Vlada je na predlog ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča razrešila direktorja Agencije za pošto in elektronske komunikacije (Apek) Tomaža Simoniča, je povedal premier Borut Pahor. Kot so sporočili s šolskega ministrstva, so se za razrešitev odločili, ker je Simonič pri opravljanju svoje funkcije kršil določbe zakona in predpisov, sprejetih na zakonski podlagi. Kot ob tem pojasnjujejo, je upravno sodišče 20. oktobra letos izdalo sodbo, s katero je odpravilo sklep Apeka, s katerim je zavrgel predlog za obnovo postopka v zvezi z brezplačno dodelitvijo radijskih frekvenc Tušmobilu.
V Apeku niso bili obveščeni o menjavah
"Agencija za pošto in elektronske komunikacije Republike Slovenije ni bila s strani Vlade Republike Slovenije uradno ali neuradno obveščena o kakršnih koli kadrovskih spremembah v vodstvu Agencije. Apek je v času mandata direktorja mag. Tomaža Simoniča postal eden najprepoznavnejših in najproaktivnejših regulatorjev trga elektronskih komunikacij v Evropski uniji,“ so sporočili iz agencije. Poudarili so še, da ji je uspelo z dobrimi regulatornimi odločitvami vzpostaviti konkurenčnost in dvigniti kakovost ponudbe elektronskih komunikacij v Sloveniji. Poročila Evropske komisije jasno kažejo, da je smer regulatornih odločitev Apeka pravilna, saj se je s prihodom novih ponudnikov slovenski trg elektronskih komunikacij močno razvil, končno korist pa so predvsem pomembno občutili, kot že ugotavlja Evropska komisija, končni uporabniki, so še zapisali.
V Tušmobilu so odločitev vlade pozdravili, saj da jim je aprila letos Apek z izdajo začasne odločbe na upoštevnem trgu sedem – gre za medoperaterski trg zaključevanja govornih klicev v posamičnih javnih mobilnih telefonskih omrežjih –, ki je bila po njihovem mnenju izdana na podlagi nestrokovnih in neutemeljenih razlogov, povzročil za več milijonov evrov poslovne škode. Glede dodelitve frekvenc Tušmobilu in posledično razlogov za zamenjavo pa še enkrat poudarjajo, da je Tušmobil frekvence za storitve UMTS pridobil povsem transparentno in zakonito, "kar je ne nazadnje dodatno potrdilo tudi sodišče, ki je v vsebinskem odločanju pred časom zavrglo tožbo Mobitela za razveljavitev veljavne odločbe glede podelitve UMTS-frekvenc in potrdilo legalnost odločbe".
Vsi operaterji so imeli enake možnosti, da se prijavijo na poziv, objavljen v uradnem listu, in izrazijo interes za pridobitev UMTS-frekvenc, so poudarili v Tušmobilu in dodali, da sta sicer danes za zainteresirane operaterje na voljo še dva pasova po 5 MHz frekvenc, ki lahko tako kot Tušmobil, ki je v telekomunikacije investiral več kot 120 milijonov evrov zasebnega kapitala, zgradijo lastno omrežje in konkurirajo na trgu. Pri tem upajo, da bo regulator v prihodnje zagotavljal zdravo konkurenco, saj je Slovenija v primerjavi z drugimi evropskimi državami že sedaj ena najmanj konkurenčnih držav na trgu mobilnih komunikacij.
V Telekomu Slovenije, ki je lastnik največjega slovenskega operaterja Mobitel, pravijo, da zelo odločno komentirajo regulatorne odločitve, ki so institucionalne narave in vplivajo na njihove trge, poslovanje in poslovne odločitve, nikakor da pa ni njihova pristojnost presojati odločitve vlade ali ravnanja posameznikov, ki opravljajo javne funkcije.
Bo moral frekvence vrniti?
Apek ob dodelitvi frekvenc UMTS Tušmobilu operaterjev ni obvestil na spletni strani, kot je bila to praksa pred tem, ampak tik pred božičem v uradnem listu. Tušmobil naj bi frekvence dobil zato, ker se zanje ni zanimal nihče drugi, vendar pa se lahko zgodi, da jih bo moral vrniti. Upravno sodišče je namreč odločilo, da je bil postopek dodelitve frekvenc sporen.
Spomnimo
Da je bil postopek sporen, je ugotovila tudi protikorupcijska komisija. "Postopek ni bil izpeljan tako, kot je določeno v predpisu agencije, kar pomeni kršitev dolžnega ravnanja, posledica teh kršitev pa je, da je samo eden od zainteresiranih dobil brezplačno uporabo teh frekvenc. To pa ustreza definiciji korupcije," je že marca povedal pomočnik predsednika komisije za preprečevanje korupcije Bečir Kečanović.
Aprila so bili sicer na Apeku in na Simoničevem domu kriminalisti, vendar pa je tožilstvo namigovanja, da je bila preiskava usmerjena na dodelitev frekvenc UMTS, ovrglo. Medtem so nekateri mediji poročali o anonimki, da naj bi od prihoda Simoniča na mesto direktorja Apek občutno povečal najemanje zunanjih svetovalcev.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.