S sklepom skupščine so se Ivan Zidar, Aleksander Maze in Janez Jamnik umaknili in ostali brez lastnine v SCT, poročajo na 24ur. S tem so naredili prostor več kot 2000 upnikom, ki bodo lahko, če bodo želeli, svoje terjatve spremenili v lastniške deleže SCT.
Decembra lani je bil podan predlog za začetek prisilne poravnave SCT. Poravnava je stekla čez mesec dni in prisilna upraviteljica Marija Magdalena Šantl je zbrala upnike ter jim ponudila 40 odstotkov poplačanih dolgov. V upniškem odboru so Petrol, NLB, Abanka, Salonit Anhovo in Direkcija za ceste Bosne in Hercegovine.
Ivan Zidar je nato upnikom obljubil posojilo skrivnostnega hrvaškega podjetja. Šlo naj bi za 8 milijonov evrov za potrebe plač, a tega posojila ni bilo. Medtem je Zidar prodal Tovarno asfalta Črnuče, mimo Šantlove.
Danes so delničarji na skupščini sprejeli tudi sklep o spremembi osnovnega kapitala zaradi izvedbe finančnega prestrukturiranja – prenosa terjatev zaradi vplačila stvarnega vložka. Predlagani sklep bo učinkoval pod odložnim pogojem, da bo prisilna poravnava gradbinca pravnomočno potrjena.
V skladu s sklepom bo upnik s prenosom svoje terjatve v osnovni kapital SCT pridobil eno delnico za vsakih 200 evrov prenesene terjatve do družbe, z vsako delnico pa mu bo v osnovnem kapitalu pripadal znesek v višini 35,9353 evra. Tisti upniki, ki imajo svoje terjatve zavarovane pri SCT, bodo za delnico odšteli 118 evrov.
Koliko upnikov bi bilo pripravljenih konvertirati svoje terjatve, novi prokurist podjetja Dušan Mes ne ve. "Ko bodo pisne izjave oz. spremembe vplačil, bo podatek verodostojen. Vse je pogojeno s tem, kdo bo strateški partner," pravi.
Na vprašanje, kako kaže s pridobitvijo strateškega partnerja, je prokurist dejal, da "v redu". Po njegovih besedah sta od treh v igri še dve podjetji, eno slovensko in eno tuje. Po dosedanjih pogovorih bi v lastništvo vstopilo eno podjetja. Ali in kdo to bo, bo znano v sredo, ko bo moral nov investitor vložiti ustrezne garancije, da bo prinesel novih 30 milijonov evrov. Poznavalci pa opozarjajo, da bo tudi ta denar premalo.
"Mislim, da je prvič neka realna rešitev pred vrati," je ocenil Mes. Po njegovih besedah bodo v torek še usklajevanja z bankami. "Če se bodo skupaj s strateškim partnerjem odločile pozitivno, je to dobra rešitev. V nasprotnem primeru sledi stečaj," je dejal.
Skrajni rok, da bodo sredstva na računu in da bodo imeli delavci plače, je po prokuristovih besedah narok o ugovorih zoper vodenje prisilne poravnave, ki bo 14. junija. Ugovora je vložilo pet zaposlenih pri SCT in Šantlova. Tako zaposleni kot Šantlova so ocenili, da se načrt finančne reorganizacije ne uresničuje, zato so predlagali stečaj. Sodišče bo o ugovorih odločalo 14. junija.
Predsednik Vseslovenskega združenja malih delničarjev Kristjan Verbič je na skupščini napovedal vložitev izpodbojne tožbe. "Situacija v družbi je tako resna, da očitno ni dopuščala nikakršnega drugačnega izhoda. Dobili smo odgovore, ki enoznačno pomenijo, da bodo delničarji ostali brez vsega," je po skupščini dejal Verbič in dodal, da bodo mali delničarji "razlaščeni, ne da bi se do tega opredeljevali".
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.