Še vedno ni v celoti znano, kdo so poleg Hypo banke, ki je zaplenila 25 odstotkov Merkurjevih delnic, upniki Merfina, ki imajo terjatve zavarovane z Merkurjevimi delnicami. Že pred nekaj časa so mediji poročali, da ima na 31-odstotnem deležu, ki je v lasti nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža, zastavno pravico Factor banka, ki je posodila osem milijonov evrov in katerih plačilo je zapadlo s koncem junija. Danes so v banki zatrdili, da nimajo v zastavi delnic Merkurja.
Po informacijah, ki se na podlagi revizijskega mnenja na Merkurjevo poslovno poročilo že dalj časa pojavljajo v medijih, so Merfinovi upniki še Alpos, Hidria, Salonit Anhovo, Viator&Vektor, Iskratel in Gorenjska borznoposredniška družba (GBD). Iz slednje so sporočili, da ni v dolžniško-upniškem niti lastniškem razmerju niti z družbo Merkur niti z družbo Merfin. Je pa znano, da je GBD za Merfin kupovala oziroma hranila delnice Merkurja.
Po poročanju časnika Delo bodo ta mesec javne dražbe za prodajo zastavljenih delnic Merkurja objavili tudi drugi upniki Merfina. Kot je ob tem pojasnil Kordež, ki dogajanja ni komentiral, so se za ta korak odločili zaradi želje po večji pravni varnosti ter da bi se s tem izognili očitkom, da je bil kdo obravnavan prednostno in da unovčenje zavarovanja ni bilo transparentno.
Preostali večji lastniki Merfina njihove razlastitve še niso želeli komentirati oziroma za komentar niso bili dosegljivi. Tako je nekdanji predsednik nadzornega sveta Merkurja Jakob Piskernik dejal, da dogajanja v zvezi z Merkurjem ne komentira, podobno je povedal delavski direktor Merkurja in manjši delničar Merfina Marjan Smrekar, ki je dejal, da s položajem še ni dobro seznanjen. Na vprašanja pa se ni odzval nekdanji član uprave Merkurja in sedanji predsednik uprave Slovenijalesa Goran Čelesnik.
Sava: Kaže, da bodo upniki Merfina nekoč lastniki Merkurja
So pa odgovore posredovali iz kranjske Save, ki je petinska lastnica Merkurja. V podjetju, katerega predsednik uprave Janez Bohorič je do srede na poti v tujini, so pojasnili, da je bil postopek pričakovan in kaže na to, da bodo v prihodnosti upniki Merfina postali dejanski lastniki delnic Merkurja.
Vloga Save bo pomembna pri odločanju o morebitni dokapitalizaciji Merkurja, ki ima zaradi insolventnosti velike težave z dobavitelji in pri polnjenju polic v trgovinah. Vrednotenje Merkurja bo pri tem ključna točka sanacije, ki jo morajo v prihodnjih dveh tednih dogovoriti upniki Merkurja, poroča današnji Dnevnik. Banke po njegovih informacijah namreč trdijo, da je vrednost Merkurja glede na ekonomske kazalce enaka nič, medtem ko se lastniki s tem ne strinjajo.
V Savi so glede tega, da bi lahko na tak način ostali brez naložbe v Merkurju, poudarili le, da podpirajo vsako rešitev, ki bi pomenila, da se Merkur ohrani. "Pri tem se zavzemamo za celostno rešitev problema, saj se zavedamo, da se Merkurja brez sodelovanja sedanjih lastnikov (in to ni le Sava, temveč je teh lastnikov več in jih bo očitno kmalu še več) ne da rešiti," trdijo v kranjskem podjetju, ki pušča odprto tudi možnost dokapitalizacije.
"Pri tem cilj Save ni ohranjanje deleža v Merkurju, se pa v Savi zavzemamo, da se podjetju zagotovi po eni strani dovolj kapitala, po drugi strani pa tudi likvidnost za nadaljnje poslovanje," so še poudarili v Savi, kjer o predlagani prisilni poravnavi menijo, da bi bil ob doseženem kompromisu vseh upnikov to najboljši način za rešitev nastalega položaja tako za nadaljevanje Merkurjevega poslovanja kot tudi za ohranitev in zavarovanje Savine naložbe v Merkur.
Ta teden začetek postopka prisilne poravnave?
V Merkurju sicer še vedno čakajo, da kranjsko okrožno sodišče okliče začetek postopka prisilne poravnave. Sodišče je, kot je pojasnil njegov predsednik Mihael Kersnik, predlog prisilne poravnave Merkurja že obravnavalo. O začetku postopka pa bo odločilo, ko bo po dopolnitvi vloge preverilo, ali so podani vsi pogoji za prisilno poravnavo.
Uprava Merkurja mora predlog poravnave dopolniti z načrtom finančnega prestrukturiranja, ki je še vedno v usklajevanju z bankami in dobavitelji, ki jim Merkur skupaj dolguje okrog 750 milijonov evrov. Dogovor po predvidevanjih vodstva nakelske družbe ta teden še ne bo sklenjen, saj še vedno ostajajo odprte podrobnosti glede konverzije terjatev v lastniške deleže ali njihovega odpisa in o višini ter načinu poplačila preostalih terjatev. Mora pa biti predlog prisilne poravnave dopolnjen v 15 dneh, sicer ga sodišče zavrže in začne stečajni postopek.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.