Na Uradu za makroekonomske analize in razvoj (Umar) so predstavili zadnje makroekonomske kazalnike. Ti kažejo, da so se razmere na trgih v zadnjih mesecih poslabšale, zato bo tudi pričakovana rast BDP v letošnjem letu verjetno nižja, je povedal direktor Umarja Boštjan Vasle. Julija je bila gospodarska rast 1,7-odstotna, avgusta je padla na en odstotek, v oktobru pa je bila že 0,6-odstotna. Na Umarju še niso želeli napovedati, kolikšna bi bila lahko gospodarska rast glede na nove razmere v letošnjem letu ali v prihodnjem. Najbrž pa bo ta nekoliko nižja, kot je bilo sprva napovedano.
V Sloveniji se še naprej znižuje aktivnost gradbeništva, poslabšujejo pa se tudi razmere v predelovalnih dejavnostih. Mednarodne institucije pa pričakujejo, da se bodo kazalniki v EU do konca leta še poslabševali. Zato se opazno znižujejo tudi napovedi gospodarske rasti držav za prihodnje leto. Gospodarska rast bi se po napovedih OECD in Consensusa lahko upočasnila na 0,6 oziroma na 0,3 odstotka BDP.
Vasle je izpostavil tudi zadolženost podjetij v Sloveniji, ki je na tretjem mestu med največjimi državami v EU. Bolj zadolžena od slovenskih so grška in latvijska podjetja. Hkrati pa je kreditna aktivnost bank še vedno zanemarljiva. Leta 2008 je bilo kreditov za 4,4 milijarde evrov, v letu 2009 jih je bilo le še za 95 milijonov evrov. V letu 2010 in 2011 pa je bila kreditna aktivnost negativna.
V Sloveniji se tudi povečuje obrestna mera za zadolževanje. Leta 2007 je obrestna mera znašala 4 odstotke, v letu 2008 je znašala 4,3 odstotka, leta 2010 je bila 4,1 odstotka, v začetku leta 2011 je bila spet 4,3 odstotka. Če bi se Slovenija zadolžila sedaj, pa bi obresti po izračunu Umarja znašale 5,8 odstotka, je še dejal Vasle.
Ifo: Gospodarsko razpoloženje v območju evra drastično slabše
Gospodarsko razpoloženje v območju evra se je v zadnjem letošnjem četrtletju drastično poslabšalo in je občutno pod dolgoletnim povprečjem. Močno so se poslabšale tako ocene glede trenutnih razmer kot pričakovanja za naslednje mesece, ugotavlja münchenski inštitut za gospodarske raziskave Ifo.
Vrednost kazalca za tekoče četrtletje se je v primerjavi s predhodnim trimesečjem znižala za 26,9 točke, na 83,7 točke in prvič po zadnjem trimesečju 2009 zdrsnila pod mejo 100 točk.
Kljub poslabšanju razpoloženja je to v Avstriji, Nemčiji in Estoniji še vedno ocenjeno kot dobro, na Finskem in Slovaškem zadovoljivo, v Franciji, Italiji in na Irskem je slabo, najslabše pa je v Grčiji, na Portugalskem in v Španiji.
Kot je v obrazložitvi podatkov poudaril direktor inštituta Hans-Werner Sinn, je padec vrednosti indeksa znak, da se bo poslabševanje gospodarskih razmer v območju evra še nadaljevalo.
Tudi v Nemčiji so popravili gospodarske napovedi za leto 2012. Rast nemškega BDP se bo v letu 2012 znižala na le 0,9 odstotka, je ocenil nemški odbor ekonomskih strokovnjakov.
Za zmanjšanje napovedi so se odločili zaradi šibkega globalnega gospodarskega okolja in začaranega kroga dolžniške in bančne krize, v katerega je ujeto območje evra.
Sprva je bila za Nemčijo napovedana 2,9-odstotna gospodarska rast.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.