Vlada je danes sprejela spremembe pravilnika o odmeri nagrade upraviteljem v postopkih zaradi insolventnosti. Minister za pravosodje Aleš Zalar je dejal, da je njihov cilj občutno znižati te nagrade. Pojavljajo se namreč primeri nesorazmerno visokih nagrad.
"Zakon doslej ni določal nobenih omejitev za nekatera izplačila stečajnim upraviteljem, konkretno je problematičen zlasti tisti del izplačila, ki se nanaša na izdelavo t.i. otvoritvenega poročila. Praksa je namreč pokazala, da so nekatera izplačila nesorazmerno visoka in dosegajo astronomske zneske, tudi do 200.000 evrov," je povedal.
Znižali jih bodo na način, da bodo naprej splošno znižane za 1,3 odstotka zaradi padca cen življenjskih stroškov in potem za nadaljnje štiri odstotke zaradi predvidenega padca gospodarske rasti.
Nazadnje pa bodo možna izplačila občutno znižana s tem, ko bo določena maksimalna vsota, za katero je vlada danes ocenila, da je primerna, in sicer največ 50.000 evrov, pa še to samo v tistih primerih, ko gre za veliko vrednost premoženja. "Na ta način bomo poskušali doseči, da se zavaruje primeren obseg stečajne mase in da ne pride do nesorazmernih izplačil stečajnim upraviteljem," je povedal minister.
Plačilo, če delo tudi konkretno opravi
Zalar je še pojasnil, da so po starem stečajnem zakonu stečajni upravitelji prejemali akontacije in potem seveda še končna izplačila. Zato je prišlo do spremembe zakona, ki je akontacijo odpravil. Ta ukrep odprave akontacij je smiseln, ker pomeni, da stečajni oz. likvidacijski upravitelj dejansko dobi izplačilo samo v primeru, ko neko delo tudi konkretno opravi. "Znano pa je, da so ta izplačila najvišja v fazi, ko se izdela t.i. otvoritveno poročilo in na ministrstvu za pravosodje so postali pozorni na anomalijo, ko je Ajpes objavil primer izplačila v stečaju IUV, kjer je šlo za 190.000 evrov tega izplačila. Ta pravilnik, ki še vedno določa izplačila, je bil sprejet s strani prejšnjega ministra tik pred iztekom mandata prejšnje vlade in ni določal teh zgornjih omejitev," je povedal.
"Ministrstvo za pravosodje na žalost ni bilo opozorjeno niti s strani stečajnih upraviteljev niti s strani sodišč, ki odločajo o teh izplačilih v konkretnih primerih, da gre tu tudi za primere nesporazmerno visokih zneskov," je dodal. Glede odziva stečajnih upraviteljev Zalar pričakuje, da tej odločitvi "ne bodo ravno zaploskali", ji bo pa po njegovem javnost.
Pahor: Bremena prenašali na ramena zaposlenih
Premier Borut Pahor je dodal, da je bila novela tega zakona predlagana zaradi več podobnih primerov, ne samo zaradi primera IUV. "To je zelo zahteven zakon, ko bo dopolnjen skupaj s pravilnikom, potem bomo rešili enega od velikih problemov, ki je pravzaprav bremena za stečaje v podjetjih nepravično in neupravičeno prenašal na ramena zaposlenih," je dejal.
Kaj želi vlada s spremembami doseči?
Vlada sicer želi s spremembo omenjenega zakona olajšati dokazno breme upnika pri dokazovanju pogojev za začetek stečaja, zlasti delavcem oziroma Jamstvenega in preživninskega sklada RS, ki predlaga začetek stečajnega postopka. V noveli se določa neizpodbojna domneva trajnejše nelikvidnosti, če dolžnik za več kot tri mesece zamuja s plačilom minimalnih plač in s tem povezanih davkov in prispevkov.
Z novelo želi vlada tudi zagotoviti ustrezen nadzor nad dolžnikom pred začetkom postopka zaradi insolventnosti, če ta predlaga odložitev odločitve o upnikovem predlogu za začetek stečajnega postopka. Zaradi tega se kot dodatni pogoj za odložitev odločanja določa pravočasno plačevanje minimalnih plač in s tem povezanih davkov in prispevkov. Dokler nad delodajalcem ni začet stečajni postopek, delavci namreč ne morejo uveljavljati pravic po zakonu o javnem jamstvenem in preživninskem skladu (plačilo neizplačanih minimalnih plač iz sredstev sklada).
Iz istega razloga se določajo dodatna pravila o nadzoru nad poslovanjem dolžnika v obdobju odložitve, ki ga opravlja upravitelj. Njegova naloga je, da pri nadzoru preverja, ali dolžnik pravočasno izplačuje minimalne plače delavcev in s temi izplačili povezane davke in prispevke, ki bremenijo izplačevalca, in ali upnike obravnava enakopravno. Kršitev teh pravil je razlog za preklic odložitve odločanja o upnikovem predlogu za začetek stečajnega postopka.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.