Upokojenec po upokojitvi lahko opravlja razna dela na podlagi civilne pogodbe, pri čemer pa obstajajo različne omejitve. Možnosti oziroma pravne podlage za opravljanje različnih del so na primer podjemna pogodba ali pogodba o avtorskem delu.
S podjemno pogodbo se podjemnik zavezuje, da bo opravil določen posel, kot so izdelava ali popravilo kakšne stvari, telesno ali umsko delo in podobno, naročnik pa se zavezuje, da mu bo za to plačal. Avtorska dela pa predstavljajo individualne intelektualne stvaritve s področja književnosti, znanosti in umetnosti ali lastnega ustvarjanja, ki je izražen na kakršen koli način, kadar ni z zakonom o avtorskih in sorodnih pravicah drugače določeno.
Pri opravljanju drugega dela je treba paziti, da delo, ki ga bo upokojenec opravljal, ne bo imelo elementov delovnega razmerja. To je podano, če gre za razmerje, ki je prostovoljno in pomeni vključitev v organiziran delovni proces ter v katerem se delo opravlja za plačilo, osebno, nepretrgano in po navodilih ter pod nadzorom delodajalca.
A obstajajo različni triki in omejitve, ki jih je treba upoštevati. Preberite, s čim se lahko ukvarjate ter česa ne smete početi, kako bo dodatno ali ponovno delo vplivalo na vaše pravice in višino pokojnine, kdo in pod kakšnimi pogoji vas bo zavaroval, tudi invalidnost je lahko ali ovira ali prednost. Seznanite se s pravicami in dolžnostmi, da vas ne bodo zakonska določila prestavila med tiste, ki delajo na črno in vas celo denarno kaznovala!
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.