Plinski sporazum, ki so ga podpisale EU, Ukrajina in Rusija, je včeraj buril duhove. Danes pa se je zaplet rešil. Gazprom je namreč sporočil, da je Ukrajina podpisala originalni sporazum, tako da je Rusija umaknila svoje zahteve. Ruski predstavniki so sporočili, da bodo plinske pipe odprli najverjetneje v bližnji prihodnosti.
Predstavnik Gazproma Aleksander Medvedjev je danes povedal, da bi lahko plin ponovno stekel v države Evropske unije jutri zjutraj. ''Če ne bo nobenih ovir, bomo plin ponovno sprostili ob 8. uri po srednjeevropskem času. Upamo, da se bo to zgodilo že jutri,'' je na današnji novinarski konferenci v Bruslju povedal Medvedjev.
Češko predsedstvo EU je obljubo Rusije o vzpostavitvi dobave zemeljskega plina že pozdravilo. "Češko predsedstvo pozdravlja obljubo ruskih predstavnikov, da bo dobava plina EU preko Ukrajine vzpostavljena v torek, 13. januarja, zjutraj," je predsedstvo zapisalo v sporočilu za javnost. "Obljuba je bila dana, potem ko so v ponedeljek vse strani podpisale sporazum o nadzorovanju prenosa ruskega plina," še piše v izjavi.
S podpisom sporazuma vseh strani brez preostalih zadržkov so izpolnjeni pogoji za takojšnjo vzpostavitev dobave plina v EU, izhaja iz izjave. "Po podpisu sporazuma je ruska stran obljubila, da bo odprla pipe, če ne bo nikakršnih ovir, v torek, ob osmi uri zjutraj po srednjeevropskem času," je dejal češki minister za energijo Martin Riman.
Nadaljnje zamude ali novi izgovori pri vzpostavljanju dobave plina Evropski uniji so nedopustni, pa je pred tem v Bruslju poudaril predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Tudi Barroso je poudaril, da bi se dobava plina morala vzpostaviti najpozneje v torek zjutraj.
'Kdaj bo plin v Sloveniji, je težko napovedati'
Potem ko je Ukrajina danes ponovno podpisala sporazum, ki naj bi zagotovil nemoteno dobavo ruskega plina preko ukrajinskega ozemlja za Evropo, je težko napovedati, kdaj se bo dobava vzpostavila. "Povsem nemogoče je napovedati, kdaj bi lahko Geoplin začel prejemati plin iz Rusije," je dejal direktor Geoplina Alojz Stana. Ob tem je Stana zagotovil, da Geoplin sicer uspešno koordinira preostale vire dobav in zagotavlja kupcem nemoteno dobavo plina v nadzorovanem obsegu porabe. Kljub temu poziva kupce k racionalni rabi zemeljskega plina.
Tudi minister za gospodarstvo Matej Lahovnik pravi, da je težko napovedati,kdaj bo plin v Sloveniji. To naj bi bilo bolj jasno po današnjih sestankih, je povedal ob prihodu na izredno zasedanje v Bruslju. Od trenutka, ko se požene plin po plinovodih, traja nekaj časa, preden ga članice prejmejo, v primeru Slovenije nekje tri dni, je še pojasnil.
"Namen današnjega izrednega sveta je predvsem, da se spodbudi dialog med Rusijo in Ukrajino, da plin čim prej steče po plinovodih, ker želimo dejansko pokazati, da EU ukrepa enotno," je razložil Lahovnik ob prihodu na izredno ministrsko zasedanje v Bruslju.
Predsedujoča EU Češka, Evropska komisija in predvsem države članice EU so na zasedanju predstavile stanje na področju oskrbe z zemeljskim plinom. Najbolj prizadeti članici, ki se soočata s prekinitvijo dobave večini podjetij in delu gospodinjstev, sta Bolgarija in Slovaška. Slovenija je v skupini srednje prizadetih držav skupaj z Romunijo, Madžarsko, Avstrijo, Češko, Poljsko in Grčijo. Večina držav je sicer na zasedanju poudarila, da je najpomembneje, da začne plin zopet dotekati iz Rusije prek Ukrajine v Evropo.
