Gospodarstvo

Osovraženi turisti: denar poberejo prevozniki, hotelske verige, mednarodna podjetja

Benetke, 15. 07. 2024 06.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Številne evropske turistične destinacije to poletje pričakujejo rekorden obisk. Na veselje hotelirjev, turističnih ponudnikov in na veliko grozo domačinov, ki imajo dovolj ulic, prenatrpanih s turisti, predvsem pa naraščajočih življenjskih stroškov, ki jih preganjajo iz lastnih domov.

Park Güell
Park Güell FOTO: Shutterstock

Turizem je za marsikatero evropsko regijo ali mesto prvi vir dohodka. Po ocenah Evropske unije (EU) turizem predstavlja približno desetino domačega proizvoda (BDP) bloka, v tem sektorju pa je zaposlenih približno 12,3 milijona ljudi.

Vendar pa so "to abstraktne številke," je za DW dejal Sebastian Zenker, strokovnjak za turizem in marketing na Copenhagen Business School. Opozarja, da domačini od tega nimajo popolnoma nič, če to posledično pomeni, da se najemnine in cene stanovanj tako dvignejo, da nepremičnine postanejo nedostopne, v trgovinah in restavracijah pa so cene takšne, da se domačini bojijo prestopiti prag. 

In še – čeprav s turizmom nekaj zasluži veliko ljudi, le redki zaslužijo toliko, da bi lahko samo od tega dostojno živeli, saj so plače v turizmu izjemno nizke. Na Portugalskem je minimalno plačilo 4,85 evra na uro. V Španiji je 6,87 evra, v Italija najnižje meje – ni. 

Torej je na mestu vprašanje, kam gre ves denar, ki ga v Sredozemlje prinesejo turisti – in ki ga še zdaleč ni malo. Po besedah Paula Peetersa, ki raziskuje trajnostni turizem in promet na Univerzi uporabnih znanosti Breda na Nizozemskem, gre velik del tega za letalske prevoznike, velike hotelske verige, mednarodna podjetja in industrijo križarjenj.

Ko gre za izračun denarnih tokov turizma, je pojasnil za DW, se lahko izbrani način prevoza izkaže kot odločilen dejavnik. Ljudje na križarjenjih običajno spijo in jedo na krovu. Ljudje, ki kupujejo počitniške pakete in rezervirajo lete, hotele in obroke pri velikih ponudnikih, le redko porabijo veliko denarja na terenu.

Vendar pa prispevajo k onesnaževanju in porabljajo dragocene vire, kot je voda, s čimer dodatno obremenjujejo domačine, kar lahko še poveča občutek neenakosti in spodbudi napetosti med obiskovalci in domačini.

Kljub jezi domačinov velik del turističnega sektorja še naprej razmišlja le o rasti. Turistične točke vsako leto sprejmejo rekordno število obiskovalcev. Toda za mnoge domačine v Barceloni, Benetkah in Palmi rast enostavno ni več opcija, pravijo. 

Peeters je dejal, da bi bil eden od pristopov ohranjanje števila turistov na ravni, ki bi ji mesta in občine še lahko kos. Dejal je, da bi morali pri tem imeti osrednjo vlogo ekološki in socialni dejavniki.

A za to bi bili potrebni ustrezni dogovori z letalskimi prevozniki in pristaniškimi oblastmi, katerih finančni modeli so večinoma usmerjeni v presežne zmogljivosti in s tem nadaljnjo rast.

Marsikje so politiki začeli ukrepati. V Amsterdamu so na primer prepovedali gradnjo novih hotelov. Mesto se je prav tako poskušalo spoprijeti z zabavami in mamilarskim turizmom s ciljno usmerjenimi kampanjami za demarketing – strategijami, ki zmanjšujejo povpraševanje po določenem izdelku med določenimi ciljnimi skupinami.

V Lizboni in Palma de Mallorci je trg najemnin že dolgo prehitel potrebe prebivalcev in gospodarsko realnost. Oblasti zdaj poskušajo zajeziti ta razvoj. Na primer, ne izdajajo se več nove licence za oddajanje nepremičnin prek spletnih platform, kot je Airbnb. Palma uvaja tudi časovne omejitve pri oddajanju nepremičnin turistom.

