Na desetine jeznih Britancev od oblasti zahteva, da nemudoma poiščejo borznega posrednika, ki je izginil skupaj z njihovimi prihranki. Gre za okoli 160 milijonov evrov, ki bi jih naj 59-letni Joe Lewis plemenitil v skladu svoje družbe JL Trading, ki jo je ustanovil pred dobrim desetletjem. Vanj so poleg tistih, ki so življenjskim prihrankom in zapuščini za otroke in vnuke želeli dodati kakšen evro, domnevno vlagali tudi bogati poslovneži, britanski zvezdniki in športniki.
Kot vse kaže, so številni zdaj ostali brez vsega. Potem ko že dlje časa pod pretvezo izgovora, da ima težave z ameriškimi regulatorji in zato ne more razpolagati z naložbami v ZDA, investitorjem ni izplačeval obljubljenih donosov, niti niso mogli dvigniti dela vloženih sredstev, je namreč Lewis v začetku meseca svojim strankam razposlal skopo in hladno elektronsko sporočilo.
V njem jim je pojasnil, da je šlo skladu slabo že vse od leta 2009, zdaj pa je dokončno postalo jasno, da je nelikviden, zaradi česar družba zapira vrata, tisti, ki so v sklad vložili denar, pa ne bodo videli niti centa.
Začudeni in jezni investitorji so poklicali policijo, ki pa se je nekoliko obirala, preden je začela temeljito preiskavo Lewisovih poslov. Tisto, kar zdaj, ko je Lewis izginil neznano kam, investitorje najbolj jezi, pa je, da se je kmalu potem, ko je razposlal sporočilo, pri policistih zglasil kar Lewis sam. A ne zato, ker bi prijavil svoje domnevno sporne posle, ampak ker je prejemal grožnje s smrtjo. A se je policistom izmuznil, ker primerov niso povezali.
Investitorji, ki so morali za vstop v sklad plačati vsaj 30.000 evrov, Lewis pa jim je v zameno obljubljal 36-odstotni letni donos, sicer ocenjujejo, da se Lewisu posel ni izjalovil, ker se je sesul trg, ker ga preganjajo ameriški regulatorji, ali iz kakšnega drugega poslovnega razloga. Menijo, da je večino denarja enostavno ukradel. Med drugim se lahko pohvali s pol milijona evrov vrednim stanovanjem, več luksuznimi avtomobili, razkošnimi poslovnimi prostori in počitniškimi hišami.
Menijo, da je zdaj enostavno pobegnil pred roko pravice, saj so med drugim tudi opazili njegove družinske člane, kako lastnino trpajo v selitveni tovornjak.
Prav tako naj bi Lewis zavajal svoje stranke, ki jih je pridobival predvsem prek ustnih priporočil. Neimenovani investitor, ki je po navedbah britanskih medijev v sklad vložil le nekaj manj kot milijon evrov, je povedal, da mu je Lewis dejal, da je njegovo podjetje povezano s posli njegovega soimenjaka, multi milijarderja Joeja Lewisa, ki deluje na Bahamih. "To je bil podatek, na podlagi katerega sem se odločil za vstop v posel, a je bil laž," je dejal.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.