Gospodarstvo

Hrvaška razglasila izredno stanje

Moskva/Kijev/Beograd, 07. 01. 2009 11.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
68

Slovaška zaradi pomanjkanja plina, ki je prizadelo celotno Evropsko unijo, razmišlja o ponovnem odprtju jedrske elektrarne. Hrvaška pa je razglasila izredno stanje.

Hrvaški premier Ivo Sanader je danes v Zagrebu pojasnil, da zaradi prekinitve dobave ruskega plina ni razloga za paniko. Poudaril je, da ima Hrvaška za tri tedne zalog plina, in sicer vključno z industrijo. V podtalnem skladišču Okoli je približno 370 milijonov kubičnih metrov plina, 40 milijonov pa je slovenskih. "Državljani, ki uporabljajo plin, bodo absolutno varni in zaščiteni glede oskrbe. Ni razloga za paniko, temveč za resnost," je dejal Sanader po današnjem srečanju s predstavniki pristojnih ministrstev ter Ine, Plinacroa in Hrvaškega elektrogospodarstva (Hep).

Hrvaška vlada je danes zaradi ruske ukinitve dobave plina tudi uradno razglasila krizno stanje, poroča Reuters. To so storili, da bi lokalne odjemalce zemeljskega plina, kot so na primer industrijski obrati, prisilili k zmanjšanju porabe. Predstavniki hrvaške vlade so še poudarili, da bodo domači uporabniki dobili zadostno količino zemeljskega plina.

Med določili omenjene odločbe je najbolj pomembna redukcija plina za distributerje, ki jih je na Hrvaškem 37. Sanader je dodal, da so zmanjšane dobave plina že deležna kutinska Petrokemija ter Hep. Predsednik hrvaške vlade je tudi napovedal, da bo Hrvaška posegla po nujnih nakupih plina, in sicer v Alžiriji in Libiji.

Evropa žrtev konflikta

Ukrajina in Rusija se strinjata z napotitvijo posebnih opazovalcev.
Ukrajina in Rusija se strinjata z napotitvijo posebnih opazovalcev. FOTO: Reuters
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je danes po telefonu govoril s premierjem Rusije Vladimirjem Putinom in premierko Ukrajine Julijo Timošenko in ju pozval, naj nemudoma zagotovita nemoteno dobavo plina v EU. Dal jima je vedeti, da je nesprejemljivo, da je varna oskrba EU s plinom žrtev pogajanj med državama.
Rusija je v plinskem sporu z Ukrajino danes popolnoma zaustavila svoje dobave plina zahodni Evropi prek ukrajinskega ozemlja, je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax v Kijevu povedal tiskovni predstavnik ukrajinske družbe Naftogaz. Po plinovodih v Ukrajini se ne pretaka več plin za evropske odjemalce.

Tiskovni predstavnik Naftogaza Valentin Zemljanski je povedal, da je Rusija zaustavila ves tranzit plina prek Ukrajine ob 7.44 (ob 5.44 po srednjeevropskem času). "Rusija je pustila Evropo brez plina," je dodal.

Za Ukrajino ne bo popusta

Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je v današnjem telefonskem pogovoru z ukrajinskim predsednikom Viktorjem Juščenkom za rešitev spora glede dobave ruskega zemeljskega plina postavil pogoje, med katerimi je "nadzorni mehanizem" tranzita plina, ki bi vključeval opazovalce EU in mednarodna pravna podjetja. Poudaril je še, da bodo dobavo plina Ukrajini sprostili, ko bosta tako Ukrajina kot Rusija podpisali novo pogodbo o dobavi plina po evropskih tržnih cenah.

Poleg tega je od Ukrajine zahteval, da nemudoma plača svoje dolgove in preneha ovirati tranzit plina, ki prek Ukrajine potuje v Evropo. Za Ukrajino ne bo nobenega popusta ali posebnih tarif, je še šoudaril.

Vnovično odprtje jedrske elektrarne?
Bolgarija je danes sporočila, da bo morala znova zagnati reaktorje jedrske elektrarne Kozloduj, saj jih je plinska kriza hudo prizadela. “V kriznih časih imamo pravico zagnati reaktorje. Zdaj so krizni časi,” je povedal bolgarski predsednik Georgi Parvanov. Spomnimo, da je EU pri pristopnih pogajanjih z Bolgarijo zahtevala zaprtje jedrske elektrarne, saj so jo ocenili kot nevarno.