Barcelona je napovedala, da bodo licence za najem okoli 10.000 počitniških stanovanj potekle leta 2028. Zamisel je zmanjšati pritisk na stanovanjski trg v mestu, kjer so se najemnine dvignile za več kot 60 odstotkov – samo v zadnjih 10 letih.

Tudi ladje za križarjenje se soočajo z več omejitvami in višjimi pristojbinami. Velike ladje ne smejo pristajati v središču Benetk od leta 2021, Amsterdam pa načrtuje uvedbo podobnih omejitev do leta 2026. To naj ne bi le omejilo števila turistov, ki vstopajo v mesto, ampak tudi zmanjšalo onesnaženost zraka.

Tako kot Amsterdam se tudi Mallorca poskuša otresti podobe destinacije za zabave. Na splošno si otok želi pritegniti manj turistov, vendar ima raje tiste, ki so pripravljeni zapraviti denar. 

Pa je promocija tako imenovanega "visokokakovostnega turizma" res rešitev? Ne, pravi Macia Blázquez-Salom, profesorica geografije in aktivistka, ki živi v Palmi de Mallorci. Za DW je povedala, da bi osredotočanje na luksuzni turizem le še povečalo neenakosti.

"Turizem zabav je omejen na določene lokacije, v bistvu deluje kot tovarna," je pojasnila. To je pomenilo, da je bil neposreden vpliv omejen na majhen del občin na otoku.

