Gazprom je že v ponedeljek zaradi spora glede ukrajinskega dolga dobavo
zmanjšal za 25 odstotkov, drevi pa je sledilo dodatno 25-odstotno
znižanje. Ukrajina torej sedaj iz Rusije prejema le polovico običajne količine plina.
Prepolovitev dobave ruskega plina ne dviga zaskrbljenosti samo prebivalcem v Ukrajini, temveč tudi zahodni Evropi. Večina plina, ki ga Rusija proda Evropi, je namreč dobavljenega prek plinovodov, ki prečkajo Ukrajino, zato prihaja do strahov, da bo posledično prišlo še do motenj v dobavi v Evropi.
Evropski komisar za energijo Andris Piebalgs in minister za gospodarstvo Andrej Vizjak sta zato Gazprom in ukrajinsko družbo Naftogaz pozvala k "odločnim prizadevanjem" za hitro rešitev spora ter k nemoteni oskrbi s plinom v EU. Piebalgs je tudi sklical sestanek koordinacijske skupine za plin.
Gazprom je zaradi dolga Naftogaza najprej dobavo plina Ukrajini, kot omenjeno, zmanjšal 3. marca, in sicer za četrtino, ter napovedal nadaljnje zmanjšanje dobave še za četrtino nocoj, hkrati pa je zatrdil, da oskrba s plinom v EU ostaja nemotena.
Ukrajinska stran je po objavi dodatnega zmanjšanja dobave že sporočila, da ima obsežne rezerve plina in zato ne vidi nobene takojšnje potrebe po tem, da bi zadržala v Evropo namenjen plin.
Novoizvoljeni ruski predsednik Dmitrij Medvedjev pa je v telefonskem pogovoru pozval ukrajinskega predsednika Viktorja Juščenka, naj Ukrajina okrepi svoje napore pri reševanju dvostranske plinske krize.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.