Predlog zakona o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v lasti države in lokalnih skupnosti, ki je v medresorskem usklajevanju, je po mnenju predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča nujen. Kriza je primeren čas za razumne in preudarne posege tudi na to področje, meni.
Kot je pojasnil, je vedno, ko se zahteva dvig najnižjih delavskih plač, izgovor, da bi to uničevalo delovna mesta in sploh zniževalo konkurenčnost. "Ti isti gospodje, ki vidijo v dvigu delavskih plač konec slovenskega gospodarstva, se povsem drugače obnašajo pri svojih plačah," je poudaril. Ob tem je Semolič še dodal, da ne pozna nikogar, ki bi se odpovedal dvigu svoje plače, ker "da bi dvig menedžerskih plač ogrozil konkurenčnost podjetja".
Predlog zakona je, kot je znano, v usklajevanje poslal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. Po predlogu zakona morajo prejemki direktorjev spodbujati dolgoročno vzdržnost družbe ter biti v skladu z doseženimi rezultati in finančnim stanjem družbe.
Direktor bo upravičen do fiksne bruto plače, katere večkratnik do povprečne bruto plače v dejavnosti oziroma gospodarstvu bo določila vlada z uredbo. Poleg tega bo lahko upravičen tudi do variabilnega prejemka, ki pa ne bo smel preseči 20 odstotkov izplačanih bruto plač v poslovnem letu.
Predlog zakona poleg tega prepoveduje udeležbo direktorja pri dobičku, prav tako bo prepovedano nagrajevanje direktorja v obliki delnic ali raznih delniških opcij. Če bo sam odstopil, ne bo upravičen do odpravnine, prav tako ne v primeru hujših kršitev obveznosti, izreka nezaupnice na skupščini ali ponovne zaposlitve v družbi po prenehanju funkcije.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.