Slovenski pridelovalci furlanskega tokaja so se po vstopu Slovenije v Evropsko unijo soočili z neprijetno težavo. Vina te sorte letnika 2004 namreč ne bodo smeli prodajati z dosedanjim imenom, ker je tokaj že pred podpisom slovenskega pridružitvenega sporazuma uradno zaščitila Madžarska.
Prepovedano pitje slovenskega vina, ki sliši na ime "furlanski tokaj"
Ta si je namreč že v pridružitvenem sporazumu uspela zagotoviti, da furlanski tokaj ne bo več oznaka za sorto, ampak izključno oznaka za poreklo. Ime tokaj lahko zdaj uporabljajo samo Madžari. Za slednjimi sicer stojijo tudi francoski vinarji, ki so pokupili znaten del tokajskih vinogradov na Madžarskem.
"V Bruslju so nam jasno dali vedeti, da je tokaj zaščiten in da nam - glede na to, da se mi priključujemo obstoječemu stanju - ne morejo dati niti prehodnega obdobja, tako kot Italijanom, ampak da bo z dnem vstopa pravzaprav zadeva takšna, da bomo morali ime opustiti," je pojasnila državna podsekretarka na kmetijskem ministrstvu Špela Trpin. Tako se zdaj ime furlanski tokaj lahko uporablja le še za tisto vino, ki je že v prometu, torej letnik 2003 in starejši.
Diskriminacija iz Bruslja
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je slovenske vinarje o tem začelo obveščati že leta 1998, kljub temu pa slednji na to večinoma niso bili pripravljeni. "Da bo treba spremeniti ime, smo vedeli že dolgo časa. Smo pa bili prepričani, da nam bo to treba spreminjati šele leta 2007, tako kot je to potrebno starim članicam EU," je povedal direktor zadružne vinske kleti Goriška Brda Silvan Peršolja.
Politično neoporečni imeni sta le sauvignon vert ali sauvignonnase
Pri iskanju ustreznejšega imena se briškim vinarjem sicer zelo mudi. Ustreznejše ime morajo namreč pridobiti že do sredine februarja, saj naj bi se npr. stekleničenje belih vin letnik 2004 v osrednji briški vinski kleti začelo že marca.
Pač pa zato briški vinarji zdaj intenzivno iščejo ustreznejše ime. Tako je ministrstvo za kmetijstvo na razpolago dalo dve imeni, ki naj bi bili sprejemljivi tudi za bruseljsko birokracijo - sauvignon vert (zeleni sauvignon) ali sauvignonnase.
Kar je dovoljeno Italijanom, je Slovencem prepovedano
"Nimamo še nekega zaključnega predloga, bi pa radi neko ime, ki bi bilo blizu sedanjemu, tako da bi pri kupcih povzročili čim manj zmede," je dejal Peršolja in dodal, da bo to najbrž začasna rešitev. Dokončna naj bi bila znana leta 2007, ko bodo v takšno odločitev prisiljeni tudi Italijani.
V nasprotju s slovenskimi vinarji je njihovim vinarjem bruseljska birokracija dovolila uporabljati naziv "furlanski tokaj" še do leta 2008.
Vinska klet Goriška Brda, ki pridela dobri dve tretjini furlanskega tokaja v Sloveniji, je v letu 2004 pridelala okrog milijon litrov furlanskega tokaja. Skupno je v bilo v Sloveniji lani na okrog 230 hektarjih vinogradov pridelanega 1,4 milijona litrov furlanskega tokaja. V zadnjih letih je tokaj v briški kleti izkazal izjemno kakovost.