Potem ko so se cene življenjskih potrebščin novembra tretji mesec zapored zvišale za 0,3 odstotka, tudi v zadnjem letošnjem četrtletju ni pričakovati večjih odstopanj od sedanjega gibanja cen. Od sedanje ravni pa ob koncu leta ne bo bistveno odstopala niti medletna rast cen - novembra je bila 5,1-odstotna -, ugotavljajo analitiki Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) v novembrski številki Ekonomskega ogledala.
Kot ugotavljajo v UMAR, se je dolgoročni trend nominalnega izvoza blaga po majskem in junijskem padcu v letošnjem tretjem četrtletju sicer obrnil navzgor, vendar pa rast izvoza v devetih mesecih ostaja skromna, in sicer 2,2-odstotna na letni ravni.

Izvoz na trge EU od sredine leta raste počasi, medtem ko se krepi izvoz na trge držav CEFTA, ZDA in Rusijo. Uvoz blaga se je v prvih devetih mesecih glede na enako lansko obdobje zvišal za 5,5 odstotka, kar kaže na nadaljevanje ugodne dinamike domačega investicijskega in zasebnega trošenja.
Spremenila se je tudi struktura finančnega računa plačilne bilance, saj letos beležimo neto izvoz neposrednih in portfeljskih naložb v tujino in pa precej večje dolgoročno zadolževanje poslovnih bank v tujini.
V prvih desetih mesecih letos je bila raven proizvodne aktivnosti v predelovalnih dejavnostih v primerjavi z enakim obdobjem lani višja za 0,6 odstotka. Ob nadaljevanju takšnega trenda pa bo rast predelovalnih dejavnosti letos v skladu s pričakovanji iz jesenske napovedi UMAR.