Gospodarstvo

'Novo vlado čaka kar nekaj dela'

Ljubljana, 07. 10. 2008 14.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Banka Slovenije je napovedala upočasnitev gospodarske rasti. Guverner Kranjec je odpravo plačnih sorazmerij v javnem sektorju označil za morda največjo napako vlade.

Banka Slovenije do leta 2010 pričakuje upočasnitev gospodarske aktivnosti.  V poročilu o cenovni stabilnosti Sloveniji za leto 2008 napovedujejo gospodarsko rast v višini 4,5 odstotka. Do leta 2009 pričakujejo umirjanje tako domačega kot tujega povpraševanja.

Kranjec je kot najbolj skrb vzbujajoče izpostavil stroškovne pritiske.
Kranjec je kot najbolj skrb vzbujajoče izpostavil stroškovne pritiske. FOTO: POP TV

Direktor analitsko-raziskovalnega centra Banke Slovenije Damjan Kozamernik je dodal, da naj bi se v letu 2009 gospodarska rast upočasnila na 3,5 odstotka in v letu 2010 vnovič okrepila na 4,1 odstotka.

Povprečna letna inflacija, ki bo letos po ocenah centralne banke znašala 6,1 odstotka, se bo v letu 2009 znižala na 3,5 odstotka, v letu 2010 pa na 2,8 odstotka, je še povedal Kozamernik.

Cena nafte se utegne v naslednjih dveh letih gibati na ravni okoli 120 dolarjev za 159-litrski sod. Trenutno je na nižjih ravneh, to pa blaži inflacijske pritiske v Sloveniji. Direktor analitsko-raziskovalnega centra Banke Slovenije Damjan Kozamernik

V centralni banki so po besedah guvernerja Marka Kranjca zaskrbljeni zaradi stroškovnih pritiskov, ki se kažejo v zadnjem obdobju. Ti pritiski so posledica zunanjih stroškov – med njimi je Kranjec izpostavil cene surovin, energentov in hrane – obstajajo pa tudi domači vzroki, ki izhajajo iz plačnih gibanj. "Če to povežete s cikličnim upadom proizvodnje, boste videli, da obstaja velika verjetnost za povečanje stroškov na enoto proizvoda, kar se bo odrazilo tudi na inflaciji," je opozoril.

Odpravo plačnih nesorazmerij v javnem sektorju je Kranjec označil za morda največjo napako sedanje vlade. Z njo niso ničesar odpravili, le povečali so proračunske izdatke za nekaj sto milijonov evrov, je povedal. Tu čaka novo vlado kar nekaj dela, da bo vzpostavila sistem, ki ne bo imel vgrajenega avtomatičnega inflacijskega mehanizma, je dodal.

Svetovna finančna kriza bo še trajala, je napovedal Kranjec, ob tem pa zatrdil, da so slovenske banke zdrave. Nimajo pretiranega deleža problematičnih terjatev in imajo zanesljivo osnovo virov. Če se bodo finančni ministri EU odločili za zvišanje jamstev za bančne vloge, se bo pridružila tudi Slovenija, je napovedal Kranjec. "Doslej pa nismo ničesar naredili, ker podatki kažejo, da ni bilo treba," je dejal in ocenil, da je slovenski finančni sistem morda v boljši kondiciji kot finančni sistemi drugih držav.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tomi.passion@gmail.com
08. 10. 2008 09.49
Strinjam se, kriva je vlada, ki še niti poslov ni prevzela dobro in že dela naumnosti, ko bodo Slovenijo pahnile v katastrofo. 57 let načrtnega uničevanja slovenskega gospodarstva s strani levice je Janševa vlada vsaj malo popravila, sedaj pa, ko svet tone v krizo, komunisti zopet poskušajo stvari vrniti nazaj (to jih je najbolj motilo v zadnjih 4 letih, da niso bili na oblasti). To pa je že v naprej pospisana smrtna obsodba. Poglejmo kam je Italijo pahnila Prodijeva vlada, ki se je obdržala samo pol leta, toliko se bodo tudi naši komunisti, poglejmo kam so avstrijski socialisti pahnili Avstrijo, ali Španski Španijo. A to so razvite države z moderno levico. Bolj relevantno bi bilo pogledati Kubo in Belorusijo, kjer je oblast na istem nivoju kot naša komunistična. Stanje tam je še toliko slabše, kmalu pa bom tudi Slovenci zdrsnili 50 let nazaj, zahvaljujoč komunistom.
ivo55
07. 10. 2008 20.06
Ja Jože prav imaš da se je v Sloveniji razpaslo rentništvo preko vseh razumnih meja in da že vsi razmišljajo tudi o koncesijah, ki da je to nek drug izraz za holding za preprodajo storitev ( da delajo zate drugi ). Zakonodajna in izvršna oblast pa je tisti organ, ki nosi odgovornost za delovanje sistema, ki ščiti denar davkoplačevalcev in predvsem ukrepa ter kaznuje zlorabe - in vlada je KRIVA za stanje v tej državi. Nekje bo potrebno začeti čistiti Avgijev hlev javne porabe - prisilen zaseg 50% plače je daleč preveč denarja za servis, ki je sedaj na razpolago davkoplačevalcem. Predlagam za začetek nadzor izdajanja zastonj receptov za zdravila, zdravilišča ( komu , od koga ) , zakaj je v zobozdravstvu za zob treba plačati 300 evrov v kešu, zakaj učitelji lahko delajo 20 ur v tednu ipd...
Jožajoža
07. 10. 2008 19.08
NI KRIVA VLADA. KRIVI STE LENUHI,DELOMRZNEŽI IN SAMOHRANILKE.
titovka
07. 10. 2008 18.24
JANCEVA VLADA JE BILA ENA SAMA VELIKA NAPAKA, KATERA NAS BO DRAGO STALA!!!!!