Če se bo ustavitev dobave plina prek Ukrajine, ki jo je Rusija razglasila danes, nadaljevala, bo Slovaška morda ponovno odprla nedavno zaprto jedrsko elektrarno, je danes sporočil slovaški premier Robert Fico.

"Če bo Slovaška še naprej žrtev tega dvostranskega konflikta med Rusijo in Ukrajino, si lahko predstavljam, da bomo ponovno odprli zaprto jedrsko elektrarne Jaslovske Bohunice," je na novinarski konferenci povedal Fico. Slovaška je 31. decembra sicer zaprla še zadnji blok omenjene elektrarne in s tem izpolnila obvezo v okviru izpolnjevanja pogojev za članstvo v Evropski uniji.

EU za kontrolo pretoka plina

Predstavniki Evropske unije so danes sporočili, da želijo nadzorovati pretok ruskega plina za Evropsko unijo preko Ukrajine. Prav tako pripravljajo izredni sestanek gospodarskih ministrov, ker je Rusija v sredo zaustavila dobavo plina, je dejal češki predsednik vlade Mirek Topolanek.

Hrvaška bo kupovala plin v Alžiriji in Libiji.
Hrvaška bo kupovala plin v Alžiriji in Libiji. FOTO: Reuters

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je danes potrdil, da sta Rusija in Ukrajina pripravljeni sprejeti namestitev mednarodnih opazovalcev, ki bodo pregledali pretok plina, ki je namenjen v Evropsko unijo.


Rusija zatrjuje nasprotno

Gazprom je pripravljen obnoviti pogajanja z Ukrajino. Razmere pa se na žalost še naprej slabšajo. Včeraj zvečer je Ukrajina zaprla vse plinske terminale, ki vodijo v Evropo, je sporočil predstavnik ruskega podjetja. Ukrajina je po podatkih Gazproma doslej ukradla več kot 15 odstotkov plina, ki gre po plinovodih čez njeno ozemlje na zahod Evrope, je v torek ruskemu premierju Vladimirju Putinu dejal glavni izvršni direktor in predsednik Gazproma Aleksej Miller.

Kot je dejal, so razmere "dramatične" na ozemlju Balkana, saj tam kupci plina ne dobivajo. Gazprom po svojih plinovodih do ukrajinske meje pošilja zadostne količine plina, vendar ga Ukrajinci na svojem ozemlju kradejo, tako da evropski partnerji ne dobijo plina, ki so ga že plačali, je poudaril Miller. Ob tem je dodal, da je Gazprom povečal dobave preko drugih plinovodov. Miller je Putinu še dejal, da zato ni več smisla, da bi preko Ukrajine pošiljali plin, ker ta ne pride do evropskih kupcev.

Uslužbenec Gazproma preverja pritisk v tovarni plina
Uslužbenec Gazproma preverja pritisk v tovarni plina FOTO: Reuters

Če bodo dobave v Evropo prek Ukrajine zaustavljene dlje časa, utegne priti do okvar na plinovodih, so danes posvarili v Gazpromu. Ob tako nizkih temperaturah lahko pride v sistemu do resnih poškodb, je danes v Berlinu izjavil podpredsednik Gazproma Aleksander Medvedjev. Vladi v Kijevu je očital, da želi Gazprom zajeti kot talca, in vnovič zahteval, naj omogoči dobave ruskega plina Evropi.

Zmogljivosti plinovoda, ki je zdaj zaprt, znašajo 300 milijonov kubičnih metrov. Gazprom poskuša, kolikor je mogoče veliko plina v Evropo dobaviti prek severnih plinovodov. "Očitno pa je, da 300 milijonov kubičnih metrov ni mogoče kompenzirati," je dejal Medvedjev.

Strah v Evropi

Češki uvoznik ruskega plina RWE Transgas je danes zjutraj sporočil, da je glavni uvozni in tranzitni plinski terminal iz Rusije do Češke in drugih zahodnoevropskih držav zaprt. “Zaloge plina za Slovaško in Češko so na ničli,” je sporočil predstavnik češkega podjetja. Iz Romunije poročajo, da so ostali brez dobave ruskega plina. Bolgarija in Madžarska sta zmanjšali dobavo plina industrijskim porabnikom in drugim državam.

