Uprava Elektra Primorska je pripravljena na sporazumno rešitev spora in poziva sindikat, da k iskanju rešitve pristopi s konstruktivnimi predlogi, ki bodo sprejemljivi za obe strani. Sestali so se tudi s predstavniki krovnega sindikata dejavnosti energetike, s katerim želijo doseči dogovor in zaključiti stavko, ki traja že od 27. decembra lani.
Če dogovora s sindikatom ne bodo mogli doseči, bo uprava na pristojno sodišče vložila ugotovitveno tožbo, s tem pa bo izčrpala tudi vse pravne možnosti, ki jih ima na voljo za končanje stavke, je na današnji novinarski konferenci povedal zastopnik družbe Darijo Vrabec. "Ugotovitvena tožba naj bi pokazala, ali so zaposleni zares upravičeni do izplačila celotne nagrade po spornem 129. členu podjetniške kolektivne pogodbe ali ne," je pojasnil.
Kako bo odločilo sodišče?
Zaposlenim nadomestila za čas stavke ne bodo plačali, je zagotovil Vrabec, niti 40 ur oziroma pet delovnih dni, kot jih dovoljuje slovenska zakonodaja. Lahko pa jih bo k temu prisililo delovno sodišče, če bo odločilo, da je stavka zakonita, saj je uprava 16. januarja na novogoriškem delovnem sodišču vložila predlog za ugotavljanje zakonitosti stavke.
Vendar se v upravi družbe bojijo, da je odločitev o zakonitosti še daleč, saj te zadeve sodišče ne obravnava prednostno.
Zaradi stavke utrpeli tudi škodo
Kljub stavki družba zagotavlja nemoteno oskrbo z električno energijo za vse odjemalce, v primeru poškodb, ki jih v teh dneh ni malo zaradi močne burje, pa zaposleni v najkrajšem možnem času popravijo napake. Po ocenah vodstva naj bi doslej zaradi stavke nastalo za okrog 150.000 evrov škode.
Stavkovni odbor pripravlja zaostritve
Medtem pa stavkovni odbor pripravlja zaostrovanje stavke že v prihodnjem tednu. Danes stavka poteka ves delovni čas v Tolminu, v sredo so stavkali zaposleni v Novi Gorici, v četrtek pa v Sežani. Kako bo stavka potekala prihodnji teden, pa vodja stavkovnega odbora Valter Vodopivec noče povedati, saj želi na ta način otežiti delo predpostavljenim pri organizaciji dela.
Vodopivec obljublja, da stavkajoči delavci ne bodo ostali brez plač. Del plače, ki ga uprava ne bo plačala, bodo zaposlenim izplačali iz svojih rezervnih skladov, zaposleni pa naj bi jim denar vrnili tedaj, ko bo "morala uprava plačati tudi nadomestila v času stavke". Prav tako naj bi na zborih delavcev preverili, ali zaposleni še vedno podpirajo stavko.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.