''Večina držav članic je izrazila zaskrbljenost zaradi neurejenih pogodbenih odnosov med Gazpromom in Naftogazom, v katere pa se ne smemo vmešavati, ampak jih morata rešiti sama tako, da bo zagotovljena dolgoročna stabilna rešitev na transparenten način,'' so zapisali v sporočilu za javnost slovenske delegacije.
Po zasedanju pa je bil tudi Lahovnik že bolj optimističen. Če bo vse normalno, lahko pričakujemo, da bo do konca tega tedna tudi dobava ruskega plina v Slovenijo potekala nemoteno in bodo s tem težave odpravljene, je ocenil. "Seveda imamo glede na dogodke v zadnjih dneh in tednih tako razlog za optimizem kot za še nekaj skepticizma," je dodal. "Če bi se stvar zapletla, če se v tem tednu zadeva ne reši, pa bi v naslednjem tednu prišlo do resnejših zapletov, kjer bi morali razmišljati o odklopu posameznih podjetij, na primer železarn, kjer so – paradoksalno – lastniki Rusi. Pa ne zato, ker so Rusi, temveč zato, ker je hierarhija odklopov takšna," je še pojasnil minister.
Evropski komisar za energijo Andris Piebalgs pa je poudaril, da pričakuje, da bo v torek ob osmi uri zjutraj po srednjeevropskem času ruski plin začel teči po ceveh proti EU. "Če ne bo tako, bom povedal, kdo je odgovoren, česar doslej nismo nikdar naredili," je opozoril. EU je doslej po njegovih besedah le pozivala obe strani, naj resnično ponovno vzpostavita dobavo zemeljskega plina proti EU. "Verjamem, da naši partnerji to razumejo in bodo napravili vse, kar je v njihovi moči, da nam zagotovijo dobavo plina," je poudaril komisar.
Slovenija je bila o redukcijah dobave zemeljskega plina iz Rusije obveščena minuli torek. V sredo opolnoči pa se je znašla na seznamu držav, ki so v celoti ostale brez plina iz Rusije. V Geoplinu, ki slovenskim odjemalcem zagotavlja približno 95 odstotkov zemeljskega plina, so polno aktivirali preostale nabavne vire in uspelo jim je zagotoviti nemoteno oskrbo s plinom. Geoplinu je uspelo zagotoviti nove transportne poti in praznjenje svojega skladišča v Avstriji. S tem ukrepom je Geoplinu uspelo takoj po izpadu ruskega dobavitelja zagotoviti dodatne količine zemeljskega plina za slovenski trg.
Medtem ko so v družbi Geoplin prejšnji teden nekatere svoje velike odjemalce pozvali k zmanjšanju odjema oziroma k uporabi nadomestnega goriva v kotlovnicah, kjer je to možno, pa je oskrba plina za gospodinjstva nemotena. K varčevanju so sicer v Geoplinu pozvali vse potrošnike, tudi gospodinjstva.
Vpliv na proizvodnjo
Proizvodnja v koroškem podjetju Lesna Tovarna ivernih plošč (TIP) Otiški Vrh je danes kljub negotovim napovedim postopno stekla. "Zaloga plina zadostuje za obratovanje nekje do 12. ure, ko bomo predvidoma dobili obvestilo Geoplina, kako naprej," je povedal direktor Danilo Anton Ranc. Podjetje je zaradi redukcije plina doslej imelo tridnevni izpad proizvodnje. Poleg gospodarske škode pa Ranc opozarja tudi na neenakopravno obravnavo odjemalcev plina. Lesna TIP, ki nima možnosti koriščenja drugih energentov, je eden od večjih Geoplinovih odjemalcev, saj dnevno porabi okoli 17.000 kubičnih metrov plina, mesečna poraba pa znaša okoli 500.000 kubičnih metrov.
