Minister za javno upravo in podpredsednik vlade Boris Koprivnikar je po seji vlade zatrdil, da glede na informacije niso opazili težav, postopek prodaje Telekoma Slovenije je pregleden. Odgovori so bili po njegovem mnenju jasni, so pa naslovili še nekaj vprašanj, na katere bodo po njegovih besedah posebej pozorni preko predstavnikov v nadzornem svetu.
Na vprašanje, ali torej vlada kot skupščina ne bo odločala o Telekomu, je Koprivnikar odvrnil, da ne more ocenjevati, kaj bo vlada delala v prihodnje. "Se je pa danes seznanila s kakovostno informacijo," je dodal.
Nasprotno pa informacija glede strateškega značaja edinega ponudnika za Telekom, britanskega finančnega sklada Cinven, ni prepričala ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti iz vrst SD Anje Kopač Mrak. Po seji vlade je povedala, da tudi po zaupni razpravi vlade o informaciji SDH to vprašanje ostaja odprto in da imajo koalicijske partnerice o njem različna stališča.
V SD ves čas vztrajajo, da Cinven ni strateški kupec, kar naj bi bil pogoj ob sklepu DZ za prodajo Telekoma. Glede tega ne spreminjajo stališč. Je pa razprava na vladi po ocenah ministrice pokazala, da je pomembno, da vladna predstavnika zastavita dodatna vprašanja v nadzornem v SDH, ki bo o tem v skladu z zakonom odločal.
Od nadzornega sveta Kopač Mrakova pričakuje, da se odgovorno odloči glede cene in tudi presoje glede strateškem značaju kupca. "Pred nadzorniki SDH je velika odgovornost," je še priznala.
A za zdaj je še neznanka, ali bo SDH odločitev o prodaji Telekoma prepustil skupščini, torej vladi. SD meni, da bi bilo to potrebno, medtem ko SMC in DeSUS menita nasprotno.
Državni sekretar na ministrstvu za finance Metod Dragonja je ob odhodu s seje vlade sicer ocenil, da bo odločitev o prodaji Telekoma sprejel SDH, končne odločitve glede prodaje pa ne pričakuje danes.
Dragonja je sicer napovedal, da bo izjavo o Telekomu danes dal minister za finance Dušan Mramor, ki pa je sejo zapustil brez izjav. Tudi novinarske konference po seji vlade ni bilo. Danes sta sicer odsotna oz. dva od predsednikov koalicijskih strank, Karl Erjavec in Dejan Židan.
Nasprotniki prodaje Telekoma s protestno izjavo pred vlado
Nasprotniki privatizacije so pred poslopjem vlade v Ljubljani ponovno izrazili nestrinjanje s prodajo Telekoma Slovenije. Vodja ZL Luka Mesec je ponovil, da je privatizacija strateškega podjetja nesprejemljiva. Po njegovih besedah bi morala biti ohranitev tega podjetja v državni lasti prioriteta vsake vlade, ki želi biti vsaj približno odgovorna svojim državljanom. "Še posebej pa se Telekoma ne bi smelo prodajati na način in po ceni, kot se to dogaja sedaj," je dodal Mesec in pozval k protestu proti prodaji 11. junija.
Predstavnica sindikata Mladi Plus Tea Jarc je dodala, da prodaja največjega telekomunikacijskega podjetja ponazarja vse, kar je narobe s privatizacijo. "Poteka brez pravega mandata državljanov, poteka brez informacij, ki jih pridobivamo samo iz medijev, poteka pod mizo in spodbuja korupcijo," je dejala. Privatizacija se po njenih besedah vse prevečkrat utemeljuje s tem, da se bo na ta način izboljšalo delovanje podjetij, pri čemer pa raziskave tega ne potrjujejo. "Če je učinkovitost boljša s tem, da se zmanjšuje stroške dela, potem mi tega nikakor ne moremo sprejeti."
Da je prodaja dobrih podjetij napaka, meni tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. "Ni kupnine, ki opravičuje ta proces, kajti v njem so praviloma največji poraženci delavci in delavke," je dodal.
Predstavnik civilne iniciative malih delničarjev Peter Glavič pa je med drugim opozoril na interese posameznikov pri prodaji državnih podjetij. "Če pogledate poslance prejšnjega zbora, ki je sprejel sklep o odtujitvi premoženja, pa poslance tega sklepa, ministre prejšnjega zbora in konec koncev tudi enega vodilnih mož Slovenskega državnega holdinga Mateja Runjaka, potem vidite, da bodo z delnicami, ki so jih kupili, ko so snovali to razprodajo, zaslužili," je dejal.
Predsednik sindikata SVIZ Branimir Štrukelj pa je dejal, da vladi do konca postopka ni uspelo pojasniti, zakaj prodaja Telekom. Iz tega je po njegovih besedah mogoče potegniti sklep, da ga je prodala prodali zato, ker smo kot periferija Evrope centru obljubili, da ga bomo prodali. "Ampak to ni argument, ki bi šel v dobro državljank in državljanom," je dejal.
KOMENTARJI (231)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.