Število tako prostih kot zasedenih delovnih mest še vedno upada. V drugem četrtletju se je tako glede na predhodno število prostih delovnih mest v povprečju zmanjšalo za 400, število zasedenih pa za okoli 8000, sporoča Statistični urad RS.
Prostih delovnih mest je bilo v istem obdobju lani skoraj 8400, kar je v primerjavi z letos, ko jih je le 5300, za 62 odstotkov več. Delodajalci z deset ali več zaposlenimi pa so v tem četrtletju razpisali samo 3400 prostih delovnih mest.
Letos je prvič po treh letih upadlo tudi število zasedenih delovnih mest. Po prvem zaskbljujočem četrtletju se je trend nadaljeval tudi v drugem, ko se je število zmanjšalo za kar 8000. Povprečno je bilo v tem četrtletju 822.000 zasedenih delovnih mest, od tega tri četrtine oziroma 609.000 pri delodajalcih, ki so zaposlovali vsaj deset oseb.
Za drugo četrtletje je sicer značilno občutno povečanje števila prostih delovnih mest v izobraževalni dejavnosti. Tudi letos je bilo tako, saj se je število v primerjavi s predhodnim četrtletjem trikrat povečalo na 600 prostih delovnih mest. V tem času se namreč zaključuje šolsko leto in izobraževalne ustanove začnejo iskati novo delovno silo za novo šolsko oziroma študijsko leto. Zanimivo pri tem je, da se število zasedenih delovnih mest v tej dejavnosti jeseni kljub temu ne poveča, kar pomeni, da delodajalci najverjetneje nadomestijo tiste zaposlene, ki so bili v službi za določen čas.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.