Bogati turisti pa imajo višja pričakovanja, porabijo več vode, se nagibajo k več krajšim potovanjem, po potrebi pa lahko tudi kupijo nepremičnino. Pojasnila je, da je to spodbudilo "gentrifikacijo in nepremičninske špekulacije", ki so imele veliko bolj neposreden vpliv na življenja lokalnih prebivalcev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (54)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Aleš Hartner
15. 07. 2024 20.58
Danes dopoldne sem se sprehodil po stari Ljubljani. Ni še bilo zares vroče in turisti še niso trumoma zasedli večine prostora po trgih in ulicah, tako da je bilo lepo. Stara Ljubljana sicer domačinom ne ponuja skoraj ničesar, ker je skoraj v celoti namenjena tujim turistom. To se vidi po ponudbi lokalov, trgovin in galerij. Vidi se po številu hostlov, ki so povsod po starem mestu, kar ni nujno slabo. Ampak res, kaj imamo mi od vsega tega? Morda to, da lahko gledamo trume Japoncev, Korejcev in Kitajcev, ne da bi nam bilo treba potovati v Azijo? Predvsem to, da so se nam zaradi gentrifikacije in Airbnb-ja hudo podražila stanovanja in da zato več ne morem živeti v mestu, kjer sem preživel 30 let.
mackon08
15. 07. 2024 15.39
+3
Jaz in moja žena hodiva po evropskih večjih mestih in imava večino nočitve. Zraven plačila nočitve porabiva dvevno v povprečju 100 do 120 Evrov. Ne mi govorit, da turisti ne prinašajo nič, nasprotno, od turistov živi ogromno ljudi.
mackon08
15. 07. 2024 15.40
+1
odpisani zasedli vlado
15. 07. 2024 14.11
+0
Naj se ti turisti odpravijo v Ljubljano kjer jim bo copatar janković razkazoval najlepše mesto na svetu napolnjeno z balkanom hahahahaha.
mmickica
15. 07. 2024 13.43
+3
Edina resitev so vstopnine v mesto. Cim drazje bodo, manj bo turistov, edina logika. To socialisticno pojmovanje turizma, ces vsak lahko vidi cel svet, ocitno dela vec skode kot koristi.
medŠihtom
15. 07. 2024 11.22
-3
denar pobere tisti ki je investiral, kaj tu ni jasno ?
Murgol
15. 07. 2024 11.18
+0
Lj je sigurno ena od najgrsih prestolnic v Eu. A cmo tudi par besed o cudoviti avtobusni in zelezniski postaji? :))))
Uporabnik1935308
15. 07. 2024 12.04
+0
Murgol
15. 07. 2024 12.16
+0
Sem pozabil, da je tudi ena najbolj dogocasnih in revnih s znamenitostimi!
Baltic
15. 07. 2024 17.04
+1
Si bil kdaj v Zagrebu kako je GRD. LJUBLJANA JE ČUDOVITA IN TUDI EMONIKA SE GRADI TAKO DA BO AVTOBUSNA ENA NAJLEPŠIH V EU.
džonborno
15. 07. 2024 10.54
+7
Turizem je zgolj zapravljanje denarja v skladu z zmožnostmi posameznika! Ne prinaša nobene dodane vrednosti, je nič drugega kot prenos kapitala v turistično zanimive lokacije. Obenem pa eden največjih onesnaževalcev planeta. Tako da masovni turizem povezan z smešno nizkimi cenami prevozov bi morali omejiti z prepovedjo državnih podpor letalskim prevoznikom! Sicer pa, zame je potovati zanimivo le, če je to v mejah normale - 2x letno maximalno. Potem je potovanje užitek za razliko od rutinskega brezglavega zbiranja lokacij na planetu, ki jih zaradi imagea moramo imeti v zbirki.
2mt8
15. 07. 2024 10.42
+10
Če vlada (ki jo v resnici vodi Janković) misli, da bo s prepovedjo Airbnb in Booking dosegla več stanovanj za socialce, se moti. Še težje bodo dostopna. In če mislijo, da bodo v LJ hoteli v srbski in ruski lasti polni Francozov, Italijanov, Nemcev....se tudi motijo. Tudi ti turisti niso tolk nori, da bodo za dobrodošlico s srbsko rakijo in hotelskim spanjem po 300€ na noč spali v hotelu.
medŠihtom
15. 07. 2024 11.24
+0
kdor je tok zdolgočasen in tuplast da gre v eno slovenijo na dopust, si je sam kriv za slabo izkušnjo. pri taki izbiri kot jo imaš v radiju 800km pač slovenija ni konkurenčna. kvečjemu za "temačni turizem" - to pa, hehe, vključno z ceno - groteskna izkušnja, hahahahahahahahahahahahahahaha.
NotMe
15. 07. 2024 10.08
+8
Paradoks je, da poskušajo omejit airbnb, ki edini res prinaša zaslužek domačinom in tudi gostje airbnb mnogo več potrošijo na destinaciji, pridejo za dlje časa jn nimajo urnik nabasan z agencijskimi programi, kjer gostje jedo v hotelih multinacionalk, turist group menije po 10 e s pijačo in ogledom mesta brez lokalbega vodnika s svojim vodjem poti. Ko potujemo, damo za namestitev max 150 e dnevno, plus najmanj 200 na dan za hrano, spominke, vstopnine. Na potovanjih gostje ne porabijo niti 20 e za to, ker ni časa, kupijo magnetek v prvem kitajskem suveniršopu in to je to.
