Delničarji Intereurope upravi in nadzornemu svetu na današnji skupščini niso podelili razrešnice za leto 2008, sprejeli pa so sklep, da ostane slabih 58 milijonov evrov bilančnega dobička za leto 2008 nerazporejenega. Vseslovensko združenje malih delničarjev pričakuje proti sklepu izpodbojno tožbo.
Po končani skupščini je predsednik uprave Intereurope Ernest Gortan opozoril na resen položaj, v katerem se je znašla družba. Čeprav ni razkril poslovnih rezultatov za prvo polovico letošnjega leta, saj jih nadzorni svet še ni obravnaval, pa je poudaril, da koncern posluje v oteženih razmerah, saj je likvidnost na trgu slaba, zmanjšal pa se je tudi denarni tok družbe. Pri poslovanju se po njegovih besedah zelo pozna tudi visok delež fiksnih stroškov, s katerimi posluje koncern. Uprava družbe se po Gortanovih besedah prilagaja novim razmeram poslovanja, aktivnosti v tej smeri pa potekajo predvsem na področju prodaje, upravljanja s stroški, omejevanja investicij in na finančnem področju, kjer se najbolj ukvarjajo z reprogramiranjem dolgov.
"Družba je rešljiva, seveda samo s trdim delom in velikim angažiranjem vodstva in vseh zaposlenih v koncernu," je še dejal Gortan, ki je obenem potrdil, da se bo ob predložitvi programa dela nadzornemu svetu uprava opredelila, ali se bo v prihodnosti razširila z novimi člani.
O logističnem terminalu Čehov, ki si ga je Gortan pred kratkim ogledal na obisku v Rusiji, je dejal, da so določeni premiki vidni, da pa glavna težava investicije slej ko prej ostaja višina vloženih sredstev. "Iz poročila posebnega revizorja je razvidno, da obstajajo indici, ki kažejo, da bi bila lahko tako zemljišče kot gradnja preplačana. Govorimo o nekaj deset milijonov evrov," je dejal. Pod vprašajem naj bi bila tudi pridobitev statusa carinskega terminala, na kateri je po Gortanovih besedah v veliki meri slonela investicija v Čehov. Zaradi dekreta ruske vlade, s katero naj bi se carinske izpostave premikale na meje države, obstaja po Gortanovem mnenju namreč določeno realno tveganje, da Čehov statusa carinskega skladišča ne pridobi. Po njegovih besedah tudi še vedno ni jasno, kdaj bo terminal dokončno zaživel in ali bo investicija kdaj dosegla pričakovano donosnost.
Brez razrešnic, a s tremi novimi člani nadzornega sveta
Delničarji so na skupščini še potrdili, da se za člane nadzornega sveta imenujejo svetovalec uprave Aerodroma Ljubljana Vinko Može, prvi mož Adrie Tadej Tufek in Maša Čertalič, niso pa sprejeli dopolnitev in sprememb statuta.
Upravo Inetreurope zapušča delavska direktorica
Nadzorni svet Intereurope je zaradi izrečene nezaupnice s strani sveta delavcev odpoklical članico uprave, delavsko direktorico Ondino Jonke. Med razlogi je navedeno tudi hujše kršenje obveznosti in nesposobnost vodenja poslov družbe. Uprava družbe še sporoča, da se je nadzorni svet seznanil tudi s končnim poročilom in povzetkom ugotovitev posebne revizije vodenja posameznih poslov družbe v obdobju zadnjih petih let in z nadaljnjim postopkom nadzornega sveta in uprave za uvrstitev končnega poročila posebnega revizorja na dnevni red naslednje skupščine družbe, ki bo sklicana za 10. september.
"Nadzorni svet in uprava bosta uveljavljala odgovornost članov organov družbe, ki izhaja iz poročila posebnega revizorja, in predlagata skupščini družbe sprejetje sklepa o vložitvi tožbe za povrnitev škode družbi," so zapisali v sporočilu za javnost.
Razloge za odpoklic Jonkejeve gre po besedah predsednika nadzornega sveta Bruna Koreliča iskati predvsem v poročilu posebnega revizorja. Ta je, spomnimo, pokazal na vrzeli v korporacijskem upravljanju družbe. "Tako kot je bil iz krivdnih razlogov razrešen Lovšin, je krivdno razrešena tudi ona," je še pojasnil Korelič.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.