Podpisali različne sporazume
Do vnovičnega spora je prišlo, ko je Rusija izvedela, da sta sporazuma, ki sta ga državi podpisali z EU, različna. Ruski predsednik Dimitrij Medvedjev je zato včeraj sporočil, da Rusija ne bo dobavljala plina, vse dokler ne bodo pogodbe usklajene. Ukrajina naj bi v svojo pogodbo z EU dopisala, da je poravnala vse obveznosti do ruskega dobavitelja plina Gazproma in da si ni prisvajala plina, ki je bil namenjen Evropi.
Besni Rusi in spravljivi Ukrajinci
Danes je ruska spletna stran Russia Today že poročala o morebitnem hitrem koncu plinskega spora. Ukrajinska premierka Julija Timošenko je v telefonskem pogovoru s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom povedala, da je Ukrajina pripravljena preučiti ruske pritožbe na dopolnila, ki so jih dodali v sporazum.
Zaradi sprememb v ukrajinskem delu sporazuma so bili Rusi odločeni, da ne bodo popustili. "Upam, da je ukrajinski strani jasno, da sporazum v takšni obliki, čeprav podpisan, ne more biti veljaven," je ukrajinske postopke komentiral Medvedjev in dodal, da Rusija do prejema prave različice pogodbe ne bo dobavljala plina.
Iskanje alternativ
Ponovni zagon jedrskega reaktorja v Jaslovskih Bohunicah na zahodu Slovaške bi bila jasna kršitev pravnega reda EU, je danes v Bruslju dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije Ferran Tarradellas. Če bi Slovaki res vnovič odprli Bohunice, bi bilo to kršenje njihove pristopne pogodbe in komisija bi morala preučiti posledice, je pojasnil.
Slovaška vlada je napovedala vnovičen zagon starega reaktorja sovjetske vrste, ki ga je v skladu s pristopno pogodbo z EU za vstop v EU leta 2004 morala zapreti konec minulega leta, če dobava ruskega plina ne bo vzpostavljena danes. Reaktor bi lahko zagnali v treh do štirih dneh, je danes v Bratislavi slovaškim medijem povedal premier Robert Fico.
Kako naj se Slovenija zavaruje?
Slovenija si mora po mnenju ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika pri nafti in zemeljskem plinu zagotoviti čim več neodvisnih virov. "Priključitev na Južni tok bi še vedno pomenila odvisnost od Rusije, bi pa povsem odpravila odvisnost od ukrajinsko-ruskega spora," je za časnik Finance dejal Lahovnik.
Po navedbah Dnevnika so na ministrstvu za gospodarstvo v petek potrdili, da bodo vladi predlagali spremembe izhodišč v pogajanjih z Rusijo o sodelovanju pri gradnji plinovoda Južni tok. Ministrstvo naj bi bilo po neuradnih informacijah, na katere se sklicuje časnik, po novem naklonjeno sklenitvi ohlapnejšega in zgolj nezavezujočega meddržavnega sporazuma z Rusi. To bi lahko močno upočasnilo ali celo ustavilo projekt plinovoda, ki bi Sloveniji omogočil dostop do ruskega plina mimo Ukrajine, na kar naj bi premierja Boruta Pahorja še ta teden ob obisku opozoril prvi mož Gazproma Aleksej Miller.
Kot je za Finance dejal Lahovnik, je resna alternativa tudi plinovod Nabucco, ki je projekt EU in bi zagotavljal zemeljski plin iz Kaspijskega bazena. Lahovnik se sicer zavzema za pospešitev gradnje drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem, šestega bloka termoelektrarne Šoštanj in energetskih objektov na Savi. "Plinski terminali s primerno, za okolje sprejemljivo tehnologijo, so bili zame vedno resna alternativa tudi za Slovenijo, a brez soglasja lokalnega prebivalstva ni mogoča umestitev energetskih objektov v prostor," je dejal minister.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.