Po oceni Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) bo letošnje prvo četrtletje eno od najslabših v obdobju po osamosvojitvi.
Medtem ko je Umar lani jeseni Sloveniji za letos napovedal 1,1-odstotno gospodarsko rast, se zdaj zaradi hitrejšega upočasnjevanja rasti v območju evra od pričakovanega približujemo alternativnemu scenariju, je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal direktor Umarja Boštjan Vasle. Stopnja gospodarske rasti utegne biti tako za približno pol odstotne točke nižja od napovedane, ob čemer je spomnil, da je tudi Evropska komisija naši državi za letos napovedala rast obsega BDP za 0,6 odstotka.
Kriza po njegovem mnenju ne bo prav kratka. Dna še nismo dosegli in izboljšanje bi morda lahko pričakovali v prihodnjem letu, je menil Vasle. Možnosti dveh zaporednih četrtletij negativne stopnje gospodarske rasti za Slovenijo sicer ne moremo izključiti, a vse napovedi kažejo, da bo naša država ena od redkih v območju evra, ki letos ne bo zašla v tehnično recesijo.
Vasle je predstavil zadnjo številko publikacije Ekonomsko ogledalo, ki jo redno mesečno izdaja Umar. Ta ugotavlja, da se je gospodarska aktivnost v Sloveniji novembra lani bistveno upočasnila. Obseg proizvodnje v predelovalnih dejavnostih se je zmanjšal praktično v vseh panogah, največji padec je bilo opaziti pri tistih, ki največ izvažajo. Novembra lani je bila prvič v letu 2008 nižja tudi vrednost opravljenih gradbenih del (–8,1 odstotka), medtem ko se je umirjanje rasti nadaljevalo tudi v trgovini na drobno. Razmeroma slabim rezultatom v zadnjih mesecih so primerni tudi obeti za prihodnje mesece, je povedal Vasle.
Nižja gospodarska aktivnost se odraža tudi na trgu dela. Rast števila delovno aktivnih prebivalcev se je novembra znižala še za pol odstotne točke, na 2,2 odstotka. Rast se znižuje v vseh panogah, predvsem pa v predelovalnih dejavnostih in gradbeništvu, izstopajo le javne storitve, kjer pa so prav tako opazili padec rasti.
Število registriranih brezposelnih se je novembra lani že tretji mesec zapored povečalo. V lanskem zadnjem četrtletju se je tako število iskalcev zaposlitve povečalo za od 8000 do 10.000, je povedal Vasle, ki pričakuje, da bomo imeli konec leta v povprečju še 15.000 brezposelnih več. Vse pa je odvisno od gospodarskih razmer doma in v tujini; če se bodo te še poslabšale, bo številka višja, je dejal.
Inflacija se v zadnjih mesecih še naprej umirja, kar je po Vasletovih besedah predvsem posledica umirjanja cen surovin na svetovnih trgih, poleg tega pa k umirjanju rasti cen prispevajo tudi slabi rezultati v gospodarstvu.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.