tiče gospodarstva. So po za to oni drugi v ju pravi vampirji.
Nauders
21. 10. 2009 19.01
in prav Semolčič neki pravi ko pa ma isto visoko plačo