Delavci Mure in njihovi podporniki so se danes on 10. uri zbrali pred vladnim poslopjem v Ljubljani. "Zbralo se je okoli 1000 oseb. Z vladnimi predstavniki se nismo srečali, saj to ni bil naš namen. Želeli smo, da danes oni slišijo ženske, delavke Mure," je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Protestniki so se že odpravili domov.
Z zborovanjem so želeli opozoriti na usodne posledice morebitnega stečaja Mure. Napovedujejo, da bodo, če rešitve za Muro ne bo, nadaljevali pritiske. Protest naj bi bil v znamenju molka, toda strasti so storile svoje. Tihi protest namreč le ni bil tako tih. "Mura je naša" in "lopovi" je bilo slišati iz množice.
Semolič je včeraj dejal, da so o problemih Mure in zahtevah do politike ali lastnikov Mure izrekli mnogo besed, a jih očitno tisti, ki bi jih morali uslišati, ne razumejo ali jih nočejo razumeti. "Zato smo se odločili, da danes naše zahteve izrazimo drugače - s tišino. Danes bodo govorili obrazi delavk in delavcev Mure. Če tega ne bodo razumeli, gorje jim," je zbrane nagovoril Semolič.
Po besedah predsednika sindikata Mure Draga Forjana je bistvo "upora" delavcev Mure boj proti stečaju družbe. Kot je dejal, je v primeru stečaja ali kakršne koli druge rešitve v nevarnosti 1500 ljudi, starih med 40 in 50 let s 30 do 35 let delovne dobe, ki so zaradi intenzivnosti dela izmučeni in "nezanimivi za nove delodajalce".
Minister za delo Ivan Svetlik je v torek dejal, da si bodo ministri, ki imajo danes redno sejo vlade, "verjetno vzeli toliko časa, da se bomo z delavci srečali in videli, kakšna so njihova pričakovanja in zahteve". Do srečanja, kot že rečeno, ni prišlo. Dodal je, da se z vprašanjem Mure in Pomurja dnevno ukvarjajo in iščejo konkretne rešitve.
"Očitno se bojijo lastnih državljanov," je bil oster Forjan. Kot je poudaril, danes vlade ne potrebujejo, saj so s tihim protestnih shodom vladi dali jasno sporočilo. Se je pa Forjan "zahvalil" vladi za skrb, ki jo je izkazala s številnimi policisti.
Kršitev ni bilo
"V zvezi s protestnim shodom, ki je potekal danes pred stavbo Vlade v Ljubljani, so policisti izvajali naloge v skladu z zakonskimi pooblastili in po postopkih, ki so za takšne dogodke ustaljeni. Aktivnosti policistov so bile usmerjene v zagotavljanje varnosti tako udeležencev shoda, kot tudi ostalih državljanov in njihovega premoženja. Varovanje protestnega shoda (katerega se je po naši oceni udeležilo okoli 1000 udeležencev) je opravilo nekaj deset policistov. Shod je potekal mirno in nismo beležili nobenih kršitev," so za 24ur.com sporočili ljubljanski policisti.
'Znamo sami zaslužiti'
Semolič je novinarjem povedal, da je vlada sicer izrazila pripravljenost za nadaljevanje pogovorov glede rešitve Mure. Toda o tem se bodo pogovarjali v prihodnjih dneh, saj je bil današnji dan namenjen delavkam in delavcem Mure. Predsednika vlade Boruta Pahorja bi z veseljem sprejeli le, če bi udeležencem shoda lahko zagotovil, da bodo Muro rešili.
Forjan je v nagovoru udeležencem poudaril, da zaposleni v Muri ničesar ne prosijo, saj znajo sami zaslužiti. "Mi nismo banka, brezno brez dna, tajkunska podjetja, Laško, Istrabenz, v katerega bi metali milijone. Mi samo prosimo, da nam lastniki dajo zagonska sredstva, da lahko delamo naprej," je dejal Forjan.
"Želimo si dostojno življenje, dostojne plače, na delovnih mestih, ne na zavodu za zaposlovanje," je poudaril Forjan, njegove besede pa so z glasnimi vzkliki podprli udeleženci shoda. Kot je dodal Forjan, živimo v državi, polni korupcije, izigravanja zakonov, klientelizma. "Smo druga Sicilija!"
"Politiki in gospodarstveniki, lastniki podjetij, norčujete se iz nas! Zato vam sporočamo: zahtevamo obstoj Mure. Zahtevamo odgovorne lastnike, zahtevamo delovna mesta in dostojne plače," je dejal Forjan in neodgovorne lastnike pozval, da lastnino prepustijo tistim, ki bodo odgovorni. "Vlade, če niste sposobne vladati, odidite," je dodal.
Forjan je po shodu novinarjem dejal, da so v Muri v preteklosti opozarjali na napake lastnikov, uprav, predsednikov uprav. "Ni se nas slišalo," je poudaril. Dodal je, da bodo svoj boj za ohranitev Mure v prihodnje še zaostrili; pripravljene imajo scenarije, ki pa bi jih bilo v tem trenutku po njegovih besedah nespametno obelodaniti.
Kučan na zborovanju
Samo iz Mure se je v Ljubljano pripeljalo 27 avtobusov, shoda pa so se udeležili tudi predstavniki drugih podjetij. Podporo zaposlenim v Muri sta s prisotnostjo na shodu izrazila tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik in nekdanji predsednik Milan Kučan.
Solidarnost z zaposlenimi v Muri pa so izkazali tudi v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, kjer Muri ne morejo pomagati s poslovnim sodelovanjem (naročilo uniform, perila ipd.). Ker je UKC Ljubljana zavezan, da vse blago naroča na podlagi javnih naročil, neposredno dogovarjanje s proizvajalci ni možno. Zato se je vodstvo odločilo, da Muri omogoči prodajo majic v avli UKC Ljubljana in tako simbolično pokaže solidarnost z zaposlenimi v Muri, so danes sporočili iz UKC Ljubljana.
Če podpirate delavce Mure pri njihovih zahtevah, potem lahko podpišete Apel za Muro.
KOMENTARJI (374)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.