Ari je turški bankir, ki je svojo pot začel v ZDA. Nato se je odpravil v London, odkar se je leta 2008 vrnil v Turčijo pa dela kot vlagatelj tveganega kapitala pri skladu 212 VC. V njihovem skladu je 30 milijonov dolarjev sredstev, osredotočajo pa se na tehnološka podjetja - tako v Turčiji kot izven meja, kjer iščejo predvsem inovacije, ki bi jih lahko uporabila njihova podjetja, ali bi jih lahko ponudili turškemu trgu.
Na konferenci Coinvest v Novi Gorici je bil na lovu za idejo, ki bi ga dovolj prepričala, da bi vanjo vložil denar.
Tokrat ste na prvem obisku v Sloveniji, kakšen prvi vtis so na vas naredili slovenski startup podjetniki?
Kvaliteta vaših podjetnikov je izjemna. Žal mi je, da nisem prišel že lani. Presenetila me je predvsem njihova vsestranskost, pokrivajo namreč zelo različne sektorje. Običajno vidim na podobnih dogodkih na Bližnjem vzhodu pa tudi v Evropi, da se ljudje osredotočijo na eno temo in vsi predstavljajo podobno idejo. Tukaj pa sem videl zelo pester nabor podjetij, kar je osvežujoče. Prav tako imajo vaši podjetniki potrebno samozavest. Če kaj, potem po mojem mnenju potrebujejo več sredstev ter več podpore lokalne in mednarodne skupnosti investitorjev. Prav tako bi se morali osredotočiti na večje trge. Evropa z več kot 500 milijoni prebivalcev je seveda zanimiva, a je v primerjavi z ostalim svetom precej počasna, obstajajo deli sveta, ki so veliko bolj lačni novih tehnologij, zato bi morala ta podjetja srečo poskusiti tam.
Ste med predstavljenimi inovativnimi rešitvami že našli kakšno, v katero bi dejansko vložili sredstva?
Je nekaj ekip, ki so ujele mojo pozornost. Večina je sicer še v prezgodnjih fazah razvoja za nas, šele testirajo strategije in produkte, a če bodo napredovale, vidim potencial, da jih povabimo k nam, oziroma soinvestiramo skupaj z lokalnimi investitorji. Treba je sicer vedeti, da so pri investiranju v startupe prvi na potezi lokalni investitorji. Preden lahko pričakujete, da bodo prišli tujci in investirali v vaš produkt, morajo vstopiti lokalni ponudniki kapitala, ker najbolje poznajo kulturo in podjetnike. Dejstvo pač je, da lahko jaz kot tujec v podjetje pridem le približno dvakrat na mesec.
Vi torej pridete v kasnejših fazah.
Da, tudi zato, ker je naš minimum investiranih sredstev milijon dolarjev. Ne nudimo semenskega kapitala. Mi pogledamo, kako uspešni so bili pri investiciji lokalni investitorji in tudi na podlagi tega odločimo, ali je projekt za nas zanimiv. Zaželeno je, da nekdo že tvega 200.000 ali 300.000 dolarjev, preden mi tvegamo milijon dolarjev. Še posebej v tuji državi.
Kakšno višino povrnjenih sredstev pa pričakujete pri uspešni milijonski investiciji?
15 do 20-kratno povračilo, saj so naše investicije visoko tvegane in večina ne prinaša nobenega denarja, zato se pričakuje veliko povračilo vložka od tistih, ki uspejo.
Recimo, da investirate v 100 podjetij. Koliko podjetjem po vaših standardih uspe?
Statistično 10-15. To je nizek odstotek, še posebej v Evropi, kjer je tudi malo prodaj podjetij. Razmere niso enostavne, ampak nekateri se trudijo in mi jih skušamo podpirati, zraven pa upamo, da nastane kakšna res velika zgodba o uspehu. Najti pravo ekipo je velika sreča.
Je s pomočjo vaše investicije nastal kakšen projekt, ki ga morda poznamo tudi v Sloveniji?
(Še) nič globalnega. Imamo sicer uspešna podjetja, a so to večinoma programska podjetja, ki se ukvarjajo s tako specifičnimi problemi, da jih poznajo le najbolj zagreti spremljevalci industrije. Upamo pa, da bodo tako uspešna, da bodo prodaje globalno odmevne.
Kaj pričakujete od startupov, ki potrkajo na vaša vrata in prosijo za vaša sredstva?
Da so naredili domačo nalogo, da poznajo svoje področje. Če jaz njihovo področje poznam bolje od njih, je to velik problem, a se dogaja tudi to. Potem si ogledam druge partnerje za mizo, koliko so investirali oni. Ne le v denarju, štejejo tudi čas, energija, človeški kapital … Pomembna je tudi osebnost ljudi, gledaš jih v oči in razmišljaš, ali te navdihujejo, saj namreč le taki ljudje kupce dovolj navdušijo, da kupijo njihov produkt. Pomembno je, da imajo strast do svojega dela. Razmišljaš tudi, ali bi s tem človekom želel biti prijatelj. Dejstvo je namreč, da iščeš partnerja, s katerim boš dela več let, zato je to počasen proces, saj ni magične formule.
Med investitorji in podjetji se najbrž splete tesno razmerje ...
Tesnejše kot si večina predstavlja. Mi smo zelo vpleteni v naša podjetja, jaz vidim svoja podjetja vsaj dvakrat na teden. Ni treba, da v živo, lahko tudi preko skypea. Nudimo jih vsakršno pomoč, ki jo potrebujejo. Ne le pri poslu, včasih rešujemo tudi zasebne težave. Je zelo oseben odnos, prav tako pa to tudi ni posel od devetih do petih, ampak način življenja. Pravzaprav je naš posel bolj psihologija kot vlaganje.
Koliko časa pa običajno mine od vašega prvega srečanja do odločitve o vlaganju?
Od 3 mesece do več let. Včasih ti je kakšen projekt všeč, a še niso na primerni ravni, zato jim slediš, si v stiku in čakaš na pravi trenutek. Tudi čakanje je del posla. Sam se en posel zaključil po dveh letih, kar je moj osebni rekord, najhitreje pa smo se dogovorili v treh mesecih.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.