Predsednik koncerna Agrokor Ivica Todorić in predsednik uprave Mercatorja Toni Balažič sta danes podpisala pogodbo o sodelovanju, s katero sta opredelila sodelovanje v vmesnem obdobju pred zaključkom transakcije, ki Agrokorju prinaša večinski delež v največjem slovenskem trgovcu. Pogodba med drugim določa, da bo sedež Mercatorja še vsaj deset let v Ljubljani.
Agrokor bo za delnico Mercatorja plačal 120 evrov, kar skupno za 53-odstotni delež družbe pomeni 240 milijonov evrov.
V času do izvedbe prodajne pogodbe bo Mercator še naprej posloval samostojno in brez kakršnih koli omejitev, o pomembnih dogodkih, ki bi utegnili vplivati na izvedbo prodajne pogodbe, pa bo obveščal Agrokor. V ta namen bo slednji tudi imenoval skrbnika, ki bo imel pravico opraviti poizvedbe v zvezi s tem.

Pogodba določa, da bo Mercator tudi po pridobitvi nadzora s strani Agrokorja posloval samostojno in postal pristojen za poslovanje celotne skupine v Sloveniji, Srbiji in Črni gori. V obdobju najmanj treh let Agrokorju ne bo zagotavljal kakršnih koli poroštev, garancij, posojil ali jamstev za kakršne koli njegove obveznosti.
Agrokor se je prav tako zavezal, da bo Mercator še najmanj deset let ostal pravna oseba s sedežem v Ljubljani in z vsemi obstoječimi poslovnimi funkcijami, v tem času bo ohranil tudi znamko Mercator.
Z Mercatorjevimi delnicami se bo še najmanj pet let po nakupu trgovalo na Ljubljanski borzi, razen če Agrokor ne bo prej pridobil najmanj 90 odstotkov delnic in bo lahko glasoval za umik.
Mercator bo še najmanj tri leta po nakupu ohranil dvotirni sistem upravljanja z najmanj devetčlanskim nadzornim svetom in štiričlansko upravo. Slednja bo Mercator še naprej vodila samostojno in na lastno odgovornost.
Mercator bo tudi še najmanj tri leta spoštoval obstoječe kolektivne pogodbe in jih ne bo enostransko odpovedal ali spreminjal. Prav tako bo spoštoval pravice delavcev in sveta delavcev ter sindikatov ter pravice delavcev do soupravljanja.
V tem triletnem obdobju bodo slovenski dobavitelji zadržali svoj obstoječi položaj na Mercatorjevih prodajnih policah oziroma bodo pridobili pošten delež na prodajnih policah glede na njihovo uspešnost na trgu, je še zapisano v pogodbi, katere vsebino je Mercator objavil na spletnih straneh Ljubljanske borze.
Zaposlene skrbi za svojo prihodnost
Danes so se še pred podpisom pogodbe oglasili tudi v sindikatu trgovine in sindikatu delavcev Mercator. Izrazili so skrb glede zaščite zaposlenih v "najboljšem sosedu". Sindikat zaposlenih v Mercatorju je kljub zagotovilom uprave, da novih odpuščanj ne bo, zaskrbljen. Njihove skrbi so upravičene, je prepričan borzni strokovnjak Igor Erker, saj je že obstoječa uprava napovedala krčenje stroškov.
"Ne želimo se spuščati v politiziranje vprašanj o pravilnosti in upravičenosti prodaje same družbe, saj je to domena in odgovornost lastnikov. Glede na razvoj dogodkov je naša zahteva, da se politika v celoti umakne iz procesa prodaje in da se omogoči pristojnim neodvisnim nadzornim subjektom, da v interesu javnosti preverijo pravilnost in zakonsko skladnost poteka same prodaje ter zagotovila za spoštovanje vseh zavez podjetja Agrokor, ki ščitijo zaposlene in pogodbene partnerje Mercatorja," opozarjajo predstavniki sindikata. "V kolikor se bo na kateri koli stopnji postopkov prodaje ugotovilo ali sumilo na nepravilnosti, bo Sindikat trgovine Slovenije KS 90 uporabil vsa z zakonom dovoljena sredstva, da zaščiti svoje člane."
"Cena je prenizka, Mercator bi moral kupovati Konzum"
Na prodajo se je danes odzval tudi ljubljanski župan in nekdanji predsednik uprave Mercatorja Zoran Janković. "Jemljem si pravico, da je Mercator moj otrok, in zdaj moj otrok odhaja," je o prodaji največjega slovenskega trgovca Hrvatom dejal Janković. Ocenil je, da je prodaja dobra za obe podjetji, ker je Mercator res v krizi. Kot je dodal, je najprej Mercator želel kupiti Konzum, nato so se pogovarjali o združitvi Konzuma, Delte in Mercatorja, nazadnje pa je Mercator začel kupovati Ivica Todorić. Potrdil je, da se je z njim srečal pred tremi meseci. Sam pa meni, da bi moral Mercator kupiti Konzum in ne obratno, prepričan je tudi, da je prevzemna cena prenizka.

