V Sloveniji je kar 68.000 samozaposlenih v gospodarstvu. V okviru interventnega zakona je predvidenih 51,5 milijonov evrov oziroma subvencija države v višini 40 odstotkov za plačilo nadomestila za čakanje na delo doma. Na Obrtno podjetniški zbornici Slovenije (OZS) pa pogrešajo ukrepe za samozaposlene, ki po ZDR-1 nimajo položaja delavca. "Zavedati se moramo, da so prav samozaposleni najranljivejša skupina. V primeru, ko neka samozaposlena frizerka zboli ali pa zaradi strahu pred koronavirusom ostane brez dela, je ogrožena njena eksistenca. Zato od države pričakujemo, da bo ustrezno poskrbela tudi za samozaposlene," je poudaril predsednik OZS Branko Meh.
Nevladniki pozvali vlado, da honorarnim delavcem na področju kulture, izobraževanja in turizma zagotovi osnovno socialno varnost in delavske pravice
Predstavniki nevladnih organizacij Inštitut 8. marec, Delozlom in Delavska svetovalnica, pa so v današnjem sporočilu za janost izpostavili, da ukrepi, kot je prepoved vseh javnih prireditev v zaprtih prostorih, ki imajo več kot 100 obiskovalcev, ter upad potovanj in razvoj dogodkov v turizmu vplivajo na gospodarstvo in delavce. Prve žrtve so po njihovih besedah prav zaposleni v atipičnih oblikah dela. "Ko so se zaprla gledališča ter koncertne in kinodvorane, so namreč prav oni prvi ostali brez dela in kakršnekoli socialne varnosti. Ker 'naročniki' do prekarcev nimajo nobenih formalnih obveznosti, se lahko na njih najlažje privarčuje - brez stroškov in obveznosti," so opozorili.
Nevladniki so zelo kritični, ker država za te delavce ne pripravlja nobenih ukrepov, ki bi jim pomagali v trenutkih, ko so nepričakovano ostali brez vseh dohodkov.
"Ker nimajo plačane bolniške odsotnosti in dopusta, si že v običajnih razmerah dejansko ne morejo privoščiti prenehati z delom in običajnim življenjskim ritmom. Zdaj pa je delo za njih čez noč izginilo," so izpostavili. "Potrebno jim je zagotoviti osnovno socialno varnost in delavske pravice," so poudarili.
'Postopki naj bodo enostavni'
V OZS želijo, da bodo postopki dokazovanja izpada dohodkov zaradi posledic koronavirusa administrativno enostavni, ob tem pa predlagajo, naj se odstotek sofinanciranja nadomestila za čas čakanja delavca doma zviša na vsaj 50 odstotkov, ob tem da se hkrati država odpove plačilu prispevkov in dohodnine za zaposlenega v času čakanja na domu.
Poleg tega v OZS zahtevajo, da breme bolniških nadomestil za delavce, ki bodo ali so zaradi koronavirusa odsotni z dela, že od prvega dneva odsotnosti nosi država (ZZZS) in ne delodajalec. "Predlagamo da enako velja tudi za tiste, ki so zaradi virusa v karanteni ali jim je odrejena samoizolacija. Ti ukrepi naj veljajo tudi za vse samozaposlene v gospodarstvu," so izpostavili.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.