Zaradi ruskega zmanjšanja prenosa plina prek ukrajinskih plinovodov so brez plina oziroma z omejenimi dobavami ostale Slovenija, Avstrija, Nemčija, Češka, Slovaška, Poljska, Madžarska, Hrvaška, Srbija, BiH, Makedonija, Bolgarija, Grčija in Turčija.

Gazprom
Gazprom FOTO: Reuters

Države Evropske unije, ki četrtino uvoženega plina pridobijo iz Rusije, pozivajo Rusijo in Ukrajino, naj rešita težave in vzpostavita nemoteno dobavo. Prebivalci Unije so zaskrbljeni, saj so temperature pod ničlo. Večina držav se je obrnila k alternativnim virom energije, nekatere države, na primer Bosna in Hercegovina, pa so v izjemno težki situaciji. Plin namreč dobiva izključno iz Rusije in tako nima alternativnih virov, prav tako nima rezerv.

Deli Novega Sada v Srbiji, ki se ogrevajo le s pomočjo plina, ne bodo imeli gretja, vse, dokler se ne najdejo rešitve za nastale razmere. Novosadski krizni štab je sporočil, da je brez gretja ostalo približno 70 tisoč prebivalcev, ki danes praznujejo božič. Druga naselja Novega Sada so priključena na toplarne, ki imajo možnost uporabe alternativnega vira energije. Odločili so se za mazut. Na zalogi ga imajo za največ 20 dni.