Vsi nadzorniki dobili razrešnico, Debeljak ostal brez
Na skupščini so bili navzoči predstavniki blizu 70 odstotkov kapitala, ki so se predvidoma zadnjič zbrali v zdajšnji sestavi. Več večjih lastnikov trgovca je ravno v teh dneh prodalo 53 odstotkov delnic družbe hrvaškemu Agrokorju. Predstavniki kupca na današnji skupščini niso navzoči, je uvodoma ugotovil predsedujoči na skupščini, odvetnik Uroš Ilič iz Ljubljane.
Eno od šest mest v nadzornem svetu Mercatorja, ki so predvidena za predstavnike delničarjev, se je izpraznilo že kmalu po lanski zamenjavi celotnega nadzornega sveta, saj je ena od članic odstopila. Nadzorni svet, ki mu predseduje Matej Lahovnik, je predlagal, da se za manjkajočega člana nadzornega sveta imenuje profesorja na Ekonomski fakulteti v Ljubljani Marka Jakliča. Uprava NLB pa je podala nasprotni predlog. Na ta položaj je imenovala Bojana Branka iz Luke Koper, ki je bil z veliko večino potrjen za novega nadzornika.
Mercator letos ne bo izplačeval dividend. Leto 2012 je namreč končal s 77,6 milijona evrov čiste izgube, ki naj bi jo pokrili iz prenesenega dobička iz preteklih let ter drugih rezerv iz dobička. Lani je dividenda znašala šest evrov bruto na delnico. Delničarji so danes odločali še o podelitvi razrešnice članom nadzornega sveta in uprave za poslovno leto 2012, imenovanju revizorja za letos ter razširitvi dejavnosti družbe na proizvodnjo naftnih derivatov in upravljanje nepremičnin. S tem bo Mercatorju omogočeno, da si pripoji svojo odvisno družbo M - Energija.

Vsi nadzorniki so razrešnico dobili, le prejšnji predsednik uprave Mercatorja Žiga Debeljak, njegova desna roka Melita Kolbezen in Peter Zavrl niso dobili razrešnice za delo uprave v prvi polovici leta 2012.
Na lanski skupščini imenovani posebni revizor, družba Ernst&Young, je zbranim predstavila izsledke preveritve Mercatorjevih poslov, povezanih z namero za prevzem Pivovarne Laško. To je Mercator objavil konec decembra 2011, vendar pa zatem do objave ponudbe ni prišlo. Na današnji skupščini so za novega revizorja izbrali družbo Deloitte Revizija. Skupščina Mercatorja se je po slabih dveh urah končala. Izpodbojne tožbe niso bile napovedane.
Prisotni tudi mali delničarji
Eden od malih delničarjev je za stanje v Mercatorju okrivil prejšnje uprave, vključno z nadzornimi sveti. Drugi pa je opozoril, da je Agrokor pred leti za delnico Mercatorja ponujal 221 evrov, medtem ko bo zdaj za vsako plačal le 120 evrov. "Lastniki so seveda morebiti utrpeli škodo," je odgovoril Balažič in dodal, da pa on ne bo presojal, ali je bila povzročena škoda ali ne.
Balažič je še pojasnil, da je zdajšnja uprava pri revizijski hiši PWC naročila revizijo poslovnih odločitev, povezanih s prevzemi in večjimi projekti med letoma 2007 in 2012 ter s tem povezanega morebitnega nastanka škode in morebitnega obstoja odškodninske odgovornosti tedanjih organov vodenja družbe. "Nekateri v preteklosti izvedeni projekti ne dajejo rezultatov, kot so bili načrtovani," je dejal. Revizija bo končana do 15. avgusta.
Medtem pa v Mercatorju poteka reorganizacija. "Znižujemo stroške, konec marca je bilo število zaposlenih že nižje za 1000," je povedal Balažič. Doslej je Mercator že izstopil iz Albanije in se namerava v prihodnjih dneh umakniti tudi iz Bolgarije, ostaja pa na trgih Slovenije, Hrvaške, Srbije, Črne gore in BiH. Ob tem je zagotovil, da Mercator ostaja eden vodilnih trgovcev v regiji.
KOMENTARJI (273)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.