V Ljubljani so se sešli največji upniki Istrabenza, ki poskušajo najti rešitev za Istrabenz. Konkretnega dogovora niso dosegli. So se pa upniki in lastniki se dogovorili, da bodo do začetka prihodnjega tedna preučili dokument, s katerim bi omogočili Istrabenzu, da pristopi k procesu razdolževanja oziroma odplačevanju dolgov.
Po neuradnih informacijah pa naj bi Igorju Bavčarju uspelo banke prepričati, da Istrabenzu moratorij na plačilo posojil podaljšajo do konca maja. Prvotno bi se ta moratorij moral izteči konec marca.
Upniki Istrabenza pa so v četrtkovih Trenjih javno sporočili, da mora Bavčar zapustiti Istrabenz. To je osnovni pogoj, da banke sploh začnejo reprogramirati svoje dolgove. Bavčar o odstopu še razmišlja. Pravi, da bo odstopil, če bo to pomagalo družbi, prav tako pa se je, če bo to pomagalo družbi, pripravljen odpovedati lastniškemu deležu.
Unicredit: Bančni konzorcij ne obstaja
Unicredit banka Slovenija, ki jo vodi France Arhar, je samo ena od 19 bank, ki financirajo podjetje Istrabenz Holding, ki si je v obdobju od 18. decembra skupaj z drugimi udeleženkami prizadevala najti rešitev za finančne težave holdinga, so sporočili z omenjene banke. V tem času so predstavniki Istrabenza predstavili različne predloge reševanja položaja, vendar je bila večina v breme upnikov, v manjši meri pa lastnikov. Tako kljub neformalnemu dogovoru med bankami, da do konca marca sklenejo okvirno pogodbo oziroma reprogram, "ti napori žal do današnjega dne niso prinesli želenih rezultatov“, še pravijo v Unicredit banki.
Dodajajo, da del vzroka tiči tudi v tem, da formalni "bančni konzorcij“ ne obstaja, saj so nekatere banke temu izrecno nasprotovale. Kljub temu pa so v Unicredit banki organizirali več sestankov in razgovorov, predlagane rešitve pa so bile s strani nekaterih bank vedno zavrnjene.
Banke so predlagale vstop v lastništvo
Banke so Istrabenzu predlagale tudi vstop v lastništvo – model lastninske preobrazbe – predvsem v obliki "debt to equity swap“ ali "debt to asset swap“, vendar so ga trije glavni lastniki (Petrol, NFD in Maksima) zavrnili, so zapisali v Unicredit banki.
Tako so v Unicredit banki po treh mesecih pogajanj banke seznanili, da konzorcija bank ne morejo formirati in da vloge koordinatorja ne morejo več opravljati. Kot so dodali, so bile nekatere banke malo pripravljene iskati rešitve, obstajali pa so zelo različni interesi.
Unicredit je zato prekinila repo pogodbo z Istrabenzom
Zato se je Unicredit banka odločila, da repo pogodbe, ki jo je imela z Istrabenzom, "ne bo več podaljševala, kajti to je storila več kot 10-krat“. V Unicredit banki pravijo, da se s tem položaj preostalih upnikov ni v ničemer poslabšal, saj so se obveznosti družbe do bank s tem zmanjšale. Kot je znano, je prejšnji četrtek Unicredit razdrla repo pogodbo in s tem postala tudi dejanska lastnica deležev v Mercatorju (8 odstotkov), ki jih je Istrabenz zastavil.
Veselinovič: Bavčarjev odstop je nujen za reprogram
Predsednik uprave NLB Draško Veselinovič je v sredo na novinarski konferenci povedal, da v dogovor bank s predsednikom uprave Istrabenza Igorjem Bavčarjem skoraj ne verjame več in da kot najbolj verjetno možnost vidi prisilno poravnavo. Po njegovem mnenju bi bila sicer najslabša odločitev stečaj podjetja. Poleg tega lahko podjetje, če bi upnice zahtevale stečaj, predlaga prisilno poravnavo, če lahko dokaže, da bi bili upniki tako bolje poplačani. Veselinovič celo meni, da prisilna poravnava "ne bi bila tako slaba rešitev“.
Kot je še povedal Veselinovič, bi bila za reprogramiranje dolgov nujna menjava vodstva, ki je podjetje pripeljalo v takšno situacijo.
Bavčar: Če bi pomagalo podjetju, bi razmislil o odstopu
Kot je povedal Bavčar, bi o odstopu razmislil, če bi to pomagalo podjetju. Ob tem je povedal, da se z bankami dogovarjajo o vračilu 500 milijonov evrov dolgov in ne o milijardi, kakor poročajo mediji. Povedal je še, da ima Istrabenz premoženje, s katerim te dolgove lahko poplača. Pri pogovorih naj bi šlo le za dogovor o času, v katerem bi te dolgove lahko poravnali. Banke pa niso bile sposobne formulirati stališč, kako, je pojasnil Bavčar.
Danes poteka še zadnji sestanek z bankami, kjer bodo sporočile svoja zadnja stališča, kako in na kakšen način bodo ravnali naprej, pa bo znano po seji nadzornega sveta v petek, je še povedal Bavčar.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.