Brez gretja so danes zjutraj ostali tudi prebivalci srbskega mesta Pančevo. Le 15 odstotkov gospodinjstev ima možnost gretja z mazutom. Mestne oblasti pripravljajo akcijski načrt.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (68)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Adolph
08. 01. 2009 12.37
Odlicno orozje,brez krvi . . ....
hakihak
08. 01. 2009 10.08
hansola08.01.2009, 09:000 Problem pridobivanja elektrike iz strel je kako shraniti tako hitro toliko energije naenkrat. Tega naj se lotijo raziskovat! TO JE ŽE TESLA PROBAVAL PA MU NI RATALO, ČE NI NJEMU NE BO NIKOMUR!!!
hakihak
08. 01. 2009 10.07
dejte se nehat sprenevedat. pred tedni je bilo govorenja, da se bo plin pocinil. rusija in ukrajina nekoč bratski narodi, so se po moje dogovorili, da pokaže putin, kdo je gospodar na tem območju če ne saj pozimi. poglejmo, kje so zaprli dobavo slovaška, češka, madžarska, bolgarija, romunija, grčija, srbija, bih, hrvaška in slovenija!!! čehi predsedujejo EU, slovenija je lani, s temi dvema državami in ostalimi, so pa vsi sami reveži, ki se jih rusi pač ne bojijo!!! TA KRIZA KAO JE ČISTA POLITIKA!!!
M-teorija
08. 01. 2009 09.09
hansola08.01.2009, 09:00 To sem tudi jaz mislil. Hvala za dopolnilo.
izbruh@gmail.com
08. 01. 2009 09.02
Rusom je treba pokazat zobe! Gospodijstva naj imajo alternativno kurišče na trdo gorivo, s tem se bo spet obrnilo ogromno denarja, kar je dobro za finančno krizo, poleg tega je to dober razlog, da se začne množično uporabljat obnovljive vire energije, gradi energetsko varčne hiše, ipd. Težava je predvsem v tem, da so plinovode gradili z dolgoročnimi kalkulacijami profita in če se potrošnja plina trajno zmanjša, bodo vsi vpleteni v velikih izgubah. Izgleda, da so pri vseh katastrofah in krizah zadaj samo interesi ozkih skupin. Tudi to je razlog, zakaj se tako dolgo ni resno delalo na obnovljivih energetskih virih in varčevanju: zato, ker tam veliki ne morejo malih držat za jajca!
hansola
08. 01. 2009 09.00
Problem pridobivanja elektrike iz strel je kako shraniti tako hitro toliko energije naenkrat. Tega naj se lotijo raziskovat!
M-teorija
08. 01. 2009 08.46
goso08.01.2009, 00:47 Tesla se je zgrozil, ko je slišal da so začel cepit atome. Zgleda da to njemu ni bla neznanka (da bi se dalo), ampak je zgleda bil proti temu, da se igramo bogove. Zato je delal veliko na projektu, da bi pridobival energijo iz strel ki jo narava sama ustvarja, le uporabit jo moramo znat. Možnosti pridobivanja čistejše energije ( če ti ravno vetrna ne odgovarja) poleg omenjene je še veliko le ENERGIJO moramo vložit v to.
gospakatja
08. 01. 2009 08.27
jedrska energija!
M-teorija
08. 01. 2009 07.31
Če jih zebe jih lahk greje naša ljubezen
zogby
08. 01. 2009 02.43
Problem pri ponovnem odprtju Jedrskih elektrarn pa je ,da to ne gre kar čez noč! Saj se mora najprej zagnati osnovni generator,da ohranja najbolj \"vitalne\" funkcije elektrarne,nato šele ta lahko(počasi) pošilja el.tok do uporabnikov!
chicago-bears
08. 01. 2009 02.02
mlslec jjjooojjjj si me nasmeju pa se resnico si povedu joojjjjjjj ze dolgo se nisem tok narezu!
goso
08. 01. 2009 00.47
Žal ali pa ne žal, to je voda na mlin jedrskih. Po celi Evropi jih bodo gradil. Zakaj? Ne samo zaradi plinske negotovosti oz. da lahko nekdo s pipico izsiljuje, ampak ker tudi plin spušča CO2. Še bolj pomembno pa je, da potrebujemo ločeno 2 stvari. Ena je toplota, druga elektrika. Pa ne se iz situacije norca delati s predlogi za vetrnice. Toplote ne dajejo, veter pa bolj crkava kot tale plin. Za resno oskrbo z energenti potrebuješ resne , stalne vire. Ne bluzit z igračkami kot so vetrnice. Gre za megavate toplote in megavate elektrike, noč in dan, 365 dni v letu. Pravijo , da se na elektriko ne bi smeli greti. Ne vem sicer zakaj. Smo pa geotermalno pri nas totalno zanemarili, ne vem zakaj? Lahko daje toploto in elektriko. Ja, pa jedrca so vedno bližje, hoteli ali ne. Ampak morajo dajat tudi toploto, ne jo pa stran metat.
M-teorija
08. 01. 2009 00.16
Parangal07.01.2009, 17:24 Trenutno nas ruski medved lahko drajsa, a se mu bo to v bodoče z obrestmi maščevalo, ko bo evropa tistih 40% začela uvažat od drugod.Poleg tega so možnosti preusmeritev in pridobivanja tudi drugih energetskih virov. Da ne bo ruski medved zopet lačen kot je že bil.
mlslec
07. 01. 2009 23.44
pa iz iztrebkov se tvori plin, pa potem je hrvaška polna plina, kaj spet lažejo!
quantum
07. 01. 2009 23.40
V jedrski energiji je prihodnost!
Robert-Sezana
07. 01. 2009 23.33
Le koga bodo krivili za ljudi ki bodo zaradi mraza umrli zato ker niso imeli plina da bi se ogreli???
Tom46
07. 01. 2009 23.23
@mrtvi_macak ne govori bedarij. kako si naj ljudje v bloku in vsi tisti ki nimajo peči na trda goriva kurijo na drva ali premog? odvisni so od toplarne ali od plina ali od olja. ko je kriza, bodo ljudje že poprijeli za sekiro ampak kaj bodo tisti ki nimajo te možnosti? verjetno boš odgovoril, da se naj grejejo na elektriko. kaj pa topla voda? in še marsikaj.
Effect
07. 01. 2009 23.19
Sej se hecava.
Effect
07. 01. 2009 23.15
Bomo naredil pa termoelektrarne na Hrvate.
mrtvi_macak
07. 01. 2009 23.05
Pre**eto ste razvajeni in mislite da za ogrevanje obstaja samo plin in kurilno olje. Nekoč smo uporabljali drva in premog. Sam potem bo pa potrebno zavihati rokave in delati. razvajenost do konca.