Uprava Mercatorja, ki jo poleg predsednika uprave Žige Debeljaka sestavljajo še Melita Kolbezen, Vera Aljančič Falež, Peter Zavrl, Stanka Čurović in dva pomočnika, Aleš Resnik in Jože Sadar, je kolektivno odstopila. Razlog za odstop je vzajemno nezaupanje z večjimi lastniki, je povedal prvi mož Mercatorja Debeljak.
Kot je dejal, je vzrok nezaupanja predvsem različen pogled glede prodaje Mercatorja njegovemu največjemu konkurentu v regiji, hrvaškemu Agrokorju. Večji lastniki pa tudi s svojimi predlogi za skupščino ne zaupajo upravi Mercatorja in nadzornemu svetu, zato uprava v takšnem položaju ne more delovati.
"Časi so preresni in prezahtevni, uprava Mercatorja želi, da se Mercator razvija naprej, lastniki pa bodo morali od zdaj prevzeti odgovornost," je poudaril Debeljak.
Uprava bo v Mercatorju še do 30. septembra, če pa bodo lastniki želeli, pa lahko odidejo še prej, je dejal Debeljak. Dodal je, da bo Mercator več informacij objavil v petek na spletnih straneh Ljubljanske borze.
Z odstopom se je uprava izognila, da bi jo zamenjali
Kot je za 24UR ZVEČER povedal ekonomist Jože Damijan je uprava odstopila pred jutrišnjo skupščino, kjer bi po njegovem mnenju prišlo do zamenjave ključnih članov nadzornega sveta. Posledično pa bi nato še zamenjali upravo, z odstopom pa so se temu izognili, je dejal Damijan. Na vprašanje, ali bi z lastnikom bolj naklonjeno upravo lahko v prihodnosti prišlo do prodaje, pa je Damijan odgovoril, da do tega seveda lahko pride, a pri nas je vse obratno od pričakovanega.
Debeljak nasledil Jankovića
Debeljak je krmilo Mercatorja prevzel v začetku leta 2006, potem ko je takratni nadzorni svet pred tem razrešil takratno upravo, ki jo je vodil sedanji predsednik Pozitivne Slovenije in novi ljubljanski župan Zoran Janković.
V Debeljakovem mandatu je Mercator zvišal prihodke s 419 milijard tolarjev (približno 1,7 milijarde evrov) v letu 2005 na skoraj tri milijarde evrov v letu 2011, čisti dobiček se je v omenjenem obdobju sicer le malenkostno zvišal, število zaposlenih na vseh trgih, kjer Mercator deluje, pa se je zvišalo za skoraj 47 odstotkov, in sicer s skoraj 16.400 na 24.000.
Debeljakova uprava je namreč v omenjenem času prevzela številna podjetja v regiji jugovzhodne Evrope, s čimer se je družba še bolj internacionalizirala, tako je lani več kot 44 odstotkov prodaje ustvarila v tujini. Mercator je na Hrvaškem, Srbiji in BiH po tržnem deležu v samem vrhu na področju maloprodaje.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.