Ponudnik prevozov Uber očitno želi prodreti tudi v Slovenijo. Tako so danes pripravili novinarsko konferenco, na kateri so spregovorili o storitvi in o posebnosti, ki bi veljala za Ljubljano. V naši prestolnici so namreč želijo uvesti storitev UberX, ki je že poznana, unikatna na svetu pa bi bila brezogljična storitev Uber Ljubljana, v kateri bi prevoze opravljali le z električnimi vozili.
Kaj je Uber?
Na kratko: Uber je mobilna aplikacija, prek katere naročite prevoz. Rob Khazzam, regionalni direktor Uberja za Srednjo in Vzhodno Evropo, je pojasnil, da je Uber med najbolj enostavnimi aplikacijami, ki so jih razvili v zadnjih letih. Je globalni fenomen, saj delujejo v 80 državah, od tega v 21 državah Evrope, v 500 mestih po svetu, opravili pa so že okoli dve milijardi prevozov. Poudaril je, da gre za visokokakovostno storitev.
V aplikaciji zaprosite za avtomobil, takoj lahko vidite, kje se nahaja vam najbližji prevoznik in prav tega storitev tudi napoti k naročniku, da je tako čakalna doba najmanjša možna. Prav tako lahko v aplikaciji vidite, za kakšen avtomobil gre in kdo je voznik in kakšna bo cena vožnje.
Khazzam je pojasnil, da GPS onemogoči, da bi se voznik izgubil oziroma da bi ogoljufal uporabnika in ubral daljšo pot. Sistem ves čas beleži, kje poteka vožnja in koliko stane. Po koncu vožnje se cena avtomatsko izračuna (izračuna tudi dežele, če je uporabnikov v avtomobilu več), plača pa se prek kreditne kartice, ki ste jo vnesli v aplikacijo. Ker gre za brezgotovinsko plačevanje, je omogočena sledljivost in tako se zmanjša utaja davkov.
Pri Uberju, ki so trn v peti predvsem taksistom in zato so se po številnih mestih v preteklosti tudi že sprožali protesti - poudarjajo transparentnost, saj se vse beleži, potnik takoj po zaključku vožnje prejme račun z vsemi podatki na elektronsko pošto.
Kdo so vozniki?
Khazzam je še dodal, da je pri storitvi ključno tudi to, da tako uporabnik kot voznik drug drugega ocenita. Povedal je, da Uber nima zaposlenih voznikov, saj so tehnološka platforma, ki sodeluje s partnerji. Ti so po Evropi večinoma licencirani vozniki, tako bo tudi v Sloveniji. Uberju se morajo izkazati z vozniškim dovoljenjem, z licenco za prevoze in z ustrezno podlago, da lahko sodelujejo (da imajo podjetje ali s.p.). Prav tako morajo predložiti dokumentacijo o nekaznovanosti, kakšno imajo prometno statistiko, in da imajo zavarovanje, ki bi stopilo v veljavo, če bi se zgodila prometna nesreča. Vozniki uporabljajo svoja osebna vozila.
Pohvalil se je še, da so prednosti za partnerje številne, saj ni mesečnih naročnin, prav tako lahko začnejo voziti takoj, lahko imajo več voznikov. Kot ključno prednost pa je izpostavil fleksibilnost, saj lahko voznik storitev opravlja, ko ima čas oziroma željo. Na Hrvaškem, kjer storitev deluje eno leto, številni vozniki Uber uporabljajo za dodaten zaslužek.
Kako se je izkazal na Hrvaškem?
Kako izbirajo mesta? ''Mi ne izbiramo mest, mesta izbirajo nas,'' je dejal Khazzam in dodal, da opažajo, da si v Sloveniji številni želijo storitve. Aplikacijo je po njihovih podatkih odprlo že 17.000 evrov.
Davor Tremac, direktor Uberja za Jugovzhodno Evropo, pa je spregovoril o delovanju Uberja na Hrvaškem, kjer delujejo v Zagrebu, Splitu, Dubrovniku in Zadru. Dejal je, da je storitev pripomogla k zmanjšanju brezposelnosti. Na Hrvaškem velja sistem licenciranih voznikov in tako so si lahko številni brezposelni uredili podjetje in v nekaj dneh brez investicije dobili službo. Poudaril je, da ne zahtevajo, kdaj in koliko časa morajo njihovi partnerji delati.
Odgovarjal je tudi na vprašanja o davkih. Ker imajo partnerji podjetja, morajo od prihodkov odvajati davke, ki so lokalni. Po sistemu lahko v realnem času davčni urad izve, koliko voženj je imel posameznik in koliko denarja je dobil za to. Prav tako je po njegovih navedbah storitev dobra za okolje, saj naj bi eden zamenjal kar šest avtomobilov. Spremeni se tudi obnašanje ljudi, ki raje naročijo Uber za prevoz v center mesta, je še našteval.
Na Hrvaškem so opravili raziskavo zadovoljstva. Tremac je dejal, da je kar 65 odstotkov partnerjev Uber uporablja za dodaten zaslužek, 91 odstotkom je všeč fleksibilnost, 90 odstotkov ljudi bi storitev priporočilo tudi drugim podjetjem. Storitev po njegovih besedah uporabljajo tudi starši za prevoze otrok na obšolske dejavnosti, saj vedo in kdo je voznik in kje se otrok nahaja.
Sprememba zakonodaje
Kot so še povedali na novinarski konferenci, pa je nujno, da se v Sloveniji, če želijo uvesti storitev, spremeni zakonodaja. Znano je, da so nekateri ministri zelo za storitev, številna združenja pa mu tudi pri nas močno oporekajo. Premier Miro Cerar je minule dni dejal, da bo ministrstvo za infrastrukturo do konca leta pripravilo predlog sprememb zakona o prevozih v cestnem prometu, s čimer bomo stopili korak proti sodelovanju z Uberjem. Pri tem pa vlada ne bo dovolila, da bi prišlo do kršenja pravic taksistov, je zagotovil Cerar.
Sogovorniki so spregovorili tudi o nasprotovanjih, ki so jih bili deležni v preteklosti. Med hujšimi protesti so se zaradi storitve sprožili v Parizu, kjer so se uprli taksisti. Poudarili so, da niso nikjer prepovedani, da pa je bilo v preteklosti veliko nezadovoljstva zaradi nepoznavanja, prav tako pa so se morali prilagoditi lokalne zakonodaje. Pariz je sicer bil prvo mesto v Evropi, kjer so uvedli storitev.
V preteklosti je bila storitev v številnih državah prepovedana in so morali plačati tudi odškodnino, prav tako so morali počakati na ureditev zakonodaje. Voznik pri Uberju je namreč lahko praktično vsak, ki ima vozniški izpit, a se storitev zdaj večinoma uvaja za partnerje z licencami.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.