Gutenberg
15. 07. 2024 10.29
+3
Od airbnbj ima zaslužek le sobodajalec, vse ostalo ni omembe vredno. Domačini pokasirajo polne kante smeti, povečan promet in hrup.
NotMe
15. 07. 2024 10.36
+2
Si prebral? Enkrat dnevno jemo zunaj, vstopnine, spominki, ogledi, prireditve. Landlord dobi 150 za apartma, 200 dnevno dobijo ostali ponudniki na destinaciji. Od hotelskih gostov pa 5 e za made in china magnetek.
Gutenberg
15. 07. 2024 14.22
Dodati bi moral 'na podeželju'. Ker v rovtah se oddajajo vikendi, ki so samo za spanje. Tam ni muzejev, prireditev, kraških jam, blejskih otokov ... do vseh teh lokacij se ti gostje odpeljejo. Ker za nekega Nemca ali Nizozemca ali Kanadčana ali Ukrajinca razdalja 100 km ne predstavlja nekaj groznega za peljat se. Zato spijo v rovtah za 70 € in se vsak dan furajo sem ter tja in ustvarjajo vse že zgoraj napisano. Je to 'trajnostni turizem' v 'zeleni Sloveniji' ... ?
tim38
15. 07. 2024 09.59
+7
Kaj bi imela občina Ljubljana od ne prihoda turistov. Imela bi tako kot nekoč, ko so čez vikend ljubljanske ulice bile sprehajališče posameznikov iz samskih domov. Tako, da nikoli nikomur ni prav.
Murgol
15. 07. 2024 10.06
+4
Saj ze sedaj so ljudje v Lj samo na Tromostovju in v radiusu 200 metrov! Vse ostalo je puscava.
NotMe
15. 07. 2024 10.37
+1
Seveda. Tam je staro mesto, a naj hodimo po Bratovševi ploščadi in po Tržaški?
Baltic
15. 07. 2024 17.06
Samo navijač
15. 07. 2024 09.48
+6
Ljudje nimajo nic drugega kod jezo . Denar pobere par posameznikov. To je pa tudi vse od turizma.
kr en 123
15. 07. 2024 09.51
-2
Tinkaraxx
15. 07. 2024 09.41
+3
Zanimivo v prispevku niti omembe vplačanega 9 in 22 in 25 % davka s strani turistov s čimer polnimo proračun pokojninski pa zdravstveni sistem itd. Zanimivo nikjer v tujih medijih ni toliko objavljenih člankov o negativnih vplivih turizma tako da ja, najbrž gre tu pri nas v slo najbrž za skrito vplivanje na javno mnenje preko plačljivih s strani naročnika plačanih vsebin oz člankov.
Sandi11
15. 07. 2024 09.40
+1
Če turistov ne bi bilo več, bi 12,3 milijona ljudi v EU izgubilo službo, BDP EU pa bi se znižal za 10 %, v nekaterih regijah več, v nekaterih manj. Zato ne preganjajte turizma.
kr en 123
15. 07. 2024 09.27
-1
Če zaradi turizma zrastejo cene nepremičnin, v trgovinah in lokalih, potemtakem nekdo tam zapravlja in posledično ima nekdo tam nekaj od tega... ne pa da turisti tam ne pustijo nič denarja... skregano z logiko..
Murgol
15. 07. 2024 09.25
-1
V temu pogledu je Slovenija sigurno privilegirana; nima nobene svetovne kulturne znamenitosti katero bi turisti hodili gledati,itd. in je popolnoma neznana veliki vecini. Naj tako ostane, bi se reklo.
klop12
15. 07. 2024 09.26
+8
ima, drage nepremičnine. to hodjo vsi gledat
Uporabnik1935308
15. 07. 2024 12.06
+2
Baltic
15. 07. 2024 17.07
+1
Moras iti na Hrvaški profil in šimfat SVOJ ZAGREB kako je grd
pepe007
15. 07. 2024 09.24
+6
Vsekakor je 95 % industrije krepko bolj "zelene" in okolju prijazne od turizma. Ampak države vzpodbujajo turizem, industrije pa ne in jo selijo v selitev v slabše razvite dele sveta. Le kdo bi razumel to logiko.
Glotar
15. 07. 2024 09.21
+8
turizem je zlo...
DuhSaSjekirom
15. 07. 2024 09.18
+5
Ze v naslovu ki je bajdvej napisan manipulativno "denar pobirajo" je jasno kam pes taco moli. Denar se ne pobira ampak je zasluzen denar, placilo za prevoz itd... v naslovu govorite o hotelijerjih, prepovedali bodo pa sobodajalce. Velika vecina ima eno enoto ki jo oddaja. Veliko je penzionistov ki jim je to velik del penzije. In od vseh teh ki "pobirajo" denar bodo prepovedali samo tiste najnizje na lestvici. Bogati hitelijwrji bodo pa se podrazili ker bodo dobili monopol. Politika v sluzbi elite. Isto je pri nas.
2mt8
15. 07. 2024 09.15
+11
Po prepovedi Bookinga in Airbnb bodo turisti prespali v ljubljanskih hotelih, ki so večinoma v srbski lasti, tam pa ima piskerček pristavljen tudi župan.
Murgol
15. 07. 2024 09.13
-3
Tega problema v SLoveniji ni in nikoli ne bo. Slovenija je samo za tranzit. Se tisti ki se ustavi, se v povprecju,samo, za 1.4 dneva (uradni podatki surs).
Baltic
15. 07. 2024 17.11
+1
Putin croatia mogoče te boli,ker je Slovenija 3krat bolj bogata od tvoje